Jak klimatické změny ovlivní Zemi? Do roku 2100 mohou vymřít korály

Světu hrozí vážný ekologický kolaps. Televize CNN upozornila s odkazem na novou studii, která uvádí, že pokud se nepodaří zastavit klimatické změny, v roce 2100 nebudou na naší planetě žádné korálové útesy. To může mít dalekosáhlé následky.

Přibližně 70 až 90 procent všech korálových útesů by mělo v důsledku globálního oteplování, znečištění a rostoucí kyselosti vody zaniknout již v nejbližších 20 letech.

Do roku 2100 by poté neměly existovat už téměř žádné korálové biotopy. S odvoláním na výsledky výzkumu, který zveřejnila Havajská univerzita v Manoe, o tom informovala zpravodajská stanice CNN.

Vědkyně Renee Setterová, která se podílela na výzkumu, tvrdí, že nás čeká pochmurná budoucnost. Upozornila sice, že někteří vědci a aktivisté pracují na možné obnově korálů jejich pěstováním v laboratořích a následným vysazováním v přirozeném prostředí, to ale nemusí stačit.

Vědci se ve studii zaměřili právě na oblasti v oceánu, které by byly vhodné pro tento tip obnovy korálových útesů. Z výzkumu ale vyplynulo, že "do roku 2100 se nezachovají téměř žádné korálové biotopy". Většina oblastí bude pro korálové útesy nevhodná už v roce 2045.

Prakticky poslední místa na Zemi, která by byla vhodná pro existenci korálových útesů v roce 2100, budou vody v okolí mexického státu Baja California a Rudé moře. Podle Setterové ale ani tyto vody nejsou ideální.

Studie zjistila, že největší hrozbou pro přežití korálových útesů je změna klimatu, vliv znečištění je spíše sekundární problém. "Čištění pláží je skvělé, boj proti znečištění je fantastický, ale v konečném důsledku musíme prioritně bojovat s klimatickou změnou," píše se ve studii.

Televize  BBC uvedla, že na korálových útesech je závislá přibližně třetina mořských živočichů. Experti se obávají, že vyhynutí korálů může mít za následek vážný ekologický kolaps.

Související

Vyschlé popraskané dno jezera Lake Mead postiženého suchem 15. září 2022 v Boulder City v Nevadě. Jezero Mead, které se nachází u Las Vegas nedaleko hranic mezi Nevadou a Arizonou, zásobuje elektřinou několik částí Arizony, Kalifornie a Nevady a je také zdrojem vody pro venkovské, městské a kmenové oblasti na celém jihozápadě.

Země už není pro člověka bezpečná. Lidstvo ji poškodilo a znečistilo, oznámily vědci

Podle studie provedené 29 vědci z osmi zemí, se Země nachází mimo bezpečný operační prostor pro lidstvo. Tento stav je důsledkem poškozování planety, nadměrného využívání přírodních zdrojů a znečištění. Studie ukázala, že bylo již překročeno šest z devíti planetárních limitů, a to v některých případech výrazně. Tato zjištění poukazují na naléhavou potřebu ochrany životního prostředí a udržitelnosti, aby se člověk mohl nadále bezpečně vyvíjet na této planetě.

Více souvisejících

Země Oceán Moře

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 3 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelem to neskončí? Napětí kvůli válce v Pásmu Gazy může vyústit v masivní konflikt

Generální tajemník OSN António Guterres ve čtvrtek upozornil, že eskalující napětí ohledně války v Pásmu Gazy a útoku Íránu na Izrael může vyústit v "celoplošný regionální konflikt" na Blízkém východě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy