Vědci z University of Manchester a University of Mauritius provedli nový výzkum, jehož cílem bylo zjistit, zda by potenciální život na planetách v blízkosti Země mohl zachytit naše rádiové signály.
Nová studie zjistila, že potenciální mimozemský život může použít naše rádiové signály k identifikaci života na Zemi. Vědci z univerzit v Manchesteru a Mauriciu využili data simulující rádiové signály z věží mobilních telefonů na Zemi, aby prozkoumali celkový příspěvek těchto signálů k zemskému "radio leakage budget". Tento koncept označuje množství radiace, která uniká z naší planety do vesmíru a je pozorovatelná z pohledu různých hvězdných systémů relativně blízkých Zemi, uvedl server Euronews.
V našem moderním technologickém světě je generování rádiových signálů běžnou praxí. V počátcích technologie konkurovaly hlavně rozhlasové a televizní vysílání.
Nicméně dnes se používají mnohem více funkcí, které generují rádiové vlny, jako jsou například WiFi, mobilní data a komunikace s astronauty ve vesmíru.
Rádiové signály jsou elektromagnetickými vlnami s nízkou frekvencí v porovnání s gama zářením, ale mohou proniknout do zemské atmosféry, pokud jsou dostatečně silné.
Jakmile se signály dostanou do ionosféry, tedy kde se atmosféra setkává s vesmírem, mohou některé vlny pokračovat v cestě do vesmíru, zatímco jiné jsou absorbovány nebo odraženy a obíhají kolem Země.
Dlouho se spekulovalo o možnosti, že tyto vysílané rádiové signály by se mohly dostat k našim blízkým planetám.
Kompletní studie byla publikována v odborném časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Autoři studie vytvořili model úniku na základě veřejně dostupných dat o umístění mobilních telefonních věží. Výsledný příspěvek obsahuje podrobné shrnutí, na němž tým pracoval. Základem byly modely, které umožňují identifikovat rádiový podpis Země a nabízejí informace o tom, jaké signály mohou být viditelné pro mimozemské civilizace v okolí různých blízkých hvězd, včetně Barnardovy hvězdy, která se nachází šest světelných let od Země.
Ředitel Jodrell Bank Center for Astrophysics na University of Manchester a vedoucí týmu projektu profesor Mike Garrett se na webových stránkách své univerzity vyjádřil k tvrzením kolegů o ztichnutí Země. "I když je pravda, že dnes nemáme tak silné televizní a rozhlasové stanice, šíření celulárních systémů po celém světě je enormní. Zatímco každý systém má sám o sobě relativně nízký bezdrátový výkon, integrované spektrum miliard těchto zařízení je významný," vysvětluje Garrett.
Podle něj existuje možnost, že jiné civilizace by mohly pomocí správné technologie objevit lidský život. "Současné odhady naznačují, že do konce dekády budeme mít více než sto tisíc satelitů na nízké oběžné dráze Země i mimo ni. Země je již anomálně jasná v rádiové části spektra; pokud bude trend pokračovat, mohli bychom být vyspělou civilizací snadno objeveni správnou technologií," upozorňuje Garrett.
Podle profesorky na Mauricijské univerzitě Dr. Nalini Heeralall-Issur, existují velmi pravděpodobně pokročilé civilizace, které jsou schopny pozorovat umělé rádiové vlny. "V tuto chvíli by se našim rádiovým vlnám měly přizpůsobit pouze formy života s vyšší inteligencí, než je ta naše. Ale jak instalujeme na Zemi stále výkonnější širokopásmové systémy, pravděpodobnost, že jiné bytosti objeví lidský život, se může zvýšit," uzavírá Heeralall-Issur.
Související

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Už se neptáme zda, ale kdy. Jak nový objev změní chápání existence mimozemského života?
vesmir , mimozemšťané / ufo , mimozemský život , Země
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 29 minutami

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?
včera

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
včera

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině
včera

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo
včera

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Aktualizováno včera

Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala
včera

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok
včera

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě
včera

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
včera

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
včera

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik
včera

Rubio: Tento týden bude klíčový. Rozhodne se o všem
včera

Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Firmy přišly na způsob, jak se dostat z obliga
včera

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu
včera

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z
včera

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku
včera

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo
včera
Jarní počasí ukáže příjemnou tvář, vyplývá z týdenní předpovědi
Příjemné jarní počasí můžete očekávat od právě začínajícího týdne na přelomu dubna a května. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty vystoupají přes 20 stupňů.
Zdroj: Jan Hrabě