Jak klimatické změny ovlivní Zemi? Do roku 2100 mohou vymřít korály

Světu hrozí vážný ekologický kolaps. Televize CNN upozornila s odkazem na novou studii, která uvádí, že pokud se nepodaří zastavit klimatické změny, v roce 2100 nebudou na naší planetě žádné korálové útesy. To může mít dalekosáhlé následky.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Přibližně 70 až 90 procent všech korálových útesů by mělo v důsledku globálního oteplování, znečištění a rostoucí kyselosti vody zaniknout již v nejbližších 20 letech.

Do roku 2100 by poté neměly existovat už téměř žádné korálové biotopy. S odvoláním na výsledky výzkumu, který zveřejnila Havajská univerzita v Manoe, o tom informovala zpravodajská stanice CNN.

Vědkyně Renee Setterová, která se podílela na výzkumu, tvrdí, že nás čeká pochmurná budoucnost. Upozornila sice, že někteří vědci a aktivisté pracují na možné obnově korálů jejich pěstováním v laboratořích a následným vysazováním v přirozeném prostředí, to ale nemusí stačit.

Vědci se ve studii zaměřili právě na oblasti v oceánu, které by byly vhodné pro tento tip obnovy korálových útesů. Z výzkumu ale vyplynulo, že "do roku 2100 se nezachovají téměř žádné korálové biotopy". Většina oblastí bude pro korálové útesy nevhodná už v roce 2045.

Prakticky poslední místa na Zemi, která by byla vhodná pro existenci korálových útesů v roce 2100, budou vody v okolí mexického státu Baja California a Rudé moře. Podle Setterové ale ani tyto vody nejsou ideální.

Studie zjistila, že největší hrozbou pro přežití korálových útesů je změna klimatu, vliv znečištění je spíše sekundární problém. "Čištění pláží je skvělé, boj proti znečištění je fantastický, ale v konečném důsledku musíme prioritně bojovat s klimatickou změnou," píše se ve studii.

Televize  BBC uvedla, že na korálových útesech je závislá přibližně třetina mořských živočichů. Experti se obávají, že vyhynutí korálů může mít za následek vážný ekologický kolaps.

Témata: Země | Oceán | Moře | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šance pro pacienty s covid-19? Mohl by zabrat lék vyvíjený proti rakovině

07.04.2020 11:05 Izraelská farmaceutická firma RedHill Biopharma podala poprvé svůj lék Opaganib pacientovi s…

Země se díky pandemii přestala otřásat. Až svět opět ožije, příroda může…

07.04.2020 08:06 Pandemie koronaviru SARS-CoV-2 má překvapivý účinek na planetu. Největší města světa jsou…

Podivné šíření koronaviru. Nová studie ukázala, co se děje před samotnou…

06.04.2020 22:00 Aktualizováno Experti v nové studii potvrdili, že k šíření koronavirus dochází i bez toho, aby měl jeho nositel…

Karanténa nebo promoření? Omezení vycházení je bez vakcíny časovaná bomba

06.04.2020 22:00 Aktualizováno Část Česka se začíná přiklánět k metodě promoření obyvatelstva koronavirem. Podobnou strategii…

Související:

Právě se děje

Další zprávy