Úřady varují těhotné ženy. Covid-19 u nich má často vážný průběh

Nová studie odhalila, že těhotné ženy mají pravděpodobně zvýšené riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, tvrdí americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Výzkum zahrnoval data od 22. ledna do 7. června a sbíral informace o 326 335 těhotných ženách od 15 do 44 let, které měly covid-19. Podle CNN není jasné, jestli ženy byly hospitalizovány s komplikacemi kvůli covidu-19 anebo problémy souvisejícími s těhotenstvím, přičemž až poté byly pozitivně testovány. „Tato nová studie zahrnuje největší kohortu těhotných žen v USA pozitivních na vir SARS-CoV-2,“ uvedla Sara Oliverová z CDC.

Těhotné ženy měly stejné základní příznaky jako je kašel a dušnost, ale ve srovnání s negravidními ženami netrpěly horečkou, bolestmi svalů, zimnicí nebo bolestmi hlavy. Přesto jich muselo být 31 % hospitalizováno a podle slov Oliverové měly o 50 % vyšší pravděpodobnost hospitalizace na jednotkách intenzivní péče a dokonce o 70 % vyšší pravděpodobnost, že budou připojené na ventilaci. Analýza také poukázala na rasové rozdíly u těhotných žen s covid-19. Hospitalizace se týkala 46 % hispánek, 22 % černošek a 23 % bělošek.

CDC vydala i doporučení těhotným ženám, které by mělo zabránit závažnému průběhu onemocnění covid-19. „Mezi konkrétní činnosti, které mohou těhotné ženy podniknout, patří omezení interakcí s ostatními lidmi v co největším možném rozsahu a návštěvy gynekologické poradny,“ napsali vědci z CDC ve svém prohlášení.

Americká asociace porodníků a gynekologů (ACOG) vydala prohlášení ve kterém apeluje na lékaře, aby své pacientky, které jsou pozitivně testovány na covid-19, registrovali jako prioritu, aby lékařská komunita mohla lépe porozumět dopadu covid-19 na těhotenství. „Je důležité, aby lékařská péče informovala o nových důkazech a datech, aby odrážely nejaktuálnější informace,“ řekl viceprezident asociace Christopher Zahn a dodal, že informace CDC zdůrazňují důležitost, že těhotné pacientky s covid-19 by měly být prioritou pro novou vakcínu.

Související

těhotenství

Florida zvažuje zákaz potratů po šestém týdnu těhotenství

Ve Spojených státech pokračují spory o potratových právech - republikáni na Floridě v úterý navrhli interrupce zakázat po šestém týdnu těhotenství, v Texasu pětice žen kvůli zákazu potratů žaluje stát a v jiném případu v Texasu protipotratové organizace usilují u lékové agentury o zneplatnění licence pro látku, která se používá v takzvaných potratových pilulkách. O sporech píše list The New York Times (NYT).

Více souvisejících

těhotenství Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) věda lékaři USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy