Covid-19 může u některých lidí vyvolat cukrovku, zjistili lékaři

Diabetes je obecně považován za civilizační chorobu a ve většině případů je spojován se stresem, nevhodnou stravou a nedostatkem pohybu. Minulé studie ukázaly, že lidé trpící diabetem mají větší pravděpodobnost úmrtí na covid-19. Vědci ale tvrdí, že covid-19 není jen riziko pro lidi trpící diabetem, ale že sám covid-19 diabetes způsobuje.

Cukrovku rozlišujeme na dva typy. První typ diabetu se vyznačuje tím, že slinivka břišní nevytváří inzulin z důvodu poruchy imunitního systému. Tento typ cukrovky je obyčejně diagnostikován v dětském věku a již v minulosti bylo dokázáno, že i obyčejná chřipka může zmást protilátky, které se zaměří na beta buňky slinivky, které poté nevytváří inzulín. V případě, že tento proces proběhne velmi rychle a příznaky nemoci se projeví až jako cukrovka zvýšenou hladinou glykémie v krvi, už se beta buňky nemohou znovu obnovovat a je zapotřebí inzulín. Při cukrovce druhého typu tělo inzulín tvoří, ale není schopno jej využít.

Několik uznávaných vědců z celého světa začátkem měsíce června představilo studii časopisu New England Journal of Medicine (NEJM) a tvrdí, že covid-19 může způsobit diabetes prvního typu, uvedl Science Alert. Již byly zaznamenány případy akutního diabetu, jehož příčinou byly příušnice nebo i enteroviry, a konkrétní případ muže z Číny, který byl jinak zdravý, ale po prodělání nemoci covid-19 se u něj vyvinul těžký diabetes. 

Když v letech 2002 – 2004 udeřil virus SARS, ve východní Asii byl u mnoha pacientů detekován akutní diabetes. U většiny pacientů ustoupil po třech letech, ale u 10 % přetrvává. Nový virus SARS-CoV-2 patří do stejného druhu jako SARS-CoV, tedy virus způsobující nemoc SARS, vědci proto předpokládají, že můžeme očekávat více pacientů s diabetem 1. typu. Jestli covid-19 přímo způsobuje cukrovku prvního nebo druhého typu anebo bude mít na svědomí úplně nový typ cukrovky, to vědci nedokážou s jistotou říct, protože se zatím jedná pouze o odhad.

Jelikož existuje málo údajů o pacientech s covidem-19 a možných případech cukrovky, autoři vytvořili registr a doufají, že globální sběr dat pomůže k rozřešení otázky, jestli opravdu covid-19 způsobuje diabetes.

Související

Cukrovka, ilustrační fotografie

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na cukrovku

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na diabetes druhého typu Ozempic v síle jednoho miligramu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka ho lze nahradit jinými léky se stejným účinkem, omezí se jeho předepisování na obezitu. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Podle Davida Koláře, ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), jejímž členem je i výrobce léku, firma Novo Nordisk, je výpadek způsoben výrazným zvýšením poptávky.

Více souvisejících

cukrovka nemoci zdraví věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy