Proč máme v oku díru a rýmu, když pláčeme? Věda zná odpověď

Při pohledu do zrcadla můžeme spatřit malou dírku na spodním víčku u vnitřního koutku oka. Tento malý otvor je zcela normální a může se zdát, že slouží k tvorbě slz, ale má zcela odlišnou funkci.

Na první pohled to může vypadat děsivě. Malá dírka v oku, která má mandlový tvar, má ale jistou funkci. Ačkoliv nevytváří slzy jako slzný kanálek, je součástí celého slzného systému a slouží jako odtok. Jmenuje se slzné punctum.

Představte si vanu po vytažení špuntu. Takhle přesně funguje odtokový kanál v oku, který je spojený se slzným vakem, a právě z tohoto vaku vytékají slzy až do nosu.

Pocítit to můžeme ve chvíli, když si aplikujete oční kapky, které následně cítíte až v krku. Odtokový oční kanál je také viníkem rýmy, když začne oko slzet.

Jak uvádí server iflscience.com může systém očního odtokového kanálu obrátit svůj tok a mohou z těchto otvorů stříkat slzy a dokonce i krev. Ale Lker Yilmaz byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. V roce 2004 stříkl odtokovým očním kanálkem mléko do vzdálenosti 279,5 cm.

Související

Oči

Lidé, kteří prodělali covid, si podle optika stěžují, že "nevidí"

Lidé, kteří prodělali covid, si podle předsedy představenstva Společenstva českých optiků a optometristů Václava Antonína stěžují na to, že před nemocí viděli a teď "nevidí", řekl na brněnském veletrhu Opta ČTK. Jedná se o různé nepříjemnosti, které se se zrakem pojí a s nimiž se lidé svěřují při návštěvě optiků. Antonín již řadu let optiku provozuje.

Více souvisejících

oči Mléko

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Stoltenberg: Ukrajina má v rámci sebeobrany právo útočit na cíle v Rusku

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil po zasedání Rady NATO-Ukrajina v Bruselu, že Ukrajina má v rámci sebeobrany právo útočit na legitimní vojenské cíle i mimo své území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy