Jaké je nejbezpečnější místo ve vlaku? Odborníci radí, kam si sednout

Na základě tragických událostí celá země diskutuje o bezpečnosti železnic. Pro některé lidi je cesta vlakem na denním pořádku, hlavně pro ty, kteří cestují za prací. Ale vyvstává otázka, které místo je v případě havárie nejbezpečnější?

Vlaky
doporučujeme

V úterý 7. července došlo k čelnímu střetu dvou osobních vlaků u Perninku, nehoda si vyžádala dva mrtvé a 24 zraněných. O týden později se srazil osobní vlak s nákladním nedaleko obce Štolmíř u Českého Brodu. Srážku osobního vlaku City Elefant s poštovním vlakem nepřežil jeden člověk a čtyři byli vážně zranění.

U lidí, kteří musejí denně dojíždět za prací vlakem mohou tragédie uplynulých dní vyvolávat obavy z cestování vlakem. Vyvstávají otázky, jestli na vlak nastoupit nebo zvolit jinou variantu cestování. V případě, že se jinak než vlakem do práce nedostanete, jaké místo si ve vlaku zvolit?

Místo, které je nejvíce chráněné před potencionální hrozbou střetu je podle Grega Placencia přímo uprostřed. „Většina srážek přichází zepředu nebo zezadu,“ konstatuje výzkumník průmyslového inženýrství pro server huffpost.com. Kupříkladu problémy související s vykolejením vlaku, například rozbitá kolejnice, se většinou týkají přední části vlaku.

V případě, že je střední část vlaku již zaplněna a vy nemůžete nalézt místo, profesor výzkumu a ředitel programu železničního inženýrství a bezpečnosti nabízí ještě jednu možnost, jak potenciálně minimalizovat svá zranění.

„Jde o základní fyziku,“ tvrdí Allan Zarembski, který poukazuje na fakt, že když se něco stane, vlak musí rychle zastavit, proto je sedadlo proti směru jízdy další možností. „Když sedím na sedadle ve směru jízdy, při prudkém brždění budu vytlačen vpřed, ale v případě sedadla proti směru jízdy, budu zatlačen zpět do sedadla,“ konstatuje profesor.

I když se však posadíte do střední části vlaku do sedadla proti směru jízdy, není to stoprocentní záruka, že se při vlakové nehodě obejdete bez zranění.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pacienti nakažení covidem hlásí další příznak. Zaujal i lékaře

02.08.2020 19:02 Aktualizováno Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neuvádí ztrátu vlasů jako symptom COVID-19,…

Přejídáte se? První studie svého druhu zjistila, co to s vaším tělem udělá

02.08.2020 12:22 Pro Vánoce nebo grilování s přáteli je typické, že se stoly prohýbají pod nepřeberným množstvím…

Vědci odhalili tajemství zápachu. Ví, proč zpocení lidé nevoní

01.08.2020 12:00 Lidské podpaží je hostitelem různorodé komunity bakterií, které jsou součástí přirozené genetické…

Nová studie zjistila, že některá zvířata jedí plasty. Nikdo zatím neví,…

01.08.2020 10:32 Malé plastové částice představují velký problém pro životní prostředí. Neexistuje obecně uznává…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama