Průlom v detekci rakoviny? Vědci tvrdí, že ji lze odhalit roky před příznaky

Příčina nádorového onemocnění spočívá v dělení buněk, které se vymknou řízení organismu a začnou nekontrolovatelně růst, až vznikne nádor. Rakovina je jedním z největších strašáků dnešní doby, ale vědci vyvíjejí test, který by mohl detekovat rakovinu až čtyři roky před prvními příznaky.

Ilustrační foto
doporučujeme

Studie z Číny pracovala s krevními vzorky od 414 dobrovolníků, kteří neměli rakovinu pět let od získaného odběru, 191 od dobrovolníků, kterým byla diagnostikována rakovina žaludku, tlustého střeva, jater, plic i jícnu. Použili také vzorky od 223 pacientů z biobanky, u kterých byla rakovina diagnostikována. Experimentální test identifikoval 96 % dobrovolníků bez rakoviny, ale také detekoval rakovinu u 95 % dobrovolníků u kterých se rakovina vyvinula mnohem později a v době testování neměli nádorové onemocnění diagnostikováno.

Test zvaný PanSeer detekuje cirkulaci nádorových DNA z krevních vzorců, jde o tzv. tekutou biopsii. Tým vědců z Číny uvádí, že za pomoci algoritmů vyvinuli systém, který může určit, zda DNA byla skutečně uvolněna nádory již čtyři roky před prvními příznaky jednoho z pěti nádorových onemocnění. Vědci zdůraznili, že test nebude rakovinu předpovídat, ale navazuje na rakovinové bujení, které ještě nezpůsobilo žádné příznaky.

Podle britského deníku Guardian tato studie tekuté biopsie není jedinou, která poskytla pozitivní výsledky krevního testu na rakovinové bujení. Vědci prohlásili, že tento výzkum je důležitý, protože ukázal, že rakovina může být detekována dříve, než dojde k jakýmkoliv příznakům. To prokázala v minulosti pouze hrstka studií.

„Toto je vzrušující studie, která poskytuje důkazy, že testy mohou detekovat cirkulující nádorovou DNA bez buněk a mohou tvořit základ pro nové screeningové testy, které detekují rakovinu v raných stádiích," řekl autor studie Eric Klein. Podle slov Samanthy Harrisonové ze společnosti Cancer Research UK tento test dosáhl povzbudivých výsledků, ale jedná se pouze o časné výsledky a je třeba větších studií s více dobrovolníky.

I vědci z Číny ve své studii uvedli, že byla založena na relativně malém množství vzorků, skladování nebylo optimální a vyjádřili obavy ohledně možné kontaminace.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žádný důkaz o mimozemšťanech. Astrofyzik cupuje závěry jiného profesora

20.02.2021 00:01 NÁZOR - V roce 2017 byl zaznamenán mimořádně neobvyklý objekt, který se pohyboval Sluneční…

Čeští vědci zkoumají dopad pandemie na chování lidí v dopravě

19.02.2021 16:24 Čeští vědci zkoumají, jak pandemie covid-19 ovlivnila chování lidé v dopravě. Vedle analýzy…

Rok od začátku pandemie: Vědec prozradil, jaké výzvy teď leží před experty

17.02.2021 09:24 Za rok trvající pandemie se vědci o novém typu koronaviru dozvěděli mnoho, velké výzvy ale…

Tým českých vědců zkoumal růst plazů novou metodou, výsledek překvapil

13.02.2021 12:47 Růst plazů pomocí originální metody zkoumal tým Petry Frýdlové z Přírodovědecké fakulty UK (PříFUK)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama