Vědci hlásí pokrok v případě léku na covid. Možná máme léčbu, tvrdí vědci

Celý svět netrpělivě vyhlíží účinnou vakcínu proti covid-19. Nejslibnější se v současné době zdá vakcína z Oxfordské univerzity ve Velké Británii, která neměla žádné zásadní vedlejší účinky a univerzita spustila další fázi klinických studií na lidech. I když vakcína může zmírnit dopad viru SARS-CoV-2, pořád existují lidé, kteří se virem nakazí a potřebují účinnou léčbu. Nová studie představila interferon beta-1a, potenciální lék na covid-19.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Studie společnosti Synairgen zahájila výzkum přibližně se stovkou pacientů, kteří byli pozitivně testováni na covid-19 a byli hospitalizovaní v devíti nemocnicích ve Velké Británii. Podle tiskové zprávy společnosti, na kterou upozornil The Guardian, klinická studie s inhalačním interferonem beta-1a ukázala, že tato léčba může být účinná u pacientů s těžkým průběhem covid-19.

Po inhalaci interferonu beta-1a se v 79 % snížila šance, že pacienti budou připojeni na plicní ventilace nebo zemřou. Výzkum také uvádí, že pacienti, kteří byli po dobu 14 dní léčeni touto terapií se rychleji zotavili, než ti, kterým léčba nebyla poskytnuta.

Inhalování interferonu beta-1a společnost Synairgen vyvinula již v minulosti jako léčbu pro pacienty s astmatem a s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Předchozí laboratorní údaje naznačují, že interferon beta pomáhá chránit buňky, například v plicích před jinými virovými nákazami jako je MERS a SARS. Interferon beta-1a je látka, kterou tělo přirozeně produkuje v případě virové infekce a je to součást imunitního systému.

„Našli jsme skutečně léčbu, kterou jsme hledali? Možná ano, možná ne,“ uvádí Charlotte Summersová, lektorka medicíny intenzivní péče na University of Cambridge pro Guardian, která se na výzkumu nepodílela. Summersová podotýká, že studie byla malá, jednalo se pouze o 50 pacientů, kterým byla léčba interferonem beta-1a podávána a je k dispozici pouze tisková zpráva společnosti, nikoliv skutečná data.

„Tvrzení, že se sníží riziko plicní ventilace nebo smrti o 79 % zní brilantně,“ uvedla Summersová, ale argumentuje tím, že ačkoliv tisková zpráva uvádí, že zemřeli pouze tři lidé na placebu, zpráva neuvádí, kolik lidí potřebovalo plicní ventilaci. „Realita bude pravděpodobně jiná než 79 %,“ míní lektorka a dodává, že je potřeba dalších a větších výzkumů pro potvrzení léčebných účinků interferonu beta-1a.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Roušky nás odnaučily dotýkat se pořád tváře, prokázala studie

05.08.2020 09:47 Čínská studie ukazuje, že povinné nošení roušek pomáhá v tom, abychom si nesahali rukama na tvář:…

Koronavirus může zásadně ovlivnit další vývoj planety, soudí vědci

04.08.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirus je velkým globálním otřesem, který převrátil naše životy vzhůru nohama,…

Vyvracíme dezinformace: Covid není obyčejná chřipka, mají k sobě hodně…

03.08.2020 22:05 Aktualizováno Wu-chanská rýma, čínská chřipka, či nemoc, o které ani nevíte, že ji máte. Nejen těmito názvy se v…

Pacienti nakažení covidem hlásí další příznak. Zaujal i lékaře

02.08.2020 19:02 Aktualizováno Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neuvádí ztrátu vlasů jako symptom COVID-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama