Vědci se snažili dokázat existenci yettiho, ale odešli s nepořízenou. Koho místo něj našli?

Washington - Yetti, nebo také sněžný muž, je jedním z nejhledanějších a nejbájnějších tvorů, které se ještě nepodařilo vědecky potvrdit. Celá řada cestovatelů a badatelů se jej pokusila za minulá léta najít. A to včetně Edmunda Hillaryho a Reinholda Messnera, kteří zpozorovali zvláštní stopy na své himalájské pouti. Jak je to s himalájským lidoopem dnes? Odpověď našel deník The Washington Post.

Pokud byste chtěli vyrazit na lov yettiho, je tu pár pravidel. Za prvé - nesmíte mluvit s médii. Alespoň ne bez povolení nepálské vlády. Za druhé - yettimu je zakázáno ubližovat, nesmíte na něj střílet bez toho, abyste si celou scénu natáčeli a učinit tak lze jen v případě sebeobrany. A za třetí - musíte Nepálu zaplatit v přepočtu zhruba 1000 korun za povolení yettiho hledat.

Jak se však ukazuje, v oblasti, kde podle nepálských představitelů yettiho najdete, na vlasatého humanioidního primáta, jak je sněžný muž představovaný, nenarazíte. Pokud přeci jen uvidíte nějaké velké zvíře, bude se nejspíš jednat o medvěda.

K tomuto závěru dospěli i vědci pod vedením Charlotty Lindqvistové, která studuje čeleď medvědovitých na třech světových univerzitách. Ta zkoumala srst, kosti a další biologický materiál zvířat, která byla vydávána za yettiho. Testy však jakékoli nadšení z konečně objeveného bájného živočicha rázně utnuly. Ve skutečnosti se totiž jednalo o části těl medvědů.

"Všechny testované vzorky, které se pokládaly za části těla yettiho, se shodovaly se vzorky medvědů hnědých a medvědů černých, kteří žijí v oblasti," uvedla Lundqvistová.

Vzorky z údajných sněžných mužů porovnávala Lundqvistová se svým týmem se vzorky medvědů v zoologických zahradách a v národních parcích v Pákistánu.

Podobnost mezi medvědem a yettim není záležitostí poslední doby. Už horolezci Hillary s Messnerem usoudili, že divné stopy, které viděli při výšlapu na nejvyšší horu světa, nejspíš patřily medvědovi. To samé si mysleli biologové.

Genetikové z Oxfordské univerzity se dokonce domnívali, že vzorky patří dávnému druhu polárního medvěda, kterého považovali vědci za vyhynulý. "Myslím, že ten medvěd, i když ho nikdo neviděl, tam (v oblasti Himalájí - pozn. red.) může být," uvedl pro Washington Post Bryan Sykes, jeden z odborníků na genetiku.

Ať už patřily vzorky zvířat komukoli, jedno je jisté - na potvrzení bájného a legendami ověnčeného yettiho si budeme muset nějakou chvíli ještě počkat.

Související

Více souvisejících

Yetti (označení neznámého druhu dvounohého hominida) sníh nepál Vědci genetika Medvědi Himaláje, Indie

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy