Mimozemšťané sledovali Zemi dříve, než se objevili lidé, tvrdí vědec

Mimozemšťané nás možná tajně sledovali z vesmíru miliony let. Možná už předtím, než jsme vůbec existovali. Tvrdí to americký fyzik Jamese Benford ve své nové vědecké práci. Jeho závěry vycházejí z projektu určeného k hledání znaků mimozemského života ve vesmíru.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

V roce 1960 radiofyzik z univerzity ve Stanfordu Ronald Bracewell poprvé navrhl myšlenku nadřazených civilizací, které vysílají mezihvězdné sondy v celém vesmíru, aby pozorovaly, monitorovaly a dokonce komunikovaly s inteligentními formami života.

„Sonda umístěná poblíž může nabídnout svůj čas, zatímco naše civilizace vyvine vyspělou technologii, která by ji mohla najít. A hned když se to podaří, mohla by s námi v reálném čase zahájit rozhovor,“ vysvětluje Benford.

Bracewellova teorie postupně přešla do kategorie sci-fi, protože vědci ve výzkumech neobjevily žádný důkaz, že v blízkosti naší planety existují přístroje mimozemského původu, napsal server Science Alert.

Benford ve své studii naznačil, kde by se umělí pozorovatelé z vesmíru mohli ukrývat. Pozornost dává na skalnaté objekty v blízkosti Země, také nazývané koorbitální objekty. Jde o pseudosatelity které obíhají okolo slunce na dráze podobné té zemské, ale zároveň jsou gravitační silou připoutány k naší planetě.

Astronomové našli jen malý počet takových objektů. Nejblíže se nachází asteroid 2016 H03, který vědci z NASA nazvali jako – Stály společník Země. Výzkumník NASA Paul Chodas vysvětlil, že H03 2016 se pohybuje kolem naší planety, ale nikdy se od ní nevzdálí. „Tento malý asteroid je odsouzen k věčnému tanci se Zemí.“

Benford navrhuje, že koorbitální objekty by mohly být více, než jen taneční partneři Země. přítomnost v blízkosti zemské orbity by totiž mohla být ideálním místem k umístění sondy. „Tyto objekty představují ideální způsob jak Zemi pozorovat z bezpečného přirozeného útvaru. Zároveň poskytují vše, co by vyspělá mimozemská civilizace mohla potřebovat - suroviny, pevné ‚kotviště‘ i úkryt,“ vysvětluje ve své studii.

„Měli bychom se okamžitě zaměřit na jejich pozorování, jak pomocí elektromagnetického spektra a planetárních radarů, tak pomocí vyslání sond,“ napsal Benford.

Výzkum koorbitálních objektů by mohl být přínosný kromě hledaní mimozemských pozorovatelů i pro další oblasti vědy.

Server Science Alert napsal, že Čína ohlásila plán desetileté vesmírné mise, které součástí by byla i návštěva a odběr vzorků z 2016 HO3. Vědci budou mít možnost asteroid prozkoumat a zjistit, zda se na něm nenachází něco neobvyklého.

Vědci ze SETI nadšení Jamese Benforda mírní. Myslí si, že je extrémně nepravděpodobné, aby na některém z těchto objektů byla mimozemská sonda.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Jak se postavit smrti? Podle lékařů je nejdůležitější jedna jediná věc

18.10.2019 09:46 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Bouřetřesení? Vědci prokázali nový jev, spojují se při něm dva ničivé živly

17.10.2019 07:42 Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a…

Čeští vědci hledají jméno pro exoplanetu, můžete jim pomoci

16.10.2019 17:19 Čeští vědci hledají jméno pro jeden z hvězdných systémů takzvaných exoplanet, tedy planet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama