Čeští vynálezci loni podali k Úřadu průmyslového vlastnictví ČR 767 patentových přihlášek, meziročně o 89 více. Proti roku 2013, kdy přihlásili k patentové ochraně nejvíce vynálezů a nových technických řešení za uplynulých deset let, jich bylo o 216 méně.
Téměř polovinu přihlášek podaly firmy, čtvrtina byla od fyzických osob, pětina od vysokých škol a pět procent o výzkumných ústavů. Mezi autory patentů v Česku dominují muži, vyplývá z informací, které dnes ČTK sdělil Český statistický úřad (ČSÚ).
"Podíl žen jako původců vynálezů na podaných patentových přihláškách je u nás dlouhodobě velmi nízký, v posledních deseti letech to bylo okolo deseti procent. Vyšší podíl zaznamenáváme pouze v případě veřejných výzkumných institucí, v jejichž případě jsou ženy autorem u 24 procent patentů," uvedla vedoucí oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ Eva Myšková Skarlandtová.
Domácí přihlašovatelé podali v roce 2019 k patentové ochraně 767 vynálezů nebo nových technických řešení a ve stejném roce bylo subjektům z Česka uděleno 512 patentů. Dominovaly mezi nimi podniky, které podaly 48 % ze všech patentových přihlášek: https://t.co/CjuDSDd4YX#čsú pic.twitter.com/XqhgVFgDmw
— ČSÚ (@statistickyurad) April 29, 2020
V porovnání s uplynulými dvaceti lety se ale situace zlepšila. V roce 2000 bylo mezi původci patentů pět procent žen, o deset let později se jejich zastoupení zvýšilo na 12 procent a od té doby podle Myškové Skarlandtové stagnuje.
Českým přihlašovatelům Úřad průmyslového vlastnictví loni udělil 512 patentů, tedy o šest více než o rok dříve. Nejvíce patentů od roku 2009 získali čeští vynálezci před čtyřmi lety, kdy jich úřad udělil 675.
Z hlediska všech přihlašovatelů, tedy českých i zahraničních, bylo loni v Česku podle ČSÚ uděleno či validováno 8083 patentů. Zhruba 60 procent zahraničních přihlašovatelů patentů v ČR pocházelo z evropských zemí, nejvíce patentů pro území ČR je dlouhodobě z Německa. "Loni bylo německým subjektům validováno 1962 patentů. Z neevropských zemí dominují Spojené státy s 1347 validovanými patenty v roce 2019," doplnili statistici.
13. listopadu 2025 18:19
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Související
Světové osobnosti vyzvali USA, aby uvolnily patenty vakcín proti covidu-19
V Česku přibylo zahraničních firem, které chrání své vynálezy
patenty , Český statistický úřad , Vědci , Muži , Česká republika
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 1 hodinou
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 2 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 2 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 3 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 3 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 4 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 5 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 6 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
Českou uměleckou scénu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 93 let zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk, držitel Oscara, Césara či Českého lva. Proslavila ho zejména úspěšná spolupráce s oscarovým režisérem Milošem Formanem.
Zdroj: Jan Hrabě