Deník vedený mladým Johnem F. Kennedym, který vznikl při jeho cestách po Evropě, jde do aukce. Dokument prozrazuje, jak byl americký prezident fascinovaný německým nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem. Píše to server stanice BBC.
Kennedy, kterému bylo v té době 28 let, předpověděl, že se „Hitler vynoří z nenávisti, která ho teď obklopuje, jako jedna z nejvýznamnějších osobností, která kdy žila“. „Měl v sobě věci, které dělají legendy,“ pokračoval.
Tento záznam Kennedy napsal v létě 1945 poté, co cestoval Bavorskem. Navštívil například Hitlerovu rezidenci Berghof nebo Orlí hnízdo. Podle historiků jde zřejmě o jediný deník, který si 35. americký prezident vedl. Celkem 61 stran Kennedy napsal asi čtyři měsíce poté, co Hitler spáchal sebevraždu.
Napsal také, že Hitler „měl bezmezné ambice pro svou zemi, která z něho dělala hrozbu pro světový mír, ale měl kolem sebe zvláštní tajemství, které se týkalo jeho života i způsobu smrti a které bude dále žít a růst i po jeho smrti“.
„V místnosti, kde se Hitler měl setkal se svou smrti, byly spálené zdi a stopy po ohni,“ napsal po návštěvě bunkru, kde Hitler spáchal sebevraždu. „Nicméně neexistuje úplný důkaz, že tělo, které bylo zajištěno, byl Hitlerovým tělem,“ napsal si do deníku.
„Nikde v tomto deníku, nebo v některém z jeho spisů, neexistuje žádný náznak soucitu s nacistickými zločiny nebo cíli,“ uvedla majitelka deníku Deirdre Hendersonová, která pracovala jako Kennedyho výzkumná asistentka v době, kdy působil v Senátu. „JFK ho analyzoval a říká Hitler byl legendou - a Hitler je legenda. Ale není dobrou legendou. Nelze to chápat v tom smyslu, že by jej obdivoval,“ upozorňuje.
Podle ředitele aukční síně RR Bobbyho Livingstona nemají Kennedyho slova nic společného s obdivem k Hitlerově osobě a ke zlu, které představoval, ale k tajemstvím, která ho obklopovala.
Deník rovněž obsahuje myšlenky JFK o Winstonu Churchillovi, kterého podle Hendersonové označoval za svůj „idol“. Očekává se, že dokument bude vydražen za asi 200 tisíc dolarů.
Související
USA zveřejnily dosud utajované dokumenty o atentátu na Johna F. Kennedyho
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
John Fidgerald Kennedy (J.F.K.) , Adolf Hitler , historie
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
před 1 hodinou
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
před 2 hodinami
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
před 3 hodinami
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
před 3 hodinami
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
před 4 hodinami
Trump není mužem svého slova. Ultimátum pro Írán se opakovaně prodlužuje
před 5 hodinami
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
před 6 hodinami
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
před 7 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole
před 7 hodinami
Otevírací doba obchodů dnes podléhá zákonu. V květnu se to zopakuje
před 8 hodinami
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
před 9 hodinami
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
před 10 hodinami
Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle
před 11 hodinami
Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad
včera
Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily
včera
Írán má čas do úterý večer. Trump stanovil přesný čas ultimáta, Teherán poslal ráznou odpověď
včera
Opravdu jde o terorismus? Výbušniny u plynovodu mohou být zinscenované, aby pomohly Orbánovi, míní experti
včera
USA mohou zítra uzavřít dohodu s Íránem, tvrdí Trump. Teherán řekl, za jakých okolností otevře Hormuzský průliv
včera
Trump ztratil nervy: Otevřete ten zas***** průliv, vy šílení parchanti, nebo budete žít v pekle, nadává Íránu
včera
U plynovodu na srbsko-maďarských hranicích našli výbušniny. Zasahují vrtulníky i pyrotechnici, Orbán svolal Radu obrany
V blízkosti maďarských hranic došlo k závažnému bezpečnostnímu incidentu, který si vyžádal okamžitou reakci nejvyšších státních představitelů. V bezprostřední blízkosti strategicky významné plynové stanice na srbské straně byly nalezeny předměty připomínající výbušniny. Maďarský premiér Viktor Orbán v reakci na tuto hrozbu a po konzultaci se srbskou stranou svolal na nedělní odpoledne mimořádné zasedání Rady obrany státu.
Zdroj: Libor Novák