Země tento měsíc ustála jeden vesmírný "otřes". Teď se na nás řítí další

Letošní prosinec by měl být podle vědců bohatý na tzv. magnetické bouře. Jednu jsme už přečkali, nyní nás čekají dvě další. Co tyto jevy způsobuje? Jaký vliv mají na člověka? A mohou ohrozit jeho zdraví? Odpovědi přinesla ukrajinská televizní stanice 1+1.

Jev známý jako magnetická nebo geomagnetická bouře je způsobený slunečními erupcemi. V takovém případě Slunce vystřeluje miliony částic vstříc vesmírnému prostoru. Tyto částice mohou narušit magnetosféru Země, proto magnetická bouře.

Tyto bouře nejsou příliš častým jevem, proto je zajímavé, že v prosinci tohoto roku napočítáme dohromady tři. Jednu z nich jsme už přečkali, trvala čtyři dny, ale příliš silná nebyla. To samé se dá říci i o bouři, která udeří dnes. Ta by měla trvat až do středy.

Nejhorší magnetická bouře k nám však dorazí v pondělí 18. prosince. Bude sice nejkratší (trvat by podle vědců měla jen jeden den), ale zato nejnebezpečnější. Podle vědců může mít dopad i na lidské zdraví.

Lékaři varují, že kromě zdraví bude mít magnetická bouře dopad i na naši náladu. Proto radí dodržovat klasický denní režim - chodit včas spát a pravidelně jíst. Podle odborníků bychom se měli v tento den vyvarovat pálivých jídel, alkoholu a sladkostí.

Odložit bychom měli také sportovní aktivity, vhodné bude jen nějaké jednoduché cvičení. V tento den bychom se také neměli stýkat s nepříjemnými lidmi nebo s těmi, které nemáme rádi. Stejně tak bychom se měli vyvarovat jakýchkoli konfliktů. Mohlo by to mít velký vliv na naši duševní pohodu.

Kromě těchto rizik bychom si však magnetické bouře neměli všimnout.

Související

Země

Magnetické pole Země dál překvapuje vědce. Změny se nejspíš dějí mnohem rychleji

Zemské magnetické póly mění svou polohu v průměru každých několik set tisíc let. Změna polarity Země znamená, že severní magnetický pól se najednou stává jižním magnetickým pólem, takže se dá říct, že planeta se obrátí vzhůru nohama. Nový výzkum naznačuje, že k přepólování by mohlo docházet až desetkrát rychleji, než se původně myslelo.
Polární záře

Co způsobuje polární záři? Slunce má na nás větší vliv, než si myslíme

Vám, kteří jste se někdy za svého života podívali na samý sever Skandinávie, anebo do nejjižnějšího cípu amerického kontinentu, jistě neunikly ty nádherné světelné úkazy na obloze, kterým se říká polární záře. Přemýšleli jste ale někdy, co je vlastně způsobuje? Všechno je spojené s fyzikálními zákony a nepochybně za vším stojí sluneční aktivita. Podrobné informace poskytl server Metopress.cz.

Více souvisejících

Magnet Magnetická bouře Slunce výbuch zdraví Vědci lékaři psychologie Bouře

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin

Rusko stanovilo podmínky, za jakých obnoví jadernou smlouvu s USA

Rusko, které v únoru zákonem pozastavilo účast na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní, je ochotno se k ní vrátit, pokud Washington opustí svůj "nepřátelský postoj."  Dohodu Rusko uzavřelo s USA v roce 2010, Vladimir Putin ale letos podepsal zákon o jejím pozastavení.

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se sešel s Fialou a Babišem. Řešili očekávaný summit NATO

Prezident Petr Pavel tvrdí, že zaznamenal názor, že vláda buď některé věci nekomunikuje dostatečně, nebo, že nejsou vyslyšeny argumenty opozice. Uvedl to po jednání s Petrem Fialou a Andrejem Babišem, na němž řešili nadcházející summit NATO ve Vilniusu a bezpečnostní dohodu se Spojenými státy.

včera

včera

včera

včera

Přelomový vynález dnes slaví svůj den. Jízdní kolo je s námi už stovky let

Od roku 2018 je třetí červnový den Světovým dnem jízdního kola. Má mimo jiné zvýšit popularitu cyklistiky a jízdního kola coby ekologického dopravního prostředku, který může i díky cenové dostupnosti využívat většina lidí na celém světě. Jízdní kolo patří mezi přelomové vynálezy s dlouhou historií, jezdí se na něm již déle než 200 let! 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy