Chcete být efektivnější? Vědci zveřejnili návod, jak dosáhnout většího výkonu. Má ale jeden háček

V zemích, kde se spí více hodin denně, jsou i vyšší příjmy. Naopak ten, kdo málo spí, je méně produktivní a také méně vydělává. Ukázal to alespoň jeden americký výzkum, který se zabýval zvyky různých populací. Například firmy jako je Google nebo Nike už nějaký čas sázejí právě na odpočaté zaměstnance.

Zapomeňme tedy na model supermanažerů, kteří spí jen několik hodin denně. Je to například šéfka internetové společnosti Yahoo Marissa Mayerová, která prohlásila, že pracuje 130 hodin týdně a na odpočinek má jen málo času. Kdo spí více, je produktivnější a v mnoha případech i více vydělává. Ten, kdo má kvalitní spánek, má vyšší příjem až o pět procent, zjistila nedávná americká studie.

Jak ve své knize Revoluce spánku píše úspěšná novinářka Arianna Huffingtonová, v prostředí konkurenční situace už není delší spánek slabostí. Také Apple má na svých přístrojích noční funkci, protože uživatelé si uvědomili, že světlo z displeje může narušovat kvalitu spánku. Vědci z Williams College a Kalifornské univerzity vypočítali, že v zemích, kde slunce zapadá dříve a lidé tam spí déle, se také více vydělává. Dokonce pouhá jedna hodina spánku navíc může zvýšit mzdu o 4,9 procenta. Tedy ten, kdo žije v oblastech, kde je dříve tma, by měl být bohatší. Budiž však řečeno, že v těchto zemích je všechno dražší. Není ale třeba se kvůli spánku stěhovat.

"Abychom spali více, máme jiné metody, a nemusíme se stěhovat jinam. Stačí koupit si kvalitní závěsy, které byt zcela zatemní," uvádí jeden z autorů studie Jeffrey Shrader.

V Británii před rokem vláda vyhlásila kampaň, v níž vyzývala občany, aby spali déle. Dobrý spánek prospívá paměti, jeho nedostatek ji může poškodit. Ospalost přes den má mnohé negativní důsledky, vede ke stresu a většímu nebezpečí vzniku kardiovaskulárních a metabolických onemocnění. Naopak ten, kdo déle spí, pracuje aktivněji a je šťastnější. Jeho produktivita práce je pak vyšší.

Dokonce i mírné snížení počtu hodin spánku může mít negativní důsledky. Podle jiné studie je šestihodinový spánek po celý týden roven dvěma probdělým nocím. "Kdo nedokáže spát alespoň osm hodin denně, měl by si dopřát malou siestu," vysvětluje psychiatr Hans Van Dongen.

To již pochopila například společnost Google, která svým zaměstnancům umožňuje dvacetiminutový odpočinek. Podobně vycházejí vstříc svým lidem firmy Nike, City Bank, Cisco, Pizza Hut a redakce časopisu Newsweek. Jiným receptem, který využívá americká pojišťovna Aetna, je platit zaměstnancům navíc 25 dolarů (600 Kč), aby v noci spali alespoň sedm hodin.

Související

Ilustrační foto

Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku

Zatímco mnoho západních zemí čelí stárnutí populace, nízké porodnosti a nedostatku pracovní síly, efektivní integrace imigrantů se stává klíčovou výzvou. Nová studie tří profesorů sociologie – z univerzit v Oslu, Kalifornii a na IESE Business School ve Španělsku – nyní přináší alarmující zjištění: imigranti v Evropě a Severní Americe vydělávají v průměru o 17,9 % méně než lidé narození v dané zemi. Hlavní příčinou přitom není nedostatek kvalifikace, ale omezený přístup k lépe placeným pracovním místům.

Více souvisejících

zaměstnání Lidé

Aktuálně se děje

před 49 minutami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích

I na Slovensku je kauza podezřelého pátečního požáru v Pardubicích velkým tématem. Tamní policie neví o jakékoliv souvislosti události se Slovenskem, kde by momentálně nemělo hrozit jakékoliv nebezpečí. 

včera

včera

Policie vyšetřuje požár v Pardubicích pro podezření z terorismu.

Policie prozradila novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích

Na místě pátečního požáru v Pardubicích pokračuje policejní vyšetřování. Práci již dokončili pyrotechnici, které vystřídali kriminalisté. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. V pátek se dokonce sešla Bezpečnostní rada státu. 

včera

včera

včera

Tanker, ilustrační fotografie.

Česko je mezi zeměmi, které chtějí chránit lodě v Hormuzském průlivu

Česko je mezi zeměmi, které chtějí zajišťovat bezpečnost tankerů v Hormuzském průlivu, jímž proudí do světa cenná ropa. Vyplývá to z informací zahraničních médií. Washington ostatně naznačil, že o zajištění bezpečného lodního provozu v průlivu by se měly starat státy, které ho využívají. 

včera

včera

včera

20. března 2026 21:50

Norská princezna Mette-Marit (autor fotky: Frankie Fouganthin)

Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace

Jedna z evropských královských rodin se obává o svou prominentní členku. Zdravotní stav norské korunní princezny Mette-Marit, která se dlouhodobě potýká s chronickou plicní fibrózou, se znovu zhoršil. Informoval o tom web Topky.sk, který se odvolává na zahraniční zpravodajské agentury. 

20. března 2026 20:22

Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů

Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s vyšetřováním pátečního požáru v Pardubicích vyzval zbrojařské firmy, aby své areály co možná nejlépe zabezpečily. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. Stupeň ohrožení terorismem se pro tuto chvíli nemění a zůstává na druhém ze čtyř. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy