Astronomové poprvé pozorovali umírající galaxii

Astronomové poprvé pozorovali, jak "umírá" galaxie ve vzdáleném vesmíru. Vědci z Evropské jižní observatoře (ESO) zachytili stopy vzdálené galaxie, která rychle ztrácí schopnost vytvářet nové hvězdy, informovala agentura AFP. K pozorování použili observatoř ALMA, jež je umístěná v Chile. Světlo z galaxie putovalo k Zemi zhruba devět miliard let.

"Je to vůbec poprvé, co jsme pozorovali hmotnou galaxii typickou pro vzdálený vesmír, která umírá kvůli masivní ztrátě chladného plynu," uvedla badatelka Durhamské univerzity Annagrazia Puglisiová.

Zmíněná galaxie ID2299 je tak vzdálená, že její světlo putovalo k naší planetě devět miliard let. Astronomové tak sledovali stav, kdy se Vesmír, jehož stáří je odhadováno na 13,5 miliard let, nacházel asi 4,5 miliardy let od vzniku.

Vědci z ESO zachytili stav, kdy galaxie "vylučovala přes polovinu svého plynu, který je pohonnou hmotou pro vznik hvězd", uvedl jeden z pozorovatelů Emanuele Daddi. Galaxie podle odhadu ztrácela materiál o hmotnosti 10.000 Sluncí za rok. Současně ale v galaxii vznikaly velmi rychle nové hvězdy, a to stokrát vyšším tempem než v Mléčné dráze. Díky tomuto stavu by galaxie měla přestat tvořit nové hvězdy během několika desítek milionů let, což je ve vesmírném měřítku velmi krátká doba.

Podle ESO může výzkum přispět k rozvoji poznání ohledně toho, jak galaxie přichází o schopnost tvořit nové hvězdy. Podle výzkumníků, kteří pozorovali galaxii ID2299, rychlý únik studených plynů způsobil střet a fúze dvou galaxií. Dosud se vědci domnívali, že k úniku plynů dochází kvůli vlivům způsobeným vznikem hvězd a přítomnosti černých děr v galaxii.

Stopy galaxie ID2299 zaznamenala stanice ALMA (Atakamská velká milimetrová/submilimetrová anténní soustava). Ta v roce 2013, kdy zahájila svou činnost, byla nejdražší a největší astronomickou observatoří světa. Observatoř má anténovou síť, jež se skládá ze 66 teleskopů o průměru 12 a sedm metrů. Na činnosti observatoře se podílí i čeští vědci.

Observatoř se nachází v nadmořské výšce 5050 metrů na plošině Chajnantor v Chile. Pro její stavbu si vědci vyhlédli místo na náhorní planině s co nejmenším množstvím vody v zemské atmosféře, protože měření nesmí ovlivňovat vlhkost. ALMA vznikla v rámci partnerství Evropy, Severní Ameriky a východní Asie a ve spolupráci s Chile. Náklady na vybudování komplexu přesáhly miliardu eur (zhruba 27 miliard korun).

Související

Více souvisejících

vesmir astronomie Galaxie

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 2 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 16 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

Erdogan v květnu do Bílého domu nedorazí, potvrdili Turci

Květnové setkání tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým protějškem Joem Bidenem v Bílém domě se neuskuteční. Nejmenovaný turecký činitel to v pátek potvrdil agentuře AFP.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy