Evropští vědci se pokouší přijít na způsob, jak odklonit od Země meteority s průměrem okolo 50 metrů a větší, u nichž by mohlo potenciální riziko srážky se Zemí.
Evropská kosmická agentura (ESA) začala pracovat na svém prvním projektu, jehož cílem je chránit Zemi před meteority. ESA podepsala s německou společností OHB System smlouvu o spolupráci na projektu v hodnotě 130 milionů eur nazvaném HERA.
HERA bude podle agentury DPA spolupracovat s misí amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) nazvanou DART.
Vědci budou zkoumat, co se stane, pokud kosmickou loď zasáhne asteroid. Jejich cílem je zjistit, zda kosmické lodě mohou změnit trajektorii meteoritu. Projekt HERA má být ve vesmíru spuštěn v roce 2024.
Asteroidy se pravidelně dostávají do zemské atmosféry, kde obvykle shoří. Větší objekty ale však mohou při průletu atmosférou a kontaktu se Zemí způsobit značné škody.
V roce 2013 například explodoval nad ruským městem Čeljabinsk meteorit s poloměrem asi 20 metrů. Následná tlaková vlna zranila 1500 lidí. Vědci se proto snaží přijít na způsob, jak odklonit od Země větší meteority.
5. června 2026 10:57
Vědci neskrývají nadšení. AI vytvořila vakcínu chránící před celou plejádou virů
Související
Srážka se Zemí 22. prosince 2032: NASA varuje, že smrtící asteroid má zvýšenou šanci zasáhnout planetu
Na Zemi se řítí dva asteroidy. Jeden může narazit už za pár let, druhý by při dopadu vyhladil lidstvo
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
před 1 hodinou
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
před 2 hodinami
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
před 3 hodinami
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
před 4 hodinami
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
před 4 hodinami
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
před 5 hodinami
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
před 6 hodinami
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
před 7 hodinami
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
před 8 hodinami
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
před 8 hodinami
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
před 9 hodinami
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
před 10 hodinami
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
před 10 hodinami
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
před 11 hodinami
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
před 12 hodinami
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
včera
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
včera
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
včera
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
včera
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
Mírové rozhovory mezi Spojenými státy a Íránem provází další chaos poté, co americký prezident Donald Trump označil uniklé informace o chystané dohodě za falešné zprávy.
Zdroj: Libor Novák