Galaxie umírají ve velkém. Vědci mají plán, jak tomu přijít na kloub

Vědci chtějí přijít na kloub tomu, proč ve vesmíru ve velkém umírají galaxie. Nový vědecký projekt si dal za cíl s pomocí nejnovější techniky zjistit, jaké mechanismy za to zodpovídají.

V mnoha částech vesmíru „umírají“ celé galaxie a astronomové neznají důvod. Rádi by tomu přišli na kloub v rámci programu VERTICO, který využívá velké milimetrové anténní soustavy 66 radioteleskopů ve výšce 5000 metrů v poušti Atacama.

Místo galaxií v rámci vesmíru a jejich interakce s okolím jsou důležité faktory, které přispívají k jejich schopnosti vytvářet hvězdy. Vědcům je ovšem záhadou, jak toto prostředí ovlivňuje život a zánik galaxií. Hlavním cílem programu VERTICO je zjistit, které mechanismy zastavují proces vzniku hvězd.

Vědci už vytipovali ideální lokaci pro detailní studii takového prostředí. Je jí nám nejbližší masivní galaxie Virgo, která stále prochází vývojem, což přináší jedinečnou možnost vytvářet snímky galaxie v různých stádiích životního cyklu. Účastníci projektu tak získají detailní obrázek toho, jak dochází k ukončení procesu vzniku hvězd.

VERTICO má prostřednictvím soustavy radioteleskopů ALMA pomoci s vytvořením mapy přítomnosti molekulárního vodíku, který slouží galaxiím jako palivo k tvorbě hvězd.

Vědci si slibují, že díky tomu zjistí, jaké konkrétní mechanismy „zabíjejí“ galaxie a jakým způsobem se to děje. Zmiňovaný projekt by měl zlepšit lidské chápání toho, jak se vesmírné galaxie vyvíjejí.

Související

M51 - Whirlpool Galaxy deep field, autorem je Libor Richter z Tuchořic.

Dechberoucí krásná česká astrofotografie je M51 - Whirlpool Galaxy deep field

Snímek ze soutěže Česká astrofotografie měsíce, která je pořádána pod záštitou České astronomické společnosti, nás zavede do části oblohy, kde nám výhled do hlubokého vesmíru neruší na hvězdy bohaté oblasti roviny naší vlastní Galaxie. Budeme hledět do souhvězdí Honicích psů, na krásnou spirální galaxii M51, kterou nám tentokrát přinesl astrofotograf Libor Richter.
ID2299

Astronomové poprvé pozorovali umírající galaxii

Astronomové poprvé pozorovali, jak "umírá" galaxie ve vzdáleném vesmíru. Vědci z Evropské jižní observatoře (ESO) zachytili stopy vzdálené galaxie, která rychle ztrácí schopnost vytvářet nové hvězdy, informovala agentura AFP. K pozorování použili observatoř ALMA, jež je umístěná v Chile. Světlo z galaxie putovalo k Zemi zhruba devět miliard let.

Více souvisejících

Galaxie vesmir věda observatoř ALMA v chilské poušti Atacama

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 18 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy