Magnetické pole Země dál překvapuje vědce. Změny se nejspíš dějí mnohem rychleji

Zemské magnetické póly mění svou polohu v průměru každých několik set tisíc let. Změna polarity Země znamená, že severní magnetický pól se najednou stává jižním magnetickým pólem, takže se dá říct, že planeta se obrátí vzhůru nohama. Nový výzkum naznačuje, že k přepólování by mohlo docházet až desetkrát rychleji, než se původně myslelo.

Již v minulosti se studie zabývaly touto otázkou a odborníci předpověděli, že magnetické pole mění směr až o 1 stupeň za rok. Nová studie publikovaná v časopise Nature Communications se zaměřila na vnější jádro Země, které je přibližně 2 800 kilometrů pod zemským povrchem a řídí naše magnetické pole. Počítačová simulace vnějšího jádra, tvořeného převážně z niklu a železa ukázala, že magnetické pole driftuje až o 10 stupňů za jediný rok.

„Přestože tyto rychlé změny představují extrémní zobrazení v chování tekutého jádra, mohly by poskytnout důležité informace o vnitřku naší Země,“ míní geofyzik Chris Davies z University v Leedsu ve Velké Británii.

Davies se svou kolegyní Catherin Constableovou zkombinovali počítačový model s časovou osou magnetického pole Země za posledních 100 000 let. Přepólování zanechává stopy převážně v horninách, kde se drobné zmagnetizované částice uzamknou podle směru magnetického pole Země, podobně jako střelka u kompasu. Vědci jsou díky těmto drobným zmagnetizovaným částicím schopni určit pravděpodobnost, jak často se poloha magnetického pólu měnila. Zatím neexistuje žádný přesvědčivý důkaz o tom, proč se magnetické póly obrací a podle vědců je třeba dalších výzkumů.

„Jestli počítačové simulace skutečně odrážení fyzické chování geomagnetického pole, je velmi náročné dokázat, ale v tomto případě jsme byli schopni dokázat vynikající shodu,“ řekla Constableová. Podle Science Alert nám magnetické pole Země pomáhá nejen při orientaci pomocí kompasu, ale také nás chrání před vlivy vesmíru a slunečního záření.

Magnetické póly neustále driftují a podle slov Constableové je potřebný další výzkum dynamiky. „Tyto nové simulace nabízí důležitou strategii pro dokumentaci toho, proč k těmto změnám dochází,“ míní Constableová.

Související

Polární záře

Co způsobuje polární záři? Slunce má na nás větší vliv, než si myslíme

Vám, kteří jste se někdy za svého života podívali na samý sever Skandinávie, anebo do nejjižnějšího cípu amerického kontinentu, jistě neunikly ty nádherné světelné úkazy na obloze, kterým se říká polární záře. Přemýšleli jste ale někdy, co je vlastně způsobuje? Všechno je spojené s fyzikálními zákony a nepochybně za vším stojí sluneční aktivita. Podrobné informace poskytl server Metopress.cz.

Více souvisejících

Magnet Země

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 2 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili

Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy