Vědci zkoumali, jak těžké je nakazit se v letadle. Pro minimalizaci stačí splnit jednu podmínku

Uzavírání hranic, ale i strach z možné nákazy covid-19 na palubě letadla mělo za následek rapidní snížení globálního leteckého provozu. Lidé rušili své lety ve velkém a nekontrolovatelné šíření nového koronaviru mělo za následek ochromení leteckého průmyslu. V současné době se letadla pozvolna vrací zpátky do vzduchu, ale strach stále přetrvává. Nová studie tvrdí, že obavy z možné nákazy na palubě letadla jsou neopodstatněné.

Ilustrační foto
doporučujeme

Let 2. března z Velké Británie do Vietnamu je dosud považován za jediný známý přenos covid-19, kdy se nakazilo více než 10 lidí. Jeden cestující rozšířil nákazu přibližně na dalších 14 mezi nimiž byl i člen posádky. Další případ možného přenosu byl detekován 31. března u letu z USA na Tchaj-wan. Osazenstvo letadla činilo 328 cestujících a několik členů posádky z toho 12 lidí mělo v době letu příznaky covid-19. Všichni ostatní cestující i celá posádka byli testováni a výsledky se ukázaly jako negativní.

Letecké společnosti se mezitím pokoušely zavést ochranná opatření jako jsou roušky, na letištích byla kontrolována teplota nebo dezinfekce veškerých prostorů. I když pravděpodobně došlo k nákaze cestujících během letu, zdá se, že přenosová rychlost není vysoká. Podle CNN je jedno z možných vysvětlení je dobrá cirkulace vzduchu, ke kterému dochází každé dvě až tři minuty a vzduchové filtry v letadle mohou zachytit až 99,99 % částic.

Arnold Barnett, profesor statistiky v Massachusetts se zaměřil na možné riziko nákazy covid-19 na palubě letadla, které létá pouze na krátké vzdálenosti. Letadla jako je Boeing 737 nebo Airbus 320 mají tři sedadla na obou stranách uličky.

Vědec zjistil, že pokud jsou sedadla kompletně obsazena, ale každý cestující má nasazenou roušku je pravděpodobnost 1 ku 4 300, že se virem nakazí. V případě, že zůstanou prostřední sedadla prázdná je to 1 ku 7 700.  „Na palubě letadla musí být tři faktory, které mohou stát za nákazou. Na palubě musí být pacient s covid-19, musí být nakažlivý a bez roušky a musí se nacházet velmi blízko, aby hrozilo nebezpečí,“ uvedl Barnett.

Barnett se na základě svého výzkumu domnívá, že neexistuje žádný velký rozdíl mezi cestujícími, kteří sedí u okna nebo v uličce. „Statisticky je sedadlo u okna o něco málo bezpečnější než prostřední sedadlo nebo sedadlo v uličce, ale velký rozdíl to není,“ tvrdí vědec, který je zastáncem prázdné prostřední sedačky. Toto opatření přijala společnost Delta Air Lines nebo JetBlue Airways. Podle Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu (IATA) je tento přístup pro letecké společnosti nepřijatelný z ekonomických důvodů.

„Musíme najít řešení, které nabídne cestujícím bezpečí a jistotu, že létání zůstane stále dostupné. Jedno bez druhého nemůže fungovat,“ míní generální ředitel IATA Alexandre de Juniac. Podle názoru Barnetta existuje mnoho způsobů, jak ještě víc snížit riziko možné nákazy, které je podle jeho slov už teď malé. Doporučuje nosit obličejový štít. „Kdybych teď měl někam letět, určitě bych si ho vzal,“ poznamenal vědec. Některé letecké společnosti již zavedly povinné nošení obličejových štítů, jako je například Qatar Airways nebo Philippine Airlines.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejném počtu nakažených bychom mrtvé…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama