Kočky mohou přenášet koronavirus, tvrdí Čína. Je to nesmysl, reagují vědci

Čína vydala nepodloženou studii o tom, že kočky mohou být přenašeči nemoci COVID-19. Samotné kočky, které se mezi sebou velmi rychle nakazily, ale prý byly bez zjevných příznaků. Odborníci ale tvrdí, že studie se nezakládá na realitě, protože čínští vědci záměrně nakazili domácí mazlíčky extrémně vysokou dávkou viru SARS-CoV-2.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Kočky - ilustrační foto
doporučujeme

Vědci během pitvy koček objevili stopy viru v horních cestách dýchacích. Tři kočky, které byly přenašeči viru SARS-CoV-2, byly umístěny vedle několika zdravých koček. Pouze jedna z nich však vykazovala známky nákazy koronavirem, zbylé ne.

Testováni byli i jiní domácí mazlíčci, například u psů bylo vyhodnoceno, že virus nepřenášejí. Byla testována stolice u pěti psů a ani v jedné nebyly nalezeny stopy viru. Testování proběhlo i u kachen, prasat a kuřat, ale zvířata byla bez zjevných příznaků a beze stop viru ve stolici.

John Williams, vedoucí oddělení dětských infekčních chorob na University of Pittsburgh Medical Center, ale tvrdí, že se nemusíme obávat obejmout své domácí mazlíčky. „Tito vědci podávali virus kočkám ve vysoké koncentraci uměle," vysvětlil.

Výzkum byl prováděn i na fretkách, které jsou schopny virus přenášet. Fretky stejně jako kočky nevykazovaly žádné příznaky. Z výzkumu však není jasné, jestli jsou fretky a kočky schopny přenášet virus na člověka. Podle studie čínských vědců může virus u fretek zůstat v horních cestách dýchacích až 8 dní. Delší časový rámec studie neuvádí.

Podle Williamse je to dobrá zpráva pro vědce. „Vždy je nutné mít zvíře na kterém by se provádělo testování nové vakcíny a zkoumalo se, jak vlastně virus v těle funguje,“ tvrdí pro CNN.

William Schaffner, profesor lékařství a infekčních chorob na Vanderbilt University School of Medicine v Nashvillu uvedl, že fretky jsou už desetiletí klasická zvířata, na kterých se provádí výzkum chřipky. „Kdyby vědci hledali zvíře na testování, sáhli by nejprve po fretkách."

Není zdaleka tak překvapivé, že fretky slouží v laboratořích pro výzkum nemocí spojených s dýcháním. Fretky mají dýchací ústrojí nejvíce podobné člověku. Podobnost je mnohem vyšší než u myší nebo krys.

Odborníci se ale shodují, že je velmi nepravděpodobné se virem SARS-CoV-2 nakazit od koček nebo fretek. S takovou rychlostí šíření viru by záznamů o nakažených zvířatech bylo více, než je v současné době k dispozici.

V Hongkongu byli domácí mazlíčci majitelů s nemocí COVID-19 dány do karantény a pouze dva psi vykazovali pozitivní test bez zjevných příznaků. Jedna kočka v Belgii byla pravděpodobně nakažena svým majitelem, který se vrátil z Itálie. U kočky se prokázal z výkalů a zvratků vysoký obsah viru, ale vědci si stále nejsou jisti, jestli to bylo způsobeno virem anebo jinou nemocí.

„Zatím víme, že byli infikováni SARS-CoV-2 dva psi (Hong Kong) a jedna kočka (Belgie), odborníci na infekční choroby a několik mezinárodních a organizací pro zdraví lidí a zvířat se shodují, že v tomto bodě neexistuje žádný jasný důkaz o tom, že domácí zvířata přenesla COVID-19 na jiná zvířata, včetně lidí,“ uvádí American Veterinary Medical Association(AVMA) na svých webových stránkách.

Přesto je podle AVMA třeba dbát na opatrnost. Vyzývají, aby každý, kdo byl pozitivně testovaný na COVID-19, přenechal péči svého mazlíčka blízké osobě. Pokud nemáte takovou možnost, noste obličejovou masku, myjte si ruce, nesdílejte jídlo a omezte tělesný kontakt. 

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci odhalují tajemství pandemie. Koronavirus se po světě šířil jinak,…

03.06.2020 22:03 Aktualizováno Přelom ledna a února byl pro Evropu a Spojené státy kritický. Na obou kontinentech se totiž…

Průlom v biomedicíně: Čeští vědci se podíleli na objevu nového řízení…

02.06.2020 12:43 Nový a levnější způsob řízení pohybu mikrorobotů napájených a ovládaných světlem objevil česko…

Koronavirus není chřipka. Nová studie popisuje covid-19 jako cévní…

02.06.2020 11:42 Koronavirus je cévní onemocnění, tvrdí studie zveřejněná v dubnu v respektovaném odborném časopise…

NASA: K Zemi se blíží potenciálně nebezpečný asteroid

02.06.2020 10:25 K Zemi se 6. června přiblíží planetka (asteroid) řazená do kategorie potenciálně nebezpečných těles…

Související:

Právě se děje

Další zprávy