Nová studie spojuje autismus s užíváním konopí. Odborník nabádá k opatrnosti

Autismus se objevuje u dětí před třetím rokem věku a jedná se o vývojovou poruchu centrální nervové soustavy. Projevuje se neschopností komunikovat, opakujícími se vzorci chování a neschopností navázat sociální vazby. Proč u dětí autismus vzniká, zatím není zcela jasné. Nová studie však tvrdí, že za to může být zodpovědné konopí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Kanadská studie se zaměřila na půl miliónu novorozenců, kteří se narodili během roku 2007 až 2012 a byli následně sledováni do roku 2017. Autismus byl dětem diagnostikován zhruba od 18 měsíců, z toho 3000 matek uvedlo, že při těhotenství užívaly konopí. Výsledky ukázaly, že matkám, které během těhotenství užívaly konopí, byl u dětí diagnostikován autismus ve 2,2 % ve srovnání s 1,4 % u těch, které konopí neužívaly. To podle vědců znamená, že užívání konopí během těhotenství zvyšuje riziko autismu o 50 %.

Aby mohli vědci potvrdit svá zjištění, zahrnuli i další faktory. Vybrali 173 035 matek, které měly podobné vlastnosti, jako je věk, vzdělání, zdravotní stav a socioekonomický status, zahrnuli i těhotenské komplikace. Z celkového počtu matek užívalo konopí 2 364. V tomto případě vědci potvrdili, že ženy, které užívaly během těhotenství konopí, mají 51 % pravděpodobnost, že u jejich dětí bude diagnostikován autismus.

Autor studie a epidemiolog Daniel Corsi uvedl, že užívání konopí během těhotenství by mělo být zařazeno jako rizikový faktor, který může mít vliv na vývoj plodu během těhotenství stejně jako alkohol. „Je to zvláště důležité, protože od roku 2018 je rekreační užívání marihuany v Kanadě legální,“ řekl Corsi.

Podle vědců není možné zkoumat, jakým dávkám a v jaké frekvenci byly děti vystaveny, protože studie byla založena pouze na užívání konopí, které matky samy uvedly. Občasné užití není možné zachytit, uvedli vědci ve své studii.

Psychiatr a výzkumný pracovník na King's College London Sir Robin Murray, který se studie nezúčastnil, řekl, že zvýšený výskyt autismu u dětí matek, které v těhotenství užívaly konopí, není nijak překavpivý. „Vzhledem k důkazům z výzkumů na zvířatech, které ukazují, že konopí může narušit vývoj mozku,“ řekl Murray pro deník Guardian.

Psychiatr poznamenal, že ženy, které užívaly konopí v těhotenství, mohly žít celkově nezdravým životním stylem a nabádá k opatrnosti ohledně této studie. „Je to však důležité varování vzhledem k tomu, že v Severní Americe je konopí aktivně doporučováno na ranní nevolnost během těhotenství,“ řekl Murray.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejných číslech bychom mrtvé počítali…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama