Mimozemšťané by nás mohli poznat podle rádiových signálů, říká nová studie

Vědci z University of Manchester a University of Mauritius provedli nový výzkum, jehož cílem bylo zjistit, zda by potenciální život na planetách v blízkosti Země mohl zachytit naše rádiové signály.

Nová studie zjistila, že potenciální mimozemský život může použít naše rádiové signály k identifikaci života na Zemi. Vědci z univerzit v Manchesteru a Mauriciu využili data simulující rádiové signály z věží mobilních telefonů na Zemi, aby prozkoumali celkový příspěvek těchto signálů k zemskému "radio leakage budget". Tento koncept označuje množství radiace, která uniká z naší planety do vesmíru a je pozorovatelná z pohledu různých hvězdných systémů relativně blízkých Zemi, uvedl server Euronews.

V našem moderním technologickém světě je generování rádiových signálů běžnou praxí. V počátcích technologie konkurovaly hlavně rozhlasové a televizní vysílání.

Nicméně dnes se používají mnohem více funkcí, které generují rádiové vlny, jako jsou například WiFi, mobilní data a komunikace s astronauty ve vesmíru.

Rádiové signály jsou elektromagnetickými vlnami s nízkou frekvencí v porovnání s gama zářením, ale mohou proniknout do zemské atmosféry, pokud jsou dostatečně silné.

Jakmile se signály dostanou do ionosféry, tedy kde se atmosféra setkává s vesmírem, mohou některé vlny pokračovat v cestě do vesmíru, zatímco jiné jsou absorbovány nebo odraženy a obíhají kolem Země.

Dlouho se spekulovalo o možnosti, že tyto vysílané rádiové signály by se mohly dostat k našim blízkým planetám.

Kompletní studie byla publikována v odborném časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Autoři studie vytvořili model úniku na základě veřejně dostupných dat o umístění mobilních telefonních věží. Výsledný příspěvek obsahuje podrobné shrnutí, na němž tým pracoval. Základem byly modely, které umožňují identifikovat rádiový podpis Země a nabízejí informace o tom, jaké signály mohou být viditelné pro mimozemské civilizace v okolí různých blízkých hvězd, včetně Barnardovy hvězdy, která se nachází šest světelných let od Země.

Ředitel Jodrell Bank Center for Astrophysics na University of Manchester a vedoucí týmu projektu profesor Mike Garrett se na webových stránkách své univerzity vyjádřil k tvrzením kolegů o ztichnutí Země. "I když je pravda, že dnes nemáme tak silné televizní a rozhlasové stanice, šíření celulárních systémů po celém světě je enormní. Zatímco každý systém má sám o sobě relativně nízký bezdrátový výkon, integrované spektrum miliard těchto zařízení je významný," vysvětluje Garrett.

Podle něj existuje možnost, že jiné civilizace by mohly pomocí správné technologie objevit lidský život. "Současné odhady naznačují, že do konce dekády budeme mít více než sto tisíc satelitů na nízké oběžné dráze Země i mimo ni. Země je již anomálně jasná v rádiové části spektra; pokud bude trend pokračovat, mohli bychom být vyspělou civilizací snadno objeveni správnou technologií," upozorňuje Garrett.

Podle profesorky na Mauricijské univerzitě Dr. Nalini Heeralall-Issur, existují velmi pravděpodobně pokročilé civilizace, které jsou schopny pozorovat umělé rádiové vlny. "V tuto chvíli by se našim rádiovým vlnám měly přizpůsobit pouze formy života s vyšší inteligencí, než je ta naše. Ale jak instalujeme na Zemi stále výkonnější širokopásmové systémy, pravděpodobnost, že jiné bytosti objeví lidský život, se může zvýšit," uzavírá Heeralall-Issur.

Související

Více souvisejících

vesmir mimozemšťané / ufo mimozemský život Země

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

před 34 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy