Jak se lze nejpravděpodobněji nakazit koronavirem? Vědci se dobrali konsenzu

Infikované povrchy, kontaminovaná voda, letmý mezilidský kontakt nebo dlouhodobá vzájemná interakce. Vědci několik měsíců řeší, jakým způsobem se lidé nejpravděpodobněji nakazí novým typem koronaviru. Nyní se zdá, že mezi odborníky konečně panuje souhra názorů.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Svět se už několik měsíců řídí třemi základními pravidly, takzvanými RRR pravidly, které zahrnují dodržování vzdálenosti, hygienu rukou a zakrytí úst a nosu.

V boji s covidem nám pomáhají jak roušky či respirátory, tak i dezinfekce nebo sociální distanc. Všechna tato opatření mají smysl, jak se ale ukazuje, některá více, než jiná.

Server The Wall Street Journal porovnal názory vědců a epidemiologů na téma šíření koronaviru a dospěl k závěru, že experti se blíží společnému konsenzu. V zásadě se shodují, že přenos nemoci covid-19 neprobíhá v masovém měřítku přes kontaminované povrchy či letmý kontakt s lidmi mezi dveřmi, ale blízkou interakcí osob.

"Akce, které navštěvuje mnoho lidí a slabě větrané místnosti, ve kterých lidé mluví nahlas nebo zpívají, maximalizují riziko přenosu," píše server prestižního amerického deníku.

Neznamená to, že by lidé měli přestat používat dezinfekci a že se jiným způsobem nakazit nelze. Pravděpodobně se ale na přenosu nemoci nejvíce podílí blízký kontakt osob s nakaženým člověkem a vzájemné doteky s ním, například stání vedle sebe či podání si rukou.

Odborníci totiž za hlavní způsob přenosu označují kontakt s virovými kapičkami, které produkují nakažení lidé například kašlem či mluvením. Prostřednictvím kapiček se přenáší virus z jednoho člověka na druhého, a to jak skrze dýchací cesty, tak přes sliznice, tedy oči a nos.

Z výše uvedených poznatků vyplývá, že roušky jsou stejně nutnou ochranou, jako dodržování rozestupů mezi lidmi. Ten by měl být podle dřívějších studií aspoň dvoumetrový, v poslední době se ale objevují vědecké názory, že ani tato vzdálenost stačit nemusí. Studie totiž zjistily, že virus se může přenášet až na desetimetrovou vzdálenost.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Imunita proti covidu trvá aspoň šest měsíců. Vědci nevyloučili, že nelze…

24.11.2020 14:31 Jednou z nejspekulovanějších otázek mezi vědci je dlouhodobá imunita proti novému typu koronaviru a…

Nanoled? Čeští vědci provedli unikátní experiment s vodou, zaujal ve světě

24.11.2020 10:08 Čeští vědci prokázali, že pokud se voda nachází ve velmi malém ohraničeném prostoru, tuhne až při…

V Praze vznikne světově ojedinělý fúzní reaktor, říká ředitel Ústavu…

24.11.2020 09:54 ROZHOVOR – Na půdě Akademie věd České republiky vznikne tokamak, který bude jako jediný na světě…

Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska, má být zařazen mezi…

24.11.2020 08:20 Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska podivného, malého obojživelného savce, jenž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama