Vědci mají nový experimentální lék. Pomůže proti covidu-19?

Britští vědci přišli s novým lékem, který by podle jejich teorie mohl pomáhat při léčbě onemocnění covid-19, které se rozvíjí u lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2. Jaký problém by měl přípravek konkrétně řešit?

Léky, ilustrační foto
doporučujeme

Nová britská studie vychází z teorie, že za krevní sraženiny může hormonální nerovnováha způsobena onemocněním covid-19. Lék s označením TRV027 pomáhá navrátit rovnováhu hormonům, které se podílejí na podílu soli, vody a na krevním tlaku. TRV027 je jedním z experimentálních léků, které potenciálně dokážou zabránit smrtícím krevním sraženinám, které postihují až třetinu pacientů hospitalizovaných s covid-19.

Teorie vědců z Imperial College v Londýně vychází z domněnky, že virus se dostane do těla pomocí enzymu jako „úchytu“ do buňky, ale tím virus enzym deaktivuje a nastává problém, protože enzym hraje důležitou roli v hormonální rovnováze. V případě, že se rozhodí hormonální rovnováha, krev začne být lepkavá, což vede ke sraženinám. Podle BBC se vědci domnívají, že právě lék TRV027 je slibným kandidátem při prevenci krevních sraženin.

Vedoucí nové studie David Owen řekl pro BBC, že hormonální nerovnováha může poskytnout vodítko k otázce, proč někteří lidé mají průběh onemocnění covid-19 těžší než druzí, a dodal, že krevní srážlivost může vysvětlit, proč virus napadá zejména kardiaky, přestože se jedná o akutní respirační syndrom.

Lék TRV027 by potenciálně mohl být podáván s jiným lékem, který se zaměřuje na zánětlivou reakci těla. V současné době nebyl žádný lék prokazatelně účinný, ale například u remdesiviru podle BBC existuje naděje, že pomáhá k rychlejší rekonvalescenci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět čeká v příštích letech další oteplení. Vědci řekli, o kolik stoupne…

09.07.2020 18:38 Aktualizováno Existuje riziko, že v příštích pěti letech bude globální teplota vyšší až o jeden a půl stupně…

V boji za lepší klima jde o prioritu. Výsledky nebudou hned, upozorňují…

09.07.2020 16:00 Snižování koncentrace skleníkových plynů v atmosféře je prioritou pro mnoho zemí celého světa.…

Covid-19 a statistiky. Počet úmrtí se možná nikdy nedozvíme, naznačuje…

09.07.2020 15:30 Počty úmrtí na covid-19 jsou pravděpodobně zaznamenány po celém světě, ale v mnoha zemích jsou…

ESA zveřejní první snímky Slunce pořízené sondou Solar Orbiter

09.07.2020 15:03 Evropská kosmická agentura (ESA) dnes oznámila, že příští týden ve čtvrtek zveřejní první, zdařilé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy