Lidé kolem vás napínají nosy a čichají. Něco jim voní, nebo naopak zapáchá. Vy ale nic necítíte. Pokud se vám někdy taková situace stala, měli byste zbystřit. Podle vědců by vám totiž mohlo jít o zdraví.
Čich patří u člověka k podceňovaným smyslům. Podle nejnovějšího zjištění bychom ale náš nos měli začít brát smrtelně vážně, a to doslova.
Lékař totiž podle citlivosti čichu dokáže zjistil, kolik let života nám ještě zbývá. Podle serveru The Economist to ukazuje aktuální studie vědců z Chicagské univerzity zveřejněná v časopise PLOS One.
Skoro 40 procent účastníků, kteří měli podle testů velké problémy s čichem, zemřelo do pěti let od provedení výzkumu.
Stejný osud potkal i pětinu osob, která vykazovala mírnější problémy s tímto smyslem. Do pěti let přitom zemřelo jen deset procent testovaných, kteří měli takřka bezchybný čich.
"Naše poznatky mohou být užitečným klinickým testem, rychlou a nenákladnou metodou, jak odhalit nejohroženější pacienty," tvrdí hlavní autor studie Jayant Pinto. Ztráta čichu je podle něj varovným signálem, podobně jako úmrtí kanárka, kterého havíři používali jako svérázný indikátor úniku plynu v dole.
Úkolem dobrovolníků bylo poznat pětici vůní - mátu, rybu, růži, pomeranč a kůži. Do pěti let od pokusu přitom zemřelo 39 procent dospělých, kteří v tomto testu udělali chybu u nejméně čtyř vůní.
Související
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
před 44 minutami
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
před 1 hodinou
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
před 1 hodinou
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
před 2 hodinami
Kriminalisté objasnili vraždu po téměř 20 letech. Pachatel ale k soudu nezamíří
před 3 hodinami
Tragédie v Berlíně. Islamista najel do lidí na Pride, nejméně jeden mrtvý
před 4 hodinami
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
včera
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
včera
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
včera
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
včera
Hasiči budou mít nového šéfa. Vlček skončil po pěti letech v nejvyšší funkci
včera
Může to být nejhorší epidemie eboly v historii, varují experti z Afriky
včera
Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený
včera
Policejní manévry na Klatovsku. Muž měl použít zbraň proti příbuzným
včera
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
včera
Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření
včera
Nebezpečné počasí. Meteorologové varovali před požáry na dalších místech
včera
Babišova vláda chce změnit jednací řád. Premiér prý nedostane více pravomocí
včera
Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy
včera
Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker
Napětí na Blízkém východě nepolevuje. Údery v posledních hodinách provedli Saúdové, Hútíové i američtí vojáci, kteří znehybnili tanker pokoušející se o prolomení námořní blokády Íránu. Informovala o tom BBC. Americký prezident Donald Trump zároveň znovu varoval Teherán.
Zdroj: Lucie Podzimková