České studie na zjištění protilátek se zúčastní asi 8000 lidí

Studie na přítomnost protilátek covidu-19 se podle ministerstva zdravotnictví (MZd) účastní přibližně 8000 Čechů včetně zdravotníků, chronicky nemocných a lidí, kteří byli otestováni už v roce 2020 v první fázi studie.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

Zájemci z řad veřejnosti se do ní hlásit nemohou, účastníky osloví přímo nemocnice v Praze a Olomouci. Testovat se bude v září a říjnu, uvedlo dnes ministerstvo v tiskové zprávě. Výsledky chce mít na konci letošního roku, dílčí dříve.

"Studie nám pomůže pochopit dynamiku šíření onemocnění covid-19 v České republice. A také nám dodá podklady pro řešení tolik diskutované otázky uznávání protilátek. Dnes máme totiž pouze dílčí a necentralizované údaje získané rozdílnými metodikami a za použití různých laboratorních metod," uvedl k tomu v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Uznávání protilátek jako alternativy k očkování, negativnímu testu nebo prodělané nemoci v posledních šesti měsících žádají už od jara některé politické strany, premiér Andrej Babiš (ANO) i část odborníků. Lidé, kteří mají dosud vysoké protilátky, se totiž někdy nechtějí dát očkovat. Nárok na uznávání protilátek uznal i soud. Ministr o něm chce rozhodnout do konce září.

Na protilátky a buněčnou složku imunity budou účastníky testovat tři zdravotnická zařízení, odeberou jim vzorek krve. Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) se zaměří na své pacienty s chronickým onemocněním a osoby oslovené Sociologickým ústavem Akademie věd ČR. Fakultní Thomayerova nemocnice bude průzkum provádět na vlastních zdravotnických pracovnících. Fakultní nemocnice Olomouc ve spolupráci s Univerzitou Palackého se primárně zaměří na osoby, které se účastnili studie Preval v dubnu a květnu loňského roku. Účastníky přímo osloví.

Konečné výsledky budou na konci letošního roku. "Dílčí výsledky však budou postupně předávány Ministerstvu zdravotnictví ČR a Ústavu zdravotnických informací a statistiky a hodnoceny společně s partnerskými organizacemi projektu," uvedlo dále ministerstvo.

Uznávání protilátek žádali hlavně politici. Pro byl premiér i sněmovní opozice, s váháním to podpořil i prezident Miloš Zeman. Náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková v srpnu uvedla, že není jasné, jak vysokou hladinu protilátek člověk musí mít a zda by ho chránily i proti mutacím koronaviru. Uznávat by se tedy podle ní i nadále neměly.

Loni v dubnu se studie Preval zúčastnilo přes 27.000 lidí, většinou zájemců z řad dobrovolníků. Testovali se také lidé z dříve kvůli covidu-19 uzavřených regionů Litovelska a okolí. Studie ukázala, že podíl nakažených v populaci byl tehdy velmi nízký, v řádech jednotek promile. V době studie do konce dubna 2020 se novým typem koronaviru nakazilo asi 7500 lidí, dosud téměř 1,7 milionu.

Vakcína Pfizer/BioNTech je bezpečná pro děti od pěti let, tvrdí firmy s…

20.09.2021 14:26 Vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech dobře snáší i děti mezi pěti a 11 lety a vyvolává u…

Loňské požáry v Austrálii zažehly populační explozi v Tichém oceánu

19.09.2021 16:40 Prach a popel z požárů se rozptýlil nad oceánem, do jehož vod donesl živiny, které způsobily…

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, uvedli vědci

16.09.2021 21:55 Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost…

Vědci naučili krávy chodit na záchod

15.09.2021 17:03 Zdá se, že naučit chodit krávy na záchod je stejně snadné, jako naučit batolata chodit na nočník -…

Čeští vědci vyvinuli rychlý test na protilátky proti covidu

07.09.2021 08:59 Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru…

Vakcíny výrazně snižují riziko dlouhého covidu, ukázala studie

02.09.2021 11:04 Dokončené očkování proti covidu-19 snižuje téměř o polovinu riziko onemocnění, které by trvalo déle…

Kombinace léků může snížit počet případů malárie až o 70 procent

26.08.2021 16:05 Aktualizováno Kombinace několika dávek vakcíny proti malárii a preventivního užívání antimalarik poskytuje zhruba…

Pluto ztratilo před 15 lety v Praze statut planety

23.08.2021 09:14 Mezinárodní astronomická unie (IAU) na svém valném shromáždění v Praze před 15 lety, 24. srpna 2006…

Na pražském tokamaku dnes vědci provedou poslední experiment

20.08.2021 09:28 Poslední experiment dnes vědci provedou na tokamaku COMPASS, který provozuje Ústav fyziky plazmatu…

Související:

Právě se děje

reklama