Průlom v detekci rakoviny? Vědci tvrdí, že ji lze odhalit roky před příznaky

Příčina nádorového onemocnění spočívá v dělení buněk, které se vymknou řízení organismu a začnou nekontrolovatelně růst, až vznikne nádor. Rakovina je jedním z největších strašáků dnešní doby, ale vědci vyvíjejí test, který by mohl detekovat rakovinu až čtyři roky před prvními příznaky.

Ilustrační foto
doporučujeme

Studie z Číny pracovala s krevními vzorky od 414 dobrovolníků, kteří neměli rakovinu pět let od získaného odběru, 191 od dobrovolníků, kterým byla diagnostikována rakovina žaludku, tlustého střeva, jater, plic i jícnu. Použili také vzorky od 223 pacientů z biobanky, u kterých byla rakovina diagnostikována. Experimentální test identifikoval 96 % dobrovolníků bez rakoviny, ale také detekoval rakovinu u 95 % dobrovolníků u kterých se rakovina vyvinula mnohem později a v době testování neměli nádorové onemocnění diagnostikováno.

Test zvaný PanSeer detekuje cirkulaci nádorových DNA z krevních vzorců, jde o tzv. tekutou biopsii. Tým vědců z Číny uvádí, že za pomoci algoritmů vyvinuli systém, který může určit, zda DNA byla skutečně uvolněna nádory již čtyři roky před prvními příznaky jednoho z pěti nádorových onemocnění. Vědci zdůraznili, že test nebude rakovinu předpovídat, ale navazuje na rakovinové bujení, které ještě nezpůsobilo žádné příznaky.

Podle britského deníku Guardian tato studie tekuté biopsie není jedinou, která poskytla pozitivní výsledky krevního testu na rakovinové bujení. Vědci prohlásili, že tento výzkum je důležitý, protože ukázal, že rakovina může být detekována dříve, než dojde k jakýmkoliv příznakům. To prokázala v minulosti pouze hrstka studií.

„Toto je vzrušující studie, která poskytuje důkazy, že testy mohou detekovat cirkulující nádorovou DNA bez buněk a mohou tvořit základ pro nové screeningové testy, které detekují rakovinu v raných stádiích," řekl autor studie Eric Klein. Podle slov Samanthy Harrisonové ze společnosti Cancer Research UK tento test dosáhl povzbudivých výsledků, ale jedná se pouze o časné výsledky a je třeba větších studií s více dobrovolníky.

I vědci z Číny ve své studii uvedli, že byla založena na relativně malém množství vzorků, skladování nebylo optimální a vyjádřili obavy ohledně možné kontaminace.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová studie spojuje autismus s užíváním konopí. Odborník nabádá k…

11.08.2020 10:02 Autismus se objevuje u dětí před třetím rokem věku a jedná se o vývojovou poruchu centrální nervové…

Dezinfekce a časté mytí rukou naší imunitu neoslabí. Je to přesně naopak

09.08.2020 21:45 Aktualizováno V souvislosti s epidemií koronaviru a v jejím důsledku přijatých hygienických opatření…

NASA jako snímek dne opět zveřejní fotku českého astronoma, vznikala dva…

09.08.2020 15:49 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) znovu zaujala fotografie Petra Horálka, v…

Poslední nedotčený šelfový ledovec v Kanadě se rozpadl, jedna kra je velká…

08.08.2020 13:16 Poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec se koncem července během pouhých dvou dnů rozlomil a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama