Zdravotní turistika? Česko by ji mělo podporovat, přináší miliardy korun, říká expert

Stát by měl podpořit zdravotní turistiku, která do České republiky přináší miliardy korun ročně. Podpořit by ji mohl marketingovou kampaní, dotací letenek, případně agenturám a zdravotnickým zařízením závislým na tomto segmentu poskytnout dotace. Kvůli omezení cestování z důvodu zamezení šíření koronaviru podnikatelé v tomto oboru nemají příjem.

Bez pomoci státu jim hrozí krach, a zdravotní turistika se tak pravděpodobně přesune do jiných zemí. ČTK to dnes řekl Zdeněk Dvořák, majitel společnosti Praga Medica, která je zprostředkovatelem zdravotních zákroků v ČR.

V České republice se podle Dvořáka před pandemií provádělo několik set zákroků denně na "zdravotních turistech". Praga Medica by letos podle něj za běžné situace byla schopna odbavit kolem 1500 velkých zákroků. Průměrná cena jednoho je zhruba 3500 eur (94.500 korun). "Naši klienti navíc utrácejí během svého pobytu také za ubytování, dopravu, stravu, nákupy, průvodcovské i jiné služby," uvedl Dvořák.

O zdravotní turistiku mají podle Dvořáka zájem především Britové a Němci. Zatímco turisté z Velké Británie přijíždějí kvůli větším zákrokům, Němci díky menší vzdálenosti absolvují častěji menší, například stomatologická ošetření. "Myslím, že je pro nás nyní velká příležitost stáhnout rakouský trh, kdy je uzavřené Slovensko a Maďarsko," řekl Dvořák. Z Evropy podle něj dále do ČR za zdravotním ošetřením přijíždějí lidé z Nizozemska či Švýcarska. Výjimkou nejsou ale také klienti z arabských zemí nebo Spojených států.

Vyhledávanými obory jsou podle Dvořáka plastická chirurgie, stomatologie, ortopedie, ale také operace očí, léčba rakoviny nebo zákroky související s obezitou.

Podnikatelé ve zdravotní turistice podle Dvořáka nedosáhnout na úvěrové programy se státní zárukou COVID, protože jsou vyhodnocováni jako rizikoví. V Maďarsku nebo Turecku se podle něj ale v minulosti osvědčila propagace a dotace letenek.

Prostředky od zahraničních klientů klinikám podle Dvořáka umožňují nakupovat nové vybavení, které pak využívají také čeští pacienti. Pro mnohé lékaře jsou prestiž a výnosy spojené se zdravotní turistikou důvodem, aby neodcházeli do zahraničí.

Obor zdravotní turistiky je podle Dvořáka přes postupné uvolňování opatření stále ochromen. Týká se to povinnosti negativních testů na covid-19 či nedostatečného leteckého spojení.

Vláda v pondělí schválila, že od 15. června budou moci bez omezení do republiky přijíždět turisté ze Slovenska, Německa, Polska, Rakouska, Maďarska či Švýcarska. Negativním testem se budou muset prokázat Italové, Španělé, Francouzi, dále hosté z Belgie, Dánska nebo Velké Británie.

Související

Nemocnice Na Bulovce

Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Více souvisejících

Zdravotnictví turistika Ekonomika Česká republika Plastické operace zubaři

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 35 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy