Vědci varují před aspirinem. Může vyvolat těžké vnitřní krvácení

Berete denně aspirin? Podle amerických lékařů děláte chybu, uvádí server Science Alert.

Dle nejaktuálnějších pokynů amerických kardiologických společností American College of Cardiology (ACC) a American Heart Association (AHA) by kdokoliv starší 70 let a kdokoliv mladší 40 let se srdečními chorobami a zvýšeným rizikem krvácení, neměl brát denně aspirin. Společnosti doporučují, aby aspirin denně brali pouze lidé ve věku 40-70 let s rizikem srdečních chorob, přičemž jim to musí potvrdit lékař.

Studie National Health Interview Survey 2017 však zjistila, že přibližně 29 milionů Američanů ve věku 40 a více let aspirin denně užívalo, aniž by trpělo známými srdečními chorobami. 6,6 milionů lidí tak činilo bez doporučení svého lékaře. Dalších 10 milionů lidí ve věku nad 70 let bez srdečních chorob používalo aspirin denně.

Aspirin je doporučován pro použití těm, kteří měli infarkt, protože pomáhá zředit krev. Podle jedné studie denní užívání aspirinu snižuje o 0,38% absolutní riziko srdečních záchvatů, mrtvice nebo úmrtí na kardiovaskulární příhody. Zároveň se však ukázalo o 0,47% vyšší absolutní riziko těžkého vnitřního krvácení.

Zkrátka řečeno, ti lidé, kteří užívají aspirin denně bez porady lékařem sice mohou svému srdci poskytnout menší přínos, ale zároveň si zadělávají na vysoké riziko zdravotních komplikací.

Podle lékařů by lidé spíše jako prevenci srdečních chorob měli žít zdravým životním stylem, tj. jíst vyváženou stravu a mít dostatek správného pohybu, než jíst tucty tabletek aspirinu.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Zvažujeme obnovení výroby penicilinu v Česku, oznámil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) oznámil, že probíhají diskuse o obnovení výroby penicilinu v České republice. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že tato výroba by mohla začít fungovat v průběhu jednoho až jednoho a půl roku.

Více souvisejících

léky srdeční tep srdce krev krvácení

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy