Mys Canaveral - Poté, co před dvěma týdny ukončila éru raketoplánů, otevírá NASA novou kapitolu vesmírných letů: vysílá sondu k planetě Jupiter. Americká vesmírná agentura o tom informuje na svém webu.
Juno má odstartovat z mysu Canaveral na Floridě v pátek v 11.34 východoamerického času, to je v 17.34 SELČ. Do vesmíru vynese sondu raketa Atlas. Na trase dlouhé 3,2 miliardy kilometrů bude Juno pohánět sluneční energie. Sonda ji urazí za pět let. Poté, od července 2016, bude kroužit kolem Jupitera, největší planety naší sluneční soustavy, a zkoumat jeho složení. Astronomové pokládají Jupiter za jednu z nejzáhadnějších planet, jež může poskytnout odpovědi na některé otázky týkající se vzniku vesmíru a planet. Jupiter, třetí nejjasnější objekt na noční obloze po Měsíci a Venuši, je shlukem plynů, astronomové ho řadí mezi plynné obry. Dodnes není jasné, zda má pevné nebo plynné jádro. Juno bude pátrat na Jupiteru po vodě a zmapuje jeho magnetické pole. Z toho by mělo vyplynout, jaké skupenství má jádro planety. Kamery sondy budou na Zemi vysílat podrobné snímky Jupitera. Jupiter a jeho měsíce zatím zkoumalo osm satelitů. Sonda Juno je pojmenovaná podle manželky římského boha Jupitera.
13. listopadu 2025 18:19
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Související
Možná jsme na Marsu našli stopy života, oznámila NASA
Zemřel legendární astronaut Jim Lovell, velitel Apolla 13
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 50 minutami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 1 hodinou
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 2 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 3 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 4 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 4 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 4 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 5 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 6 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 7 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 8 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 8 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 8 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 9 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 10 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 11 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 12 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
Globální potravinová bezpečnost zůstává podle britského biologa a odborníka na potravinové systémy Tima Bentona relativně stabilní, především proto, že současné geopolitické otřesy zatím nepřerostly do scénáře s přímým dopadem na širší evropský prostor. Benton exkluzivně pro EuroZprávy.cz upozornil, že zásadní hrozbu by představovala pouze výrazná eskalace války ze strany Vladimira Putina.
Zdroj: Jakub Jurek