Slovenské ministerstvo vyvrátilo další nepravdu: Na chřipku zemře podstatně méně lidí než na covid

Jednou z nejběžněji interpretovaných dezinformací je srovnávání počtu úmrtí na covid-19 a na chřipku. České úřady jsou v popírání fake news a mýtů zcela nečinné, ty slovenské naštěstí konají a vysvětlily, jaká je skutečně situace.

Zatímco české úřady v čele s ministerstvem zdravotnictví nechávají dezinformacím zcela volný průběh a jejich šíření žádným způsobem neřeší, ty slovenské jsou podstatně dál a pravidelně některé nepravdy vyvrací.

Jednou z posledních vysvětlených dezinformací je tvrzení, že více lidí umírá na chřipku, než na covid-19. Jak ale ministerstvo upozornilo na sociálních sítích, toto tvrzení plyne z nesprávné interpretace dat.

V době, kdy resort upozornil na tuto problematiku, evidovalo Slovensko 491 úmrtí na covid. Jak ale sám upozornil, často se oproti tomu srovnávalo 800 lidí, kteří každoročně údajně zemřeli na chřipku.

Ve skutečnosti to je ale jinak. Podle ministerstva jde o statistický odhad, kdy zemře na všechna respirační onemocnění 816 lidí v týdnech chřipkové epidemie a 1503 lidí průměrně ročně. 

Úřad veřejného zdravotnictví ale upozornil, že během chřipkové sezóny 2018/2019 byl virus chřipky potvrzen u 40 zemřelých. Na chřipku tak podle resortu zemřel zhruba 40 lidí, zatímco na covid je to více než 10x tolik.

Tuto dodnes hojně šířenou dezinformaci několikrát vyvrátil i server EuroZprávy.cz. Ročně dle statistik zemře v Česku v souvislosti s chřipkou zhruba 1500 lidí. Na chřipku přitom podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zemře každoročně "jen" několika desítek osob.

Ve většině případů totiž dochází k úmrtí obvykle z jiných příčin a chřipka je druhotná příčina. Lidé tak nejčastěji umírají "s chřipkou", ne "na chřipku". U covidu jde naopak o trend zcela opačný. 

Němečtí patologové nedávno upozornili na zjištění, podle nějž není příčinou úmrtí u nakažených lidí předchozí onemocnění či vysoký věk. Pitva u 154 zemřelých nakažených  uskutečněná v 68 ústavech po celém Německu ukázala, že u 86 procent případů byl covid-19 příčinou smrti.

K dnešnímu dni eviduje Česko 6558 úmrtí nakažených lidí. V obou případech, tedy při úmrtí s covidem i na covid, je tak úmrtnost covidu prokazatelně vyšší. Letošní rok navíc ještě neskončil a počet mrtvých lidí nakažených novým typem koronaviru bude ještě stoupat.

Související

Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news chřipka Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 16 minutami

Senioři, ilustrační foto

Jak žijí čeští důchodci? Využívají moderní technologie, roste počet pracujících

České seniory lze stále více považovat za aktivní členy společnosti, kteří se zapojují do různých činností. Tendence ukazují na nárůst pracujících seniorů, skupiny těch, kteří uzavírají manželství, a těch, kteří využívají moderní technologie, jako jsou chytré telefony. Uvedla to analýza s názvem "Senioři v ČR v datech 2023," kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy