Máte protilátky proti covid-19? Vědci mají špatnou zprávu

Testování protilátek proti covid-19 probíhá po celém světě. Lidé stojí dlouhé fronty, aby zjistili, jestli mají protilátky v krvi a můžou beze strachu navštěvovat své blízké, chodit znovu do práce a získat jistotu, že se infekcí nemohou znovu nakazit. Ale podle Světové zdravotnické organizace (WHO) pozitivní test na protilátky neznamená, že jsou lidé chráněni.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

V současné době existuje mnoho neznámých v oblasti testování, které je k dispozici a obsah pozitivních protilátek v krvi podle hlavního lékařského korespondenta CNN Sanjaye Gupty neznamená vůbec nic. „Je jasné, že nejsme tam, kde bychom měli být. Je to brutální pravda, ale musí být řečena,“ uvedl Gupta pro CNN.

Protilátky v těle lze určit pouze z krve. V současné době jsou testy navrženy tak, aby detekovaly imunoglobulin (protilátku), který má podobu písmena „Y“ a váže se na buněčné receptory, které zvyšují interakci bílých krvinek. Když je jedinec vystaven viru nebo bakterii, obvykle trvá imunitnímu systému 14 dní, než začne produkovat imunoglobulin, který si je schopný zapamatovat vir, s nímž přišel do styku a v budoucnosti znovu zasáhnout. Na stejném principu funguje očkování, které zapadne do „ramen“ imunoglobulinu jako klíč do zámku, ten si ho zapamatuje a vysílá bílé krvinky do boje, když vir detekují.

Podle CNN nedávný výzkum pěti běžně používaných testů na protilátky zjistil, že až 15 % ukázalo falešné výsledky na klinice v Clevelandu a v Číně téměř 40 %. V USA v současné době pracují na vývoji desítek nových testů, ale jen málo je spolehlivých. „Testy protilátek nejsou tak přesné, jak je potřeba,“ řekl Gupta.

Test není schopný rozlišit, jestli byly protilátky vytvořeny na základě onemocnění covid-19 nebo jiného ze šesti typů koronaviru, z nich čtyři způsobují běžné nachlazení. Chybovost v testování může být zapříčiněna i používáním neschválených testů a Úřad pro kontrolu léčiv Spojených států (FDA) požaduje nové standardy přesnosti a doložení kvality.

Vyvstává otázka, jestli člověk, který má protilátky obsažené v krvi je skutečně imunní, pokud bude viru v budoucnosti znovu vystaven. Historicky platí, že u jiných nemocí tomu tak je, jako v případě dětské obrny nebo pravých neštovic, ale není k dispozici žádný důkaz, který by budoucí imunitu potvrdil i v případě viru SARS-CoV-2.

„V tuto chvíli nevíme, jestli vám protilátky zajistí imunitu vůči viru,“ uvedlo FDA na svých webových stránkách. Z tohoto důvodu, nemohou být testy na protilátky proti covid-19 brány jako záruka bezinfekčnosti, a proto WHO uvedla, že v současné době není dostatek důkazů o účinnosti imunity, aby mohl být poskytován „imunitní pas“.

V případě, že testy nezvýší svou přesnost a vědci nepochopí přesné chování viru, jsme stále ohroženi. „A to je přesně ten důvod, proč lidem neustále radím, aby se chovali, jako kdyby virus měli,“ podotkl Gupta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyléčení se z covidu mohou vzpamatovávat rok. Téměř polovina má i po čtvrt…

21.09.2020 12:46 Čeští vědci zjistili nepříjemnou vlastnost nového typu koronaviru. Covid-19 podle nich u téměř …

Vědci z VUT Brno vymysleli kloubní náhrady na míru, chtějí získat patent

21.09.2020 11:58 Kloubní náhrady na míru, které minimalizují zásah do organismu pacienta, vymysleli výzkumníci z…

Na stopě koronaviru. Nepálští vědci hledají ohniska nákazy v kanalizaci

21.09.2020 07:43 Na břehu řeky, do které se poblíž nepálského hlavního města Káthmándú slévají odpadní vody, se…

Studna v Egyptě vydala tajemství: Archeologové vyzdvihli 27 sarkofágů

21.09.2020 07:15 Archeologové odhalili celkem 27 sarkofágů zakopaných před více než 2500 lety na starodávném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama