Vědci: Lidé, kteří onemocní covidem i chřipkou, mohou být v "mimořádném ohrožení života"

Do Evropy se postupně vkrádá podzim a lékaři se obávají nadcházející vlny chřipky. Ta by mohla v kombinaci s probíhající pandemií covidu-19 způsobit nejen problémy v rozeznávání prvotních příznaků u nakažených, ale hrozí, že odběrová místa nebudou stíhat testovat, v krajním případě i nedostatečné kapacity nemocnic. Podle nové studie je k obavám ze spojení z těchto nemocí důvod.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Britský Úřad pro veřejné zdraví (Public Health England, PHE) varuje, že osoby, které budou mít ve stejnou dobu chřipku a covid-19 způsobený novým typem koronaviru, budou v mimořádném ohrožení života. Vyplývá to z nové studie, na kterou upozornila televize Sky News.

Studie využila údaje ze začátku pandemie ve Spojeném království. Podle ní zemřelo v důsledku kombinace onemocnění vovid-19 a chřipky až 43 procent lidí, přičemž samotnému onemocnění covid-19 podlehlo necelých 27 procent pacientů. 

"Podle mě je relativní rozdíl ve velikosti těchto podílů důležitější než absolutní podíl," uvedl zástupce hlavního britského hygienika Jonathan Van-Tam.

Dodal, že studie byla malá, vznikla na základě údajů pouze 58 pacientů, její výsledky ale odpovídají dalším podobným studiím. PHE proto plánuje v tomto výzkumu pokračovat .

Ředitelka pro ochranu zdraví a zdravotnictví v PHE Yvonne Doylová uvedla, že pacienti, kteří měli chřipku, měli menší riziko nákazy koronavirem. Varovala však, že zejména lidé se slabou imunitou riskují zdravotní komplikace a měli by se proti chřipce chránit.

Lékaři dlouhodobě apelují na to, aby se lidé nechali proti chřipce očkovat. Mezi rizikové osoby patří lidé ve věku nad 65 let a osoby s vážným chronickým onemocněním.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studie: Kvůli znečištěnému ovzduší loni zemřelo téměř 500 tisíc novorozenců

21.10.2020 14:07 Znečištění ovzduší v roce 2019 zavinilo smrt 476.000 novorozenců, zejména v Indii a subsaharské…

Svatý grál v boji s covidem? Vědci dokáží poznat, komu hrozí těžký průběh

21.10.2020 11:24 Vědci vyvinuli krevní test, který může lékařům pomoci předpovědět, kterým pacientům s hrozí vážný…

Koronavirus přežije na površích podstatně déle, než se myslelo. Na mobilu…

20.10.2020 11:55 Vědci z Australského centra pro prevenci nemocí (ACDP) zjistili, že nový typ koronaviru SARS-CoV-2,…

Nová studie: Miminka krmená z lahve mohou polykat miliony mikroplastů denně

20.10.2020 07:51 Miminka krmená z plastových lahví mohou denně spolykat miliony částeček mikroplastů, uvádí nová…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama