Jsou děti opravdu vysoce infekční? Nová studie zjistila, kdo covid přenáší nejvíc, vědci zatím netuší proč

Dlouhé měsíce se spekulovalo o tom, která věková skupina lidí je z hlediska šíření nového typu koronaviru tou nejrizikovější. Dlouhou dobu se mělo za to, že malé děti, které v sobě mají větší virovou nálož, než starší lidé. Nový výzkum ale prokázal, že z hlediska šíření hrají roli i další faktory.

Děti
doporučujeme

Odborníci v minulosti uvedli, že děti do pěti let vykazují deseti až stonásobně větší množství genetického materiálu koronaviru, než jejich starší vrstevníci a dospělí. Studie zveřejněna v JAMA Pediatrics zjistila, že děti s vysokou virovou zátěží mohou být zároveň vysoce infekční.

Tato zjištění byla v jasném rozporu s ujišťováním zdravotníků, že u malých dětí, které se nakazí koronavirem, a u nichž je velmi málo pravděpodobný těžký průběh následné nemoci covid-19, nehrozí zvýšené riziko přenosu na další osoby, tedy například vrstevníky či rodiče.

Přenosem nemoci se ale vědci dál zabývali a zjistili, že ve skutečnosti je situace trochu odlišná. Malé děti sice mohou mít větší virovou nálož, paradoxně ale nejsou těmi největšími přenašeči. Děti ve věku do deseti let přenášejí koronavirus na další děti a dospělé s menší pravděpodobností než starší děti.

Podle Americké akademie pediatrů a jihokorejských vědců je to zřejmě dáno tím, že pokud už se děti koronavirem nakazí, obecně neonemocní a ani nemají příznaky tak často jako dospělí. Jednoduše méně kýchají a smrkají a tím pádem méně virus šíří. Proč mají slabší příznaky než ostatní ale zatím nikdo netuší.

Malé děti bez příznaků nebo s velmi mírnými příznaky mohou i přesto infekci šířit, míra přenosu je ale podle posledních zjištění nízká. Děti ve věku deseti let a více naopak mohou přenášet koronavirus na rodinné příslušníky snadněji než mladší děti, dokonce ho mohou přenášet tak snadno jako dospělí lidé.

V případě jiných respiračních chorob "jsou malé děti továrnami na viry a bakterie. V tomto případě je to odlišné a my opravdu nevíme proč," řekl podle agentury AP lékař Sean O'Leary z Akademie pediatrů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povzbudivá zpráva: Covidová vakcína vyvolává u dospělých reakci imunity,…

26.10.2020 13:09 Vakcína proti nemoci covid-19 vyvinutá Oxfordskou univerzitou vyvolává podobnou imunitní reakci u…

Opatření nestačí, zavírat hranice nelze. Je vůbec možné dostat covid pod…

26.10.2020 12:45 Svět zasáhla druhá vlna nového typu koronaviru, která v mnoha státech překonává rekordy dosažené na…

Tání ledovců může ohrozit světová velkoměsta

25.10.2020 16:16 Tání ledovců v Antarktidě může ohrozit města, jako je New York, Tokio či Londýn. Simulace vědců z…

Covid zřejmě nevymýtíme, z pandemie se stane endemická nemoc, předpokládá…

22.10.2020 22:23 Aktualizováno Holandský profesor epidemiologie Hans Heesterbeek se domnívá, že covid-19 se pravděpodobně stane…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama