Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co rozhodně nedělat

Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v případě nouze obloží útržky toaletního papíru. Vědci ale tvrdí, že je to naprosto zbytečné. Podle nich totiž máte doma větší množství bakterií, než kolik se nachází na toaletách. A jakýmkoliv způsobem se jim snažíte vyhnout, situaci jen zhoršujete.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

WC
doporučujeme

Záchodová prkénka jsou totiž speciálně navržena tak, aby odpuzovala prach a jiné nečistoty. Jejich tvar a hladký povrch navíc způsobuje, že se na nich jen velmi těžko drží bakterie.

Výzkum univerzity v Arizoně navíc zjistil, že veřejné toalety jsou ve skutečnosti čistší než kuchyňské dřezy, pracovní desky v kuchyni a houbičky na mytí nádobí.

"Ve většině případů je bezpečnější připravit salát na toaletní míse, než ho udělat na kuchyňské pracovní desce. Lidé neustále dezinfikují svou záchodovou mísu, ale neuvědomují si, že by měli více pozornosti věnovat kuchyni," prohlásil výzkumník Charles Gerba.

Pokud patříte mezi tu část lidí, která si toaletu obloží papírem, vědci pro vás mají špatné zprávy. Toaletní papír totiž má drsnější texturu a je navržen tak, aby byl schopen vstřebat tekutiny. To z něj činí ideální materiál, na který se bakterie mohou snadno přilepit.

Navíc, mnoho toalet má papír umístěný v blízkosti záchodové mísy. Při každém spláchnutí se dostane do vzduchu mnoho bakterií, které se rozptýlí po místnosti, přičemž většina skončí na toaletním papíře. Takže, pokud pokryjete záchodovou mísu papírem, sednete si přímo na bakterie.

Podle vědců tak není čeho se obávat. Ostatně i lidská pokožka působí jako přírodní bariéra a chrání nás před nepříjemnými mikroorganismy. Vědci navíc dodávají, že většina bakterií nalezených na záchodových mísách se v lidském těle už dávno nachází, proto pro nás nejsou nebezpečné.

Loading...
Témata: Vědci | WC | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Superpotravina, která z mozku udělá počítač? Každý ji má doma, jen o ní…

18.11.2019 11:36 Jedna z mála rad od doktora, kterou by většina z nás poslechla s radostí. Denní dávka čokolády má…

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Jaký vliv má umění na mozek? Čeští vědci zahájili unikátní výzkum

11.11.2019 09:29 Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zkoumají, jak obrazy ovlivňují stav člověka a jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama