Vyplatí se plastika? Modelky na nich prodělávají, tvrdí vědci

Zatímco plastická chirurgie zažívá obrovský boom a touží po ni stále více lidí, tak její prospěšnost vzhledem k okolí může být diskutabilní. Výzkum vědkyně z Thajska zjistil, že modelky, jenž se podrobí plastické operaci, můžou odrazovat zájemkyně o produkty, které propagují.

Pornchanoke Tipgomutová z Univerzity Massey podnikla řada výzkumů, aby zjistila, jak lidé vnímají plastické operace. Její poslední studie se zaměřila na atraktivnost modelek, které se podrobily plastické operaci za účelem vylepšit si svůj vzhled.

"Nesoudím nikoho, kdo na podobnou operaci jde. Rozhodně není mým cílem říci, jestli jsou tyto operace dobré nebo špatné. Pokud bych však byla v roli marketéra, zajímalo by mě, jestli modelka s plastickou operací ovlivní zákaznické chování," uvedla vědkyně.

Prvním důležitým zjištěním Tigomutové je, že většina lidí, které zapojila do výzkumu, není schopna rozeznat, jestli konkrétní modelka podstoupila plastickou operaci nebo nikoliv. Nabízí se tak otázka jestli takováto operace pro modelku potřebná, když zákazník ji nedokáže rozeznat.

Závažnější zjištění však bylo odhaleno u té části účastníků výzkumu, kteří se v problematice plastik vyznají a byli je schopni efektivně rozeznat. S předchozího výzkumu totiž bylo jasné, že plastické operace u žen vzbuzují žárlivost těch, které je nemají.

Žárlivost je negativní emoce a není žádným tajemstvím, že produkt, s nímž se pojí záporné pocity konzumentů u nich není úspěšný. "Pokud zákazníci poznají, že modelka má plastickou operaci, považují ji ve výsledku za méně atraktivní. Situace vede k menší efektivitě reklamy, protože zákazníci nepociťují pozitivní vazbu, což ve výsledku vede k poklesu poptávky," uvedla vědkyně s Thajska.

Na místě je však nutné upozornění, že zjištění platí spíše pro zájemkyně než zájemce, jelikož muži uvedli, že modelky s plastickými operacemi jim většinou nijak nevadí.

Související

Ilustrační foto

Na pandemii překvapivě vydělal jeden medicínský obor. Ordinace praskají ve švech

Celosvětová pandemie covid-19 uzavřela mnoho zemí a měst, lidé nadále pracují z domova a ve většině zemí je povinné nošení ochranných obličejových masek. Proč toho nevyužít a nezajít si například na botox, výplň rtů nebo si nechat zmenšit nos? Tuto otázku si zřejmě položilo mnoho lidí a plastické chirurgie praskají ve švech.
Zdravotnictví

Zdravotní turistika? Česko by ji mělo podporovat, přináší miliardy korun, říká expert

Stát by měl podpořit zdravotní turistiku, která do České republiky přináší miliardy korun ročně. Podpořit by ji mohl marketingovou kampaní, dotací letenek, případně agenturám a zdravotnickým zařízením závislým na tomto segmentu poskytnout dotace. Kvůli omezení cestování z důvodu zamezení šíření koronaviru podnikatelé v tomto oboru nemají příjem.

Více souvisejících

Plastické operace věda výzkum reklama modelky

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 9 hodinami

před 9 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí bude o víkendu teplé, ale deštivé

Nadcházející víkend bude sice teplý, podle ČHMÚ.cz ale také deštivý. Přesto naměříme až 26 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy