Lidé po smrti žijí? Vědci objevili něco nečekaného

Smrt je nedílnou součástí života a znamená nevyhnutelný konec našeho bytí na tomto světě. K otázce jestli je něco po něm, případně co, je většina vědců skeptická, nyní se jim ale povedlo zjistit, co se děje s naším těle.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

smrt, ilustrační foto
doporučujeme

Mnoho náboženství věří v posmrtný život, reinkarnaci nebo odchod duše do ráje. Oproti tomu vědci smrt vysvětlují jako vyhasnutí našeho vědomí a naší existence jako takové. Zbude jen tělo, které bývá pohřbeno.

Ačkoliv se zdá logické, že tělo po smrti nemůže nadále fungovat, opak je podle vědců pravdou, alespoň z části. Nově totiž zjistili, že tělo se nejméně rok po smrti samovolně hýbe.

Přišli na to odborníci z Austrálie, kteří pohyby zachytili při bedlivém pozorování ostatků. Překvapivě se jim podařilo zjistit, že tělo projevuje i po smrti jistou dávku aktivity.

Odborníci věděli, že posmrtné pohyby jsou vyvolány řadou faktorů, včetně svalových tiků nebo plynů uvnitř těla. Vůbec poprvé ale odhalili, že i rok po smrti se těla mohou sama pohybovat.

Nejde však o žádné znovuzrození ani nesmrtelnost.Mnoho lidí se domnívá, že posmrtné pohyby jsou příznakem opětovného návratu zemřelého do života, včetně například situaci, kdy se ostatky zesnulého samy posadí. To ve skutečnosti ale není možné.

Podle expertů jsou pohyby těla způsobeny vysycháním maziva a přesouvají se od ramen až do spodních partií. Podle magazínu Forensic Science International: Synergy tak může nové zjištění napomoci například forenzním expertům.

Loading...
Témata: Lidé | smrt | Vědci | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Unikátní objev: Egypt ukázal 30 sarkofágů s mumiemi, jsou staré přes 3000…

19.10.2019 21:37 Aktualizováno Egyptské úřady dnes v Luxoru prezentovaly 30 malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují…

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Jak se postavit smrti? Podle lékařů je nejdůležitější jedna jediná věc

18.10.2019 09:46 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Bouřetřesení? Vědci prokázali nový jev, spojují se při něm dva ničivé živly

17.10.2019 07:42 Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama