Vědci jsou zmatení. Země se začala chovat divně, nikdo neví proč

Severní magnetický pól se začal chovat nevysvětlitelně. Došlo totiž ke změně jeho rychlosti, důvod tohoto jevu ale vědcům zatím není znám.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Není tajemstvím, že se magnetické póly Země aktivně pohybují. Způsobuje to roztavené železo ve vnitřním jádru naší planety.

Severní magnetický pól, který je na kompasech označen písmenem N, tak postupně migruje směrem na Sibiř. Nyní ale došlo ke změně.

Vědci konkrétně monitorují zpomalení jeho pohybu. Příčinu této události nikdo nezná, což vědce zneklidňuje.

Podle Národního střediska pro informace o životním prostředí (NCEI), severní magnetický pól urazil od svého objevení v roce 1831 přibližně 2200 kilometrů. Za poslední desetiletí ale jeho tempo kleslo z 54,71 km / h na 40,23 km / h.

"V 90. letech minulého století jsme zaznamenali zvýšený pohyb severního magnetického pole. Stav, který nastal za poslední desetiletí, pouze potvrdil, jak málo víme o zemském jádru. Do roku 2040 budou pravděpodobně všechny kompasy ukazovat odchylku od severu směrem na východ," uvedl geolog Ciaran Beggan.

Server Science Alert připomíná, že pohyby pólů mohou být tak velké, že může dojít ke změně jejich polarity. Poslední obrat se uskutečnil před 770 000 lety. Sever se v tu chvíli nacházel na jihu a naopak.

Výsledky studie, která vyhodnocovala údaje z mořských sedimentů, ledovců a lávy, také potvrdily, že v průběhu milionu let magnetické pole Země několikrát zesláblo, posunulo se a stabilizovalo. Jeho poslední zvrat trval 22 000 let.

Odhaduje se, že současné zpomalení naznačuje, že se pole chystá opět obrátit, ale nelze určit kdy a zda vůbec k tomu dojde. Pravděpodobně se toho ale nikdo z nás nedožije,

Loading...
Témata: Země | Vědci | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak porazit nový koronavirus? Vědci zkoušejí léky na HIV

27.01.2020 13:58 Pacienty z města Wu-chan zasažené novým koronavirem se lékaři v Pekingu pokoušejí léčit přípravky,…

O koronaviru se vědělo dopředu, včetně zemí, kam se rozšíří. Varování…

27.01.2020 09:09 Několik posledních týdnů žije svět zákeřným koronavirem, který se šíří z čínského Wu-chanu do…

Koronavirus je jen slabý odvar? Česko jednu z nejsmrtelnějších epidemií…

26.01.2020 21:55 Aktualizováno V České republice způsobil jednu z nejsmrtelnějších epidemii na světě. Šance na přežití je totiž…

Terry Jones (†77) z Monty Pythonů trpěl vzácnou nemocí, jeho mozek…

26.01.2020 10:36 Britský herec Terry Jones, který trpěl poměrně vzácným druhem demence a který zemřel v úterý v 77…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama