Jak klimatické změny ovlivní Zemi? Do roku 2100 mohou vymřít korály

Světu hrozí vážný ekologický kolaps. Televize CNN upozornila s odkazem na novou studii, která uvádí, že pokud se nepodaří zastavit klimatické změny, v roce 2100 nebudou na naší planetě žádné korálové útesy. To může mít dalekosáhlé následky.

Ilustrační foto
doporučujeme

Přibližně 70 až 90 procent všech korálových útesů by mělo v důsledku globálního oteplování, znečištění a rostoucí kyselosti vody zaniknout již v nejbližších 20 letech.

Do roku 2100 by poté neměly existovat už téměř žádné korálové biotopy. S odvoláním na výsledky výzkumu, který zveřejnila Havajská univerzita v Manoe, o tom informovala zpravodajská stanice CNN.

Vědkyně Renee Setterová, která se podílela na výzkumu, tvrdí, že nás čeká pochmurná budoucnost. Upozornila sice, že někteří vědci a aktivisté pracují na možné obnově korálů jejich pěstováním v laboratořích a následným vysazováním v přirozeném prostředí, to ale nemusí stačit.

Vědci se ve studii zaměřili právě na oblasti v oceánu, které by byly vhodné pro tento tip obnovy korálových útesů. Z výzkumu ale vyplynulo, že "do roku 2100 se nezachovají téměř žádné korálové biotopy". Většina oblastí bude pro korálové útesy nevhodná už v roce 2045.

Prakticky poslední místa na Zemi, která by byla vhodná pro existenci korálových útesů v roce 2100, budou vody v okolí mexického státu Baja California a Rudé moře. Podle Setterové ale ani tyto vody nejsou ideální.

Studie zjistila, že největší hrozbou pro přežití korálových útesů je změna klimatu, vliv znečištění je spíše sekundární problém. "Čištění pláží je skvělé, boj proti znečištění je fantastický, ale v konečném důsledku musíme prioritně bojovat s klimatickou změnou," píše se ve studii.

Televize  BBC uvedla, že na korálových útesech je závislá přibližně třetina mořských živočichů. Experti se obávají, že vyhynutí korálů může mít za následek vážný ekologický kolaps.

Témata: Země | Oceán | Moře | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tání ledovců může ohrozit světová velkoměsta

25.10.2020 16:16 Tání ledovců v Antarktidě může ohrozit města, jako je New York, Tokio či Londýn. Simulace vědců z…

Covid zřejmě nevymýtíme, z pandemie se stane endemická nemoc, předpokládá…

22.10.2020 22:23 Aktualizováno Holandský profesor epidemiologie Hans Heesterbeek se domnívá, že covid-19 se pravděpodobně stane…

Ve Středomoří hrozí nezvratné ekologické změny. Riziko přírodních…

22.10.2020 07:26 Středomoří kvůli znečištění a klimatickým změnám hrozí nezvratné ekologické škody včetně vyhynutí…

Studie: Kvůli znečištěnému ovzduší loni zemřelo téměř 500 tisíc novorozenců

21.10.2020 14:07 Znečištění ovzduší v roce 2019 zavinilo smrt 476.000 novorozenců, zejména v Indii a subsaharské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama