Lidstvo vzhlíží k Marsu. Vědec spočítal, kolik lidí je třeba k jeho osídlení

Otázka možné kolonizace planety Mars je předmětem nejedné vědecké hypotézy. Především povrchové podmínky, pravděpodobná dostupnost vody a dolet 9 měsíců dělá z Marsu nejlepšího kandidáta na možné osídlení lidmi. Kolik lidí je ale zapotřebí, aby přežití na jiné planetě bylo proveditelné?

Mars alias "Rudá planeta"
doporučujeme

Osídlení planety Mars je jedním z nejčastějších motivů science fiction a jednou z největších výzev ve vědecké sféře. Jean-Marc Salotti, profesor na Bordeaux Institut National Polytechnique (INP), se otázkou, kolik osadníků by bylo zapotřebí, aby život na Marsu mohl fungovat, zabýval a vymyslel matematický model, který zahrnuje časové požadavky na realizaci všech druhů lidské činnosti pro dlouhodobé přežití a faktor sdílení.

Salotti rozdělil druhy lidské činnosti do pěti oblastí, na které by se měli osadníci prioritně zaměřit. Jedná se například o zajištění dodávek potravin a vody, tzv. řízení ekosystémů, výrobu energie, průmysl, který zahrnuje veškeré fáze výroby od těžby až po nástroje, stavebnictví, a nakonec i společenskou aktivitu.

Salotti ve svém výzkumu uvádí, že důležitým parametrem matematického modelu je právě faktor sdílení, který umožňuje snížení časových požadavků na určité jednotlivce, například při stavbě nového objektu, kde je zapotřebí více lidí. „Kdyby byl každý osadník zcela izolován a nebylo by možné sdílení, každý jednotlivec by musel vykonávat všechny činnosti,“ uvedl vědec. Proto je podle jeho slov efektivnější vyšší počet osadníků.

Podle serveru iflscience.com spojením těchto faktorů na základě plánu přežití na Marsu společností Mars Society mohl Salotti vypočítat minimální počet osadníků. Vědec dospěl k číslu 110. Podle Salottiho umožňuje navržená metoda hodnocení a otevírá debatu o lepší strategii přežití. Závěrem studie dodává, že pokud bude tento relativně nízký počet potvrzen, může být život na jiné planetě snazší, než se doposud očekávalo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel vynálezce pixelu Russell Kirsch (†91), naskenoval první digitální…

14.08.2020 13:02 V 91 letech zemřel americký počítačový vědec Russell Kirsch, kterému se připisuje vynález pixelu a…

Průlom v testování na covid-19. Belgická univerzita vyzkouší novou metodu

14.08.2020 08:43 Belgie od září zahájí zkušební testování na koronavirus, které má pomoci výrazně zvýšit počet…

Vědce roky zajímal původ záhadných vesmírných jevů. Letos došlo k průlomu

13.08.2020 10:10 Rychlé radiové záblesky jsou přechodné radiové impulsy, které mohou trvat od milisekundy až po…

Po uzdravení lze opět mít pozitivní test na koronavirus. Vědci zatím…

12.08.2020 12:57 Úřady v čínském městě Ťing-čou dnes informovaly o případu místní ženy, která před šesti měsíci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama