Londýn - Otázka, zda bylo dříve vejce, nebo slepice, trápí lidstvo už celá staletí. Zabývali se jí dokonce i známí antičtí filosofové, kteří se nedokázali shodnout. Moderní věda by mohla přinést definitivní odpověď.
Řecký historik Plútarchos roku 46 napsal zamyšlení nazvané „Byla první slepce, nebo vejce“, ve kterém upozorňuje, že tento problém už řeší filosofové dlouho. Ne že by tak moc zajímal původ slepice, ale považovali ho metaforu důležitějších věcí – například kauzality a logiky.
Ostatně o problému mluvil už zhruba o tři století dříve slavný Aristoteles. Podle něj by první člověk na zemi musel být zplozen bez matky nebo bez otce, což odporuje přírodním zákonům. Proto nemohlo být první vejce, které dalo vzniknout slepici, a nemohla být první slepice, která snesla první vejce, neboť slepice vzešla z vejce. Komplikované, že?
Pokud se odpoutáme od filosofického pozadí této otázky, zjistíme, že se odpovědí na ní zabývala celá řada vědců. Například britská King's College na toto téma uspořádala celý vědecký panel. Odpověď se pokoušel poskytnout třeba evoluční genetik John Brookfield.
„První slepice se musela lišit od svých rodičů nějakou genetickou odchylkou. Ta mohla být malá a jemná, ale musela být dostatečně velká, aby stvořila zvíře, kterému dnes říkáme slepice. Živý organismus pod skořápkou vajíčka musel mít stejnou DNA jako slepice, která se z něj po vylíhnutí stala. A tedy v podstatě byl slepicí,“ vysvětluje.
Jinými slovy – k evoluční změně, která udělala z předchůdce slepice opravdovou slepici, zřejmě došlo při spojování spermie a vajíčka. První slepice tedy byla dítětem jiného druhu, než byla sama, a vyklubala se z vajíčka. A proto tedy bylo vejce. Tento výklad ale není tak jednoduchý, jak se zdá. Vědci nedávno zjistili, že slepičí vajíčko nemůže vzniknout bez speciálního proteinu, který produkují pouze slepice.
Jiná skupina britských vědců totiž zkoumala protein zodpovědný za stavbu vejce na superpočítači HECToR. „Dlouho jsme měli tušení, že nejdřív bylo vejce, ale nyní máme vědecký důkaz, že první byla slepice,“ tvrdí Colin Freeman ze Sheffieldské univerzity.
Poukazuje přitom právě na protein, který má zásadní vliv na tvorbu skořápky, přesněji na transformaci uhličitanu vápenatého do krystalické podoby. „Tento protein jsme znali již dříve, ale teprve jeho bližším zkoumáním jsme byli schopni zjistit, jak se zapojuje do procesu tvorby vejce" vysvětluje pozadí objevu doktor Colin Freeman.
Že by přece jen byla první slepice? Odpověď je možná šalamounská. Evoluce šla postupně přes různá stádia vývoje a to jak vejce, tak slepice.
Související
Uzavření Hormuzského průlivu vyvolalo efekt, který nikdy v historii nenastal. Může zdevastovat světové ekosystémy
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
před 3 hodinami
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
před 4 hodinami
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
před 8 hodinami
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
před 9 hodinami
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
před 10 hodinami
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
před 12 hodinami
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
před 13 hodinami
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
před 14 hodinami
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
včera
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
včera
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
včera
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
včera
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
včera
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
včera
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
včera
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
včera
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
včera
Trump podepsal zavedení nových cel
včera
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
včera
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.
Zdroj: Libor Novák