Málokdy se to stane při jiných činnostech než právě při sledování televize. Máte potřebu svému partnerovi něco sdělit, ten vás ale zarytě ignoruje a nadále se věnuje sledování akčního filmu nebo sportovního seriálu. Nejedna žena přitom trpí pocitem, že právě televize je pro jejího může důležitější, než ona sama. Nový výzkum ale zjistil, že to není tak úplně pravda.
Výzkum prováděný vědci z Ústavu kognitivní neurovědy na Univerity College London odhalil, že lidé, kteří sledují televizi a nereagují na vaše podněty, vás neignorují. Doopravdy vás totiž neslyší. Informoval o tom britský server Telegraph.
Výzkum monitorující mozkovou aktivitu třinácti dobrovolníků odhalil, že člověk, který se soustředí na vizuálně náročnou činnost, přestává slyšet nevýrazné zvuky ve svém okolí. Vědci tento jev nazývají „hluchotou z nepozornosti".
Nejedná se přitom o ignorování či filtrování zvuků, ale opravdu o určitou míru hluchoty. Výzkumníci uvedli, že o tomto jevu věděli už dříve, nyní se jim ho ale podařilo prokázat a sledovat jeho průběh měřením mozkové aktivity v reálném čase.
Ačkoliv se s tímto jevem běžně setkáváme například u televize či u počítače, v takovém případě nehrozí žádné nebezpečí. Problém ale může představovat například používání mobilního telefonu při chůzi či soustředění se na své okolí při pohybu v silničním provozu, protože pak lze přeslechnout například motor nebo zvonek kola.
Velmi výrazné zvukové výstražné signály, jako je například klakson auta, jsou ale podle výzkumu dostatečně silné a výrazné na to, aby je člověk i v takovém stavu slyšel.
Související
Okamura označuje své voliče za „naše občany“. Jde jen o malou a specifickou část českého národa
Co lidé čekají od Babišovy vlády? Nic se nezmění, myslí si polovina z nich. Další se bojí zdražování
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Hořelo v Divadle Komedie. Hasiči evakuovali stovky lidí
před 1 hodinou
Babiš se rozčílil kvůli cenám na benzinkách. Problém má se dvěma firmami
před 1 hodinou
Padlo obvinění v případu vraždy dítěte v Praze. Hrozí výjimečný trest
před 2 hodinami
Náměstek z SPD spojil Mináře s podezřelým z pardubického útoku. Okamura se možná bude omlouvat
před 3 hodinami
Rakušan opět neuspěl ve volbě místopředsedy Sněmovny. Zřejmě naposledy
před 3 hodinami
Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii
před 4 hodinami
Fico je vyšetřován pro podezření z vlastizrady, tvrdí slovenský politik
před 5 hodinami
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
před 6 hodinami
Maduro se vrací před soud. Chce přesvědčit soudce, aby zrušil jeho obžalobu
před 7 hodinami
Kim Čong-un a Alexandr Lukašenko podepsali v Pchjongjangu smlouvu o přátelství
před 7 hodinami
Izrael zlikvidoval velitele íránského námořnictva, který stál za blokádou Hormuzského průlivu
před 8 hodinami
Chladné počasí umocní silný vítr. Meteorologové vydali varování
před 8 hodinami
Írán je šílený národ a vy jste absolutně nic neudělali, naštval se Trump na NATO
před 9 hodinami
AfD má plán, jak uspět ve volbách. Distancuje se od Trumpa
před 10 hodinami
Trump trvá na svém: Írán chce dohodu, i když to popírá. Pokud se nevzdá, rozpoutáme peklo
před 11 hodinami
Mír není na dohled. Cesta k ukončení války mezi USA a Íránem naráží na zásadní překážky
před 11 hodinami
Vance pojede do Maďarska. Osobně podpoří Orbána před volbami
před 14 hodinami
Počasí bude do konce března chladné. Teploty citelně klesnou
včera
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
včera
Nevíme, co Trump vlastně chce, spolupráce uvízla na mrtvém bodě, říkají evropští lídři
Strategie amerického prezidenta Donalda Trumpa v probíhajícím konfliktu s Íránem vyvolává mezi evropskými spojenci značné rozpaky. Podle vysokých představitelů několika vlád jsou požadavky Washingtonu na pomoc při zajištění Hormuzského průlivu natolik zmatené a protichůdné, že jakákoliv reálná spolupráce uvízla na mrtvém bodě, píše server Politico. Evropské státy sice deklarovaly ochotu pomoci s obnovením námořního obchodu, v praxi se však k vyslání vojenské techniky do válečné zóny nikoho nespěchá.
Zdroj: Libor Novák