Vědci zjistili, že milovníci katastrofických a postapokalyptických filmů lépe snáší pandemii

Jeden kontakt a smrtelný virus se přenese. V americkém Centru pro kontrolu a prevenci nemocí dochází k mobilizaci všech výzkumníků, kteří mají za úkol zjistit podstatu patogenu, který neustále mutuje a jak postupně narůstá počet mrtvých, lidé se snaží ochránit sebe a své nejbližší. Film Nákaza z roku 2011 jakoby, odrážel tvrdou realitu současného světa. Nicméně vědci tvrdí, že fanoušci apokalyptických filmů jsou lépe připraveni na pandemii covid-19.

Apokalypsa
doporučujeme

„Když je film dobrý, vtáhne vás do děje a člověk neúmyslně vstřebává scénáře, a proto si myslíme, že lidé se takto učí, jak se chovat a co nakupovat v případě hrozícího nebezpečí,“ řekl Coltain Scrivner, psycholog se specializací na fenomén morbidní zvědavosti pro Guardian. Scrivner se zabývá tím, jak lidé vnímají potenciální nebezpečí (psychické i fyzické) a proč se zajímají o násilí a hrůzu. V důsledku se psycholog soustředí na propojení negativních podnětů a jejich význam pro život.

Výzkum se zaměřil na 310 respondentů a jejich filmové preference. Poté jim tým vědců pokládal otázky ohledně připravenosti na pandemii, úzkostí, depresí a nespavosti. Fanoušci hororových filmů se podle výzkumu ukázali jako psychicky vyrovnanější a nebyli pandemií znepokojeni tolik jako ostatní, ale milovníci apokalyptických filmů se ukázali jako houževnatí a připravenější fyzicky i mentálně. Vědci zohlednili u respondentů věk, pohlaví a osobnostní rysy jako je svědomitost nebo duševní labilita.

Scrivner tvrdí, že apokalyptické filmy jsou příležitostí pro lidi, jak se naučit držet při sobě, když přijdou špatné časy jako je v současné době celosvětová pandemie covid-19 a jak zachovat chladnou hlavu. Předpokládá, že lidé jsou právě díky apokalyptickým filmům méně zaskočeni. Spoluautor studie Mathias Clasen uvedl, že filmy dokážou připravit člověka na děsivé situace stejným způsobem jako lidská mysl využívá představivosti u nadcházejících konfrontací.

„Naše schopnost představivosti, ať už vlastní nebo zprostředkované pomocí knih nebo filmů je darem přirozeného výběru a zkušeností. Je to biologické, stejně jako u našich předků, kteří díky nabitím zkušenostem měli výhodu v boji o přežití,“ řekl Clasen a dodává, že lidé, kteří sledují „prepper“ filmy jsou v reakci na covid-19 více zodpovědnější a lépe zásobeni ve srovnání s lidmi, kteří nemají žánr apokalyptických filmů zrovna v lásce. „Ve srovnání s někým, kdo nikdy nesimuloval konec světa na tom budeš lépe, protože budeš mít získanou zkušenost,“ konstatoval Clasen.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední nedotčený šelfový ledovec v Kanadě se rozpadl, jedna kra je velká…

08.08.2020 13:16 Poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec se koncem července během pouhých dvou dnů rozlomil a…

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes trápí člověka

06.08.2020 10:15 Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného…

Nova studie: Covid-19 se ve školách patrně šíří snadněji, než se myslelo

06.08.2020 09:13 Koronavirus se možná šíří snáz v prostředí škol a letních táborů, než se dosud předpokládalo.…

V Antarktidě byly objeveny nové kolonie tučňáků, díky jejich trusu

06.08.2020 08:42 Britští vědci zjistili, že v Antarktidě je víc kolonií tučňáků císařských, než se původně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama