Nic se vám nechce. Máte problém vstát z postele, natožpak udělat nějakou práci. Jste líní a nebojíte se přiznat si to? Podle amerických vědců se na to můžete dívat i z jiného úhlu pohledu. Jste totiž více inteligentní, než aktivnější lidé. Alespoň to ukázal nový výzkum.
Nový výzkum vědců z USA prokázal, že inteligentní lidé mají častěji sklony k tomu odpočívat a více lenošit, než jejich protějšky. Studie podporuje teorii, že lidé s vysokým IQ se méně nudí a tráví více času přemýšlením.
Druhý opak lidí může být více fyzicky aktivní, když dělají úkol, u kterého je potřeba déle přemýšlet. Buď protože se tím nechtějí zabývat dlouho, nebo protože je to brzy začne nudit," informuje server Independent.
Vědci z univerzity ve Fort Myers to zjistili klasickým testem, kde účastníci hodnotili, jak silně se shodují s tvrzením "rád hledám nové řešení pro úkoly a přemýšlím o tom více" a s "dělám na tom, jak je potřeba a jak musím, abych dosáhl potřebného výsledku".
Z tohoto testu vybrali 60 účastníků, 30 na každé straně barikády a během následujícího týdne obě skupiny nosily zařízení na zápěstí, které sledovalo jejich pohyb a úroveň aktivity. To vědcům poskytlo nepřetržité informace o tom, jak byli účastníci fyzicky aktivní.
Výsledky ukázaly, že lidé, kteří více myslí, jsou mnohem méně fyzicky aktivní a více lenoší. Závěry studie byly ze statistického hlediska popsané jako velmi významné a robustní. Podle výzkumníků se druhá skupina, která nad problémy dlouho nepřemýšlí, dříve nudí a zaplňují čas fyzickou aktivitou.
Související
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Policisté vyšetřují smrt herečky Panettiere. Na cizí úmysl to nevypadá
před 2 hodinami
Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato
před 3 hodinami
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
před 3 hodinami
CzechTourism se přesouvá pod Havlíčkovo ministerstvo
před 4 hodinami
Hormuzský průliv patří USA, naznačil Trump na sociální síti
před 5 hodinami
Zemřel Josef Vávra, reklamou proslavený sládek pivovaru Bernard
před 6 hodinami
Berlínskou zeď dokončili před 65 lety. Překonat se ji pokusily tisíce lidí
před 7 hodinami
Armáda se připravuje na obnovení provozu vrtulníků Venom a Viper
před 8 hodinami
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka odhalil, kolik chce lidem přidat
před 8 hodinami
Fotbalovou Spartu posílil exslávista Jurásek. Vlna odchodů z Letné nadále pokračuje
před 9 hodinami
Exministr Blažek komentoval rozhodnutí Ústavního soudu
před 10 hodinami
Britská princezna Eugenie odtajnila jméno novorozené dcery
před 11 hodinami
Pondělní počasí pomohlo. Déšť ukončil výstrahu před požáry
před 12 hodinami
Padlo obvinění v případu nedělní vraždy v Českých Budějovicích
před 12 hodinami
Babišova vláda se pouští do boje se suchem. Obnovila Národní koalici
před 13 hodinami
Rusové tajně budují základny, z nichž by mohly ohrozit státy NATO
před 14 hodinami
Deštivé počasí dorazilo. Meteorologové řekli, kde napršelo nejvíc
před 15 hodinami
Moskva se rozhodla varovat Londýn. V Rusku útočí drony vyrobené v Británii
před 16 hodinami
Počasí o nadcházejícím víkendu: Teploty budou citelně nižší než o tom uplynulém
včera
Rusko kvůli ukrajinským útokům zrušilo prestižní festival
V Moskvě byl pouhé čtyři dny před svým plánovaným zahájením zrušen mezinárodní vojensko-hudební festival Spasská věž, který se měl konat na Rudém náměstí. Pořadatelé akce na svém oficiálním účtu na platformě Telegram oznámili, že se událost odkládá na rok 2027 z důvodů, které leží mimo jejich kontrolu. Tento tradiční festival vojenských hudeb se poprvé uskutečnil v roce 2007 na základě rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina a v minulosti byl kvůli epidemiologické situaci zrušen pouze jednou, a to v roce 2020 během pandemie koronaviru.
Zdroj: Libor Novák