Galaxie umírají ve velkém. Vědci mají plán, jak tomu přijít na kloub

Vědci chtějí přijít na kloub tomu, proč ve vesmíru ve velkém umírají galaxie. Nový vědecký projekt si dal za cíl s pomocí nejnovější techniky zjistit, jaké mechanismy za to zodpovídají.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

V mnoha částech vesmíru „umírají“ celé galaxie a astronomové neznají důvod. Rádi by tomu přišli na kloub v rámci programu VERTICO, který využívá velké milimetrové anténní soustavy 66 radioteleskopů ve výšce 5000 metrů v poušti Atacama.

Místo galaxií v rámci vesmíru a jejich interakce s okolím jsou důležité faktory, které přispívají k jejich schopnosti vytvářet hvězdy. Vědcům je ovšem záhadou, jak toto prostředí ovlivňuje život a zánik galaxií. Hlavním cílem programu VERTICO je zjistit, které mechanismy zastavují proces vzniku hvězd.

Vědci už vytipovali ideální lokaci pro detailní studii takového prostředí. Je jí nám nejbližší masivní galaxie Virgo, která stále prochází vývojem, což přináší jedinečnou možnost vytvářet snímky galaxie v různých stádiích životního cyklu. Účastníci projektu tak získají detailní obrázek toho, jak dochází k ukončení procesu vzniku hvězd.

VERTICO má prostřednictvím soustavy radioteleskopů ALMA pomoci s vytvořením mapy přítomnosti molekulárního vodíku, který slouží galaxiím jako palivo k tvorbě hvězd.

Vědci si slibují, že díky tomu zjistí, jaké konkrétní mechanismy „zabíjejí“ galaxie a jakým způsobem se to děje. Zmiňovaný projekt by měl zlepšit lidské chápání toho, jak se vesmírné galaxie vyvíjejí.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci hledají jméno pro exoplanetu, můžete jim pomoci

16.10.2019 17:19 Čeští vědci hledají jméno pro jeden z hvězdných systémů takzvaných exoplanet, tedy planet…

Jak rychle tajou ledovce ve Švýcarsku? Nové měření vyděsilo experty

16.10.2019 09:43 Švýcarské ledovce přišly v posledních pěti letech o deset procent svého objemu, upozornila v úterý…

Zachrání lidské zdraví prase? Lékaři pracují na podivných pokusech

15.10.2019 10:45 Od nepaměti lidé a lékaři sní o tom, že bude možné nechat lidem znovu narůst ztracené orgány. Jak…

Zkáza Země začne ve Švýcarsku, nic z nás nezbyde, tvrdí vědec

14.10.2019 13:11 Aktualizováno Uznávaný britský kosmolog a astrofyzik Martin Rees ve své nové knize popisuje hrozivé důsledky,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama