Nákaza koronavirem: Rizikových je až 4,5 metru. Jak se nenakazit z klik nebo potravin?

Koronavirus SARS-CoV-2 se nepřenáší pouze vzduchem, ale i dotekem. Už dříve bylo dokázáno, že na předmětech ulpí až tři dny, a to se týká jak klik a nákupních košíků, tak například i pečiva. nově se také zjistilo, že v určitých podmínkách se virus může šířit až do vzdálenosti 4,5 metru.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Předpokládalo se, že na ochranu před koronavirem stačí odstup od nakaženého ve vzdálenosti dvou metrů. Podle studie, kterou nedávno zveřejnili čínští epidemiologové v časopisu Practical Preventive Medicine, se ale koronavirus může v uzavřených prostorách přenášet až na vzdálenost 4,5 metru.

Samotný virus je mikroskopický organismus usazující se na tvrdých površích a putující vzduchem v mikroskopických kapičkách od nakaženého jedince. Lidé by proto měli dbát na ochranu obličeje, ideálně formou roušek či respirátorů.

Běžné roušky a respirátory ale chrání jen několik hodin a jsou jednorázové, v případě silné epidemie totiž každé sundání roušky znamená její znehodnocení díky riziku kontaminace. Lidé by jich proto měli mít několik a pravidelně je měnit.

Důležité je ale i dbát na omezení kontaktu. Zatímco na některých površích jako je měď koronavirus přežije jen pár hodin, na jiných se mu daří až tři dny. Ulpět může nejen na plastech a na kůži, ale i na zboží v obchodě, z něhož nejrizikovější je pečivo, neboť se prodává nebalené.

Podle expertů je jednoduchá rada, jak se v takovém případě bránit. Vědci se domnívají, že virus spolehlivě likviduje vysoká teplota. Podle doporučení Státního zdravotního ústavu je proto lepší ohřívat nebalené pečivo dvě minuty na 70 stupňů Celsia, už 65 stupňů Celsia virus rychle zabíjí. 

Některé obchody v Česku prodej nebaleného pečiva omezily, další nabádají zákazníky, aby nabírali pečivo právě s pomocí jednorázových rukavic. I rukavice ale mají nevýhody.

Při dlouhodobém nošení s nimi člověk osahá spoustu věcí, a hrozí, že virus ulpí i na nich. Proto je doporučeno si rukavice nasadit až v obchodě před nabráním pečiva a následně je vyhodit. Dlouhodobé nošení rukavic podle vědců spíše vytváří falešný pocit bezpečí a není o moc účinnější, než pravidelné mytí rukou.

Světová zdravotnická organizace (WHO) i další zdravotnické instituce rovněž zdůraznily, že klíčové při snaze omezit šíření nemoci COVID-19 je důkladné mytí rukou i dezinfekce často používaných ploch.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studie: Koronavirus sníží letos emise leteckého průmyslu o 38 procent

04.04.2020 16:29 Emise oxidu uhličitého z letecké dopravy by letos mohly klesnout o více než třetinu. Epidemie…

Vědci: Testování vzorku tisíce lidí může odhalit rozsah epidemie

04.04.2020 11:57 Testování vzorku tisícovky náhodně vybraných lidí by podle vědců z Univerzity Palackého mohlo…

Jak porazit pandemii? Jedna cesta potrvá měsíce, druhá zabije miliony lidí…

04.04.2020 08:30 Když se objeví nový virus, nikdo proti němu není imunní. Podle některých odborníku ale koronavirus…

Tuberkulóza zabije i milion lidí ročně, kolem koronaviru je zbytečná…

04.04.2020 08:10 ROZHOVOR - Udržuje si nadhled a k panice má daleko. Proto její názor na pandemii, která zachvátila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy