Vědci převedli koronavirus na zvuk. Úchvatná skladba může urychlit vývoj vakcíny

Tým vědců z Massachusettského technologického institutu (MIT) převedl strukturu koronaviru do hudební formy. Ačkoliv zní jako vcelku uspořádaná skladba, zdání klame, podobně jako koronavirus obelhává tělo.

Přidejte svůj názor

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

"Ačkoliv malé nanoskopické objekty, jako jsou proteiny nebo jiné molekuly, které vytvářejí prakticky veškerou živou hmotu včetně našich buněk, tkání a také patogenů, jako jsou viry, nevidíme, náš výpočetní algoritmus nám umožňuje učinit jejich zvukový projev slyšitelným. Tato skladba je hudební reprezentací aminokyselinové sekvence a struktury hrotových proteinů covid-19," uvedli tvůrci.

Skladbu vytvořili pomocí zvláštních počítačových algoritmů a jejich účelem je poskytnout vědcům lepší přehled o struktuře zmíněných hrotových proteinů, kterými se virus přichytává na buňky hostitele, informovala BBC.

Podle profesora Markuse Buehler, který projekt řídí, má provedení struktury viru na zvuk mnoho výhod. Proteiny jsou nanočástice a na jejich pozorování je zapotřebí velmi výkonný mikroskop.

Ani při jeho použití ale oči nedokáží odhalit tolik detailů najednou, jako uši. Během poslechu totiž dokáže člověk současně sledovat zvuk nástroje, výšku tónu, melodii, rytmus či harmonii. Zrak je oproti tomu velmi limitovaný.

Parametry vědci využili k popsání tří proteinových řetězců na povrchu koronaviru, které jsou do sebe zapleteny podle složitého vzorce. Ve vytvořené skladbě proto lze slyšet tři prolínající se melodie, které společně tvoří kompozici.

Zhudebněná forma viru se může jevit jako příjemná a melodická, což odpovídá chování viru v těle. Po nakažení totiž ovládne mechanismy, které vytvářejí proteiny, a donutí je vyrábět své vlastní kopie. Tváří se přitom velmi přátelsky.

Zhudebnění viru ale nemá ani tak kulturní, jako spíš vědecký význam. Může vědcům pomoci například v tvorbě vakcíny, kdy mohou "doplňovat" jednotlivé části melodie, tedy proteiny, které by fungovaly jako antivirotikum.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

WHO a německá univerzita přerušily studii k hydroxychlorochinu

29.05.2020 08:02 Německá univerzita v Tübingenu přerušila dvě klinické studie léku proti malárii hydroxychlorochin,…

Lidé doteď nepochopili, proč by měli nosit roušky, tvrdí vědci. Nové…

28.05.2020 22:11 Aktualizováno Počet lidí, kteří se nakazili novým typem koronaviru, bude pravděpodobně podstatně vyšší, než…

Dvě ze tří studií hydroxychlorochinu kvůli vedlejším účinkům nepřijímají…

28.05.2020 18:49 Dvě ze tří klinických studií hydroxychlorochinu k léčbě covidu-19, které v ČR povolil Státní ústav…

Jak se testují vakcíny na covid-19? Pokusy vypadají slibně, příbuzní…

28.05.2020 12:36 Imunita je jednou z nejdůležitějších schopností lidského těla a díky ní je lidstvo schopno přežívat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy