Dovolená, pracovní cesta, sraz s bývalými spolužáky či spolupracovníky. To jsou jen některé případy, kdy využíváme hotelového ubytování. Abychom s sebou netahali kufry plné věcí, snažíme se toho sbalit co nejméně. Ve většině ubytovacích zařízení vám například automaticky půjčí ručníky nebo fén na vlasy. Právě ten byste ale podle vědců rozhodně využívat neměli.
Kromě správného množství oblečení a dalších věcí, jako je zubní kartáček, deodorant, peníze a mobilní telefon, toho s sebou dnes na cesty moc nepotřebujeme. Koneckonců, většina hotelů nabízí sprchový gel, šampon a žehličky, což nám v našem kufru ušetří spoustu místa.
Jednou z věcí, kterou si lidé zřídka zabalí, je fén na vlasy, protože ten může být opravdu objemný. Jeden vědecký výzkum však naznačuje, že by to mohla být zdraví ohrožující chyba.
Studie z roku 2008 provedená mikrobiologem Chuckem Gerbem, který je odborníkem na mikroorganismy, zjistila, že byste se měli vyhnout vysoušeči vlasů v hotelu, pokud je to možné.
Americká zpravodajská stanice ABC ho proto požádala, aby se podíval na čistotu devíti hotelových pokojů v Los Angeles. Nešlo přitom o žádné levné hotely, ale o zařízení se třemi až pěti hvězdičkami.
I tento jeho průzkum ukázal, že hotelové vysoušeče vlasů jsou jedním z nejšpinavějších předmětů v místnosti a nebylo to proto, že vyfukují bakterie. Vlastně je to spíše proto, že čištění vysoušečů vlasů není povinný úkol pro hotelové uklizečky, které musí pořádně vydrhnout a dezinfikovat věci jako toaleta a skleničky na pití.
„Zřejmě existují věci, které lidé s vysoušeči dělají a o kterých nevím, protože některé z nich byly skutečně plné bakterií a choroboplodných zárodků,“ uvedl vědec. To znamená, že i další předměty v místnosti, jako jsou vypínače světel, dálkové ovládání, klíče a menu, které jsou pravidelně využívány jinými lidmi, ale nejsou dezinfikovány, by mohly obsahovat mikroby.
Gerba proto přidal několik rad pro hotelové uklízeče: „Musíte být velice opatrní při používání dezinfekčních prostředků, čistících nástrojů a při tom, kde to otřete a co otřete, abyste tyto zárodky jen nerozšiřovali kolem. Nechcete je přece jen tak volně roznést po celém pokoji.“
Ve všech hotelích Gerba objevil nejméně jedno místo v každém pokoji, které údajně obsahovalo fekální koliformní bakterie a MRSA - Meticilin-rezistentního zlatého stafylokoka, který může způsobit vážné kožní infekce, záněty vnitřních orgánů a v krajním případě také sepsi a celkové selhání organismu. Navíc je rezistentní vůči větší části antibiotik.
Až tedy příště někam pojedete, zvažte, zda se vám do kufru nevejde i fén na vlasy.
Související
V egyptském hotelu se poprali zaměstnanci s turisty
U dvaceti hostů pražského hotelu se objevily zažívací potíže, některé odvezla záchranka
Hotely , viry a bakterie , mikroby , zdraví , Vědci
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
včera
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
včera
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
včera
Nový rozsudek v Cimického kauze. Psychiatr má skončit za mřížemi
včera
Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko
včera
Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS
včera
Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže
včera
Svět zasáhne silné El Niño, varuje WMO. Počasí může letos lámat rekordy
včera
Odchod Spojených arabských emirátů z OPEC otřásl světem. Proč je tak významný?
včera
Estonsko chce, aby Evropská unie zakázala vstup ruským vojákům
včera
Ruská přehlídka ke Dni vítězství bude poprvé po 20 letech bez vojenské techniky. Důvod ministerstvo tají
Rusko letos výrazně omezí průběh tradiční vojenské přehlídky ke Dni vítězství na Rudém náměstí v Moskvě. Ministerstvo obrany oznámilo, že se akce obejde bez předvádění vojenské techniky, což je u události, která obvykle slouží k prezentaci vojenské síly státu, neobvyklé. Jako důvod úřady uvedly současnou operační situaci, aniž by poskytly podrobnější vysvětlení.
Zdroj: Libor Novák