Lidstvo na pokraji vyhubení? Nový objev vyděsil vědce

Před 12 800 lety na Zemi dopadl asteroid, který vyhladil velkou část lidstva. Zjistili to nově vědci s tím, že lidé tehdy měli na málo. Mohli zahynout prakticky úplně všichni.

Země
doporučujeme

Dopad asteroidu na Zemi způsobil katastrofu, která vyhladila některé živočišné druhy. Nechybělo mnoho a mohla vést i k zániku lidské populace. Tvrdí to vědci u Univerzity Witwatersrand v Johannesburgu.

Před téměř 13 tisíci lety žili pravěcí lidé v Severní Americe, náhle však zcela zmizeli. Jihoafričtí odborníci tvrdí, že to je proto, že došlo ke klimatickým změnám, které nezpůsobily jen zánik této, ale i jiných raných lidských civilizací.

Vědci se domnívají, že za tím stojí právě pár asteroidu, který vyvolal globální ochlazení a Země se ocitla v mírné době ledové, zatímco hladiny moří stoupaly. 

Podle vědců nelze vyloučit, že se něco podobného nemůže stát znovu. Chtějí proto, aby se lidstvo více obrnilo proti podobným hrozbám.

Archeologové v Severní Americe a Africe se shodují, že na obou těchto kontinentech došlo k velkým změnám. Že za nimi stojí asteroid ale na 100 % nyní ještě tvrdit nemohou.

Přesto této teorii nahrává i nový objev. Nedávno byl v severním Grónsku pod ledovcem Hiawatha nalezen kráter velký třicet kilometrů. Vědci předpokládají, že ho vytvořil právě onen asteroid, který tam dopadl před 12 800 lety.

Témata: Lidé | Vědci | Země | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zůstane očkování jako jediná ochrana před covidem? Zázračný lék zřejmě…

25.09.2020 14:58 Farmaceutické firmy pravděpodobně nepřijdou s jedním konkrétním lékem na covid-19. Podle vědců je…

Populární přírodovědec Attenborough (94) je na instagramu. Svět je v…

25.09.2020 08:16 Britský přírodovědec a popularizátor oboru sir David Attenborough si ve svých 94 letech zřídil…

Vědci: Lidé, kteří onemocní covidem i chřipkou, mohou být v "mimořádném…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Do Evropy se postupně vkrádá podzim a lékaři se obávají nadcházející vlny chřipky. Ta by mohla v…

Projekt HERA. Evropští vědci se snaží ochránit Zemi před meteority

24.09.2020 15:44 Evropští vědci se pokouší přijít na způsob, jak odklonit od Země meteority s průměrem okolo 50…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama