Vědci se zaměřili na roušky a respirátory. Zjistili, který funguje nejlépe

Ochrana obličeje, pro každého člověka v současné době nezbytný doplněk při nakupování nebo procházce. Ale jaký je mezi nimi rozdíl, která nás ochrání lépe před koronavirem SARS-CoV-2 a jak si ochranu obličeje bezpečně sundat, aniž by se kontaminovala? Na tyto otázky hledal odpovědi Guardian.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Nejvyšší stupeň ochrany nabízí respirátor s označením N95 s částicovým filtrem. To znamená, že filtruje alespoň 95 % částic ve vzduchu větších 0,3 mikrometrů, uvedl server.

Respirátory N95 jsou téměř totožné jako respirátory FFP2 dostupné v Evropě nebo KN95 v Číně a převážně jsou vyhrazeny pro zdravotníky. Pro širokou veřejnost jsou doporučovány masky látkové nebo papírové, ale v otázce ochrany už je to méně jasné.

Zdá se, že existuje určitá výhoda v chirurgických rouškách, protože lépe přilnou k obličeji, ale Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) naznačuje, že jakákoliv ochrana obličeje přispěje ke snížení přenosu onemocnění COVID-19.

Americká studie zkoumala materiály z přibližně 400 masek, které jsou běžně dostupné v domácnostech a které nejlépe zabrání průniku částic o průměru 0,3 až 1,0 mikrometrů a dospěli k závěru, že nejlepší materiál je 100 % bavlna s počtem nití 180 nebo více.

Dvouvrstvá maska s jednoduchou bavlněnou vnější vrstvou a vnitřní vrstvou flanelu také fungovala dobře. Aby maska nebyla kontaminována je třeba si pokaždé před sundáním umýt ruce mýdlem a masku sejmout za šňůrky a po každém užití by se měli vyhodit anebo ihned vyprat.

Opakované užití obličejových masek má i pozitivní vliv na životní prostředí. Vědci z University College spočítali, že kdyby každá osoba ve Velké Británii každý den používala obličejovou masku na jedno použití, vyprodukovala by 66 000 tun nebezpečného odpadu.

Protože mnoho dostupných masek na jedno použití je vyrobeno z plastu, mělo by to obrovský dopad na změnu klimatu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci odhalují tajemství pandemie. Koronavirus se po světě šířil jinak,…

02.06.2020 22:08 Aktualizováno Přelom ledna a února byl pro Evropu a Spojené státy kritický. Na obou kontinentech se totiž…

Průlom v biomedicíně: Čeští vědci se podíleli na objevu nového řízení…

02.06.2020 12:43 Nový a levnější způsob řízení pohybu mikrorobotů napájených a ovládaných světlem objevil česko…

Koronavirus není chřipka. Nová studie popisuje covid-19 jako cévní…

02.06.2020 11:42 Koronavirus je cévní onemocnění, tvrdí studie zveřejněná v dubnu v respektovaném odborném časopise…

NASA: K Zemi se blíží potenciálně nebezpečný asteroid

02.06.2020 10:25 K Zemi se 6. června přiblíží planetka (asteroid) řazená do kategorie potenciálně nebezpečných těles…

Související:

Právě se děje

Další zprávy