Vědci se obávají nového problému. U obézních lidí nemusí vakcína proti covidu fungovat

Lékaři už dlouho ví, že jednou z komplikací při onemocnění nemocí covid-19 je obezita. Nové výzkumy ale ukazují, že nadměrná váha lidí může představovat problém i při očkování.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Obezita je přitěžující faktor hned z několika důvodů. Je složitější se o takové pacienty starat, a to jak po stránce manipulace s nimi, tak i kvůli nožší kapacitě plic. Pro lékaře je pak složitější jak intubace takových pacientů, tak i samotné napojení na plicní ventilátor.

Nadbytek váhy způsobuje problémy i díky větší náchylnosti k rozvoji cukrovky. Pacienti s cukrovkou jsou totiž více ohrožení těžším průběhem nemoci covid-19. Nový typ koronaviru se navíc lépe drží právě na tukových buňkách.

Vědci také upozorňují, že lidé s obezitou mohou mít vyšší úroveň proteinů, které řídí imunitu. To může v případě onemocnění covidem-19 představovat problém, protože jedním z projevů nemoci je právě takzvaná cytokinové bouře, tedy přehnaná reakce imunitního systému.

Jak ale upozornily ve svém článku magazíny Nature a Science, tyto komplikace se mohou negativně projevit i do samotného očkování proti covidu-19. U řady vakcín totiž účinnost u obézních lidí klesá. Příkladem může být očkování proti chřipce, kde je to prokázáno výzkumy.

Vědci nedokáží vyloučit, že se podobné problémy neobjeví i v případě vakcíny proti novému typu koronaviru. Bude proto potřeba se na tyto komplikace připravit, a to například podáním většího množství očkovací látky.

Ačkoliv vědci tvrdí, že by je nepřekvapilo, kdyby měla vakcína proti covidu u obézních osob nižší účinnost, upozorňují, že jde zatím pouze o teorii, která se bude muset ověřit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objev nové mutace. Čeští vědci přispěli k výzkumu příčin vážné poruchy…

01.12.2020 10:17 Významný krok k pochopení příčin závažné poruchy růstu udělal tým, jehož součástí jsou i čeští…

VIDEO: Nad Japonskem prolétl meteor, byl jasný jako Měsíc v úplňku

01.12.2020 07:46 Nad Japonskem v neděli zazářil meteor, jehož jas dosahoval intenzity Měsíce v úplňku. Záběry…

Mutace koronaviru: Jak se covid přenesl ze zvířete na člověka?

30.11.2020 12:29 Je známo, že se první případ nákazy novým koroanvirem objevil loni v listopadu a do konce roku se…

Jak porazit rakovinu: V léčbě nádorů by mohly pomoci krátké elektropulzy,…

30.11.2020 10:48 S léčbou nádorových onemocnění by v budoucnu mohly pomoci poznatky studie česko-francouzského týmu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama