Čeští vědci mají patent pro přenosný inkubátor, testuje toxicitu látek v ovzduší

Čeští vědci získali patent pro přenosný inkubátor na testování toxicity látek v ovzduší. Podílel se na něm tým vědců z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR (AV ČR) ve spolupráci s odborníky z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze a České zemědělské univerzity. Akademie věd ČR to dnes oznámila v tiskové zprávě. Přístroj je podle ní schopen testovat například emise spalovacích motorů v reálném provozu.

Smog
doporučujeme

Michal Vojtíšek ze strojní fakulty ČVUT dnes uvedl, že zkušenosti s emisemi ze spalovacích motorů z několika posledních dekád dokazují, že je třeba je sledovat nejen za laboratorních podmínek, ale také v reálném provozu, kdy mohou být emise vyšší. "Ať již z důvodů, že některé provozní či klimatické podmínky nebyly z hlediska emisí při konstrukci motorů dostatečně ošetřeny nebo, bohužel, z důvodu cíleného obcházení emisní legislativy některými výrobci a provozovateli vozidel," řekl.

AV ČR ve zprávě uvedla, že látky jako například oxid uhelnatý, oxid dusnatý, oxid dusičitý, oxid siřičitý nebo jejich kategorie jsou monitorovány a vztahují se na ně emisní limity. Všechny zdravotně rizikové sloučeniny ale podle ní sledovány nejsou a o jejich účincích, a zejména o kombinovaných účincích směsí mnoha látek, se podrobně neví. Patentovaný "toxikologický inkubátor" je podle ní kompaktní zařízení pro expozici buněčných kultur a jejich modelů aerosolu.

"Značná část genotoxického účinku, tj. poškození genetické informace, je spojena s látkami, které standardně nejsou sledovány. Například látka 3-nitrobenzantron obsažená ve výfukových plynech naftových motorů má přitom ze všech známých látek jeden z nejvyšších mutagenních účinků," uvedl Pavel Rössner z oddělení genetické toxikologie a nanotoxikologie Ústavu experimentální medicíny AV ČR.

Vojtíšek doplnil, že výsledky získané přístrojem mohou poskytnout cennou zpětnou vazbu a jsou důležitým podkladem pro vývoj i politická rozhodnutí týkající se emisních limitů, podpory alternativních pohonů a paliv, a dalších opatření. "Stále velmi značné dopady provozu motorových vozidel na ovzduší a tím i na lidské zdraví je nutné snížit," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Život na Venuši? Profesorka rozebrala nedávný překvapivý objev

22.09.2020 00:01 NÁZOR - Venuši, sesterská planetě Země, nebyla při hledání života přikládána velká pozornost,…

Vyléčení se z covidu mohou vzpamatovávat rok. Téměř polovina má i po čtvrt…

21.09.2020 12:46 Čeští vědci zjistili nepříjemnou vlastnost nového typu koronaviru. Covid-19 podle nich u téměř …

Vědci z VUT Brno vymysleli kloubní náhrady na míru, chtějí získat patent

21.09.2020 11:58 Kloubní náhrady na míru, které minimalizují zásah do organismu pacienta, vymysleli výzkumníci z…

Na stopě koronaviru. Nepálští vědci hledají ohniska nákazy v kanalizaci

21.09.2020 07:43 Na břehu řeky, do které se poblíž nepálského hlavního města Káthmándú slévají odpadní vody, se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama