Vědci zjistili, že milovníci katastrofických a postapokalyptických filmů lépe snáší pandemii

Jeden kontakt a smrtelný virus se přenese. V americkém Centru pro kontrolu a prevenci nemocí dochází k mobilizaci všech výzkumníků, kteří mají za úkol zjistit podstatu patogenu, který neustále mutuje a jak postupně narůstá počet mrtvých, lidé se snaží ochránit sebe a své nejbližší. Film Nákaza z roku 2011 jakoby, odrážel tvrdou realitu současného světa. Nicméně vědci tvrdí, že fanoušci apokalyptických filmů jsou lépe připraveni na pandemii covid-19.

Apokalypsa
doporučujeme

„Když je film dobrý, vtáhne vás do děje a člověk neúmyslně vstřebává scénáře, a proto si myslíme, že lidé se takto učí, jak se chovat a co nakupovat v případě hrozícího nebezpečí,“ řekl Coltain Scrivner, psycholog se specializací na fenomén morbidní zvědavosti pro Guardian. Scrivner se zabývá tím, jak lidé vnímají potenciální nebezpečí (psychické i fyzické) a proč se zajímají o násilí a hrůzu. V důsledku se psycholog soustředí na propojení negativních podnětů a jejich význam pro život.

Výzkum se zaměřil na 310 respondentů a jejich filmové preference. Poté jim tým vědců pokládal otázky ohledně připravenosti na pandemii, úzkostí, depresí a nespavosti. Fanoušci hororových filmů se podle výzkumu ukázali jako psychicky vyrovnanější a nebyli pandemií znepokojeni tolik jako ostatní, ale milovníci apokalyptických filmů se ukázali jako houževnatí a připravenější fyzicky i mentálně. Vědci zohlednili u respondentů věk, pohlaví a osobnostní rysy jako je svědomitost nebo duševní labilita.

Scrivner tvrdí, že apokalyptické filmy jsou příležitostí pro lidi, jak se naučit držet při sobě, když přijdou špatné časy jako je v současné době celosvětová pandemie covid-19 a jak zachovat chladnou hlavu. Předpokládá, že lidé jsou právě díky apokalyptickým filmům méně zaskočeni. Spoluautor studie Mathias Clasen uvedl, že filmy dokážou připravit člověka na děsivé situace stejným způsobem jako lidská mysl využívá představivosti u nadcházejících konfrontací.

„Naše schopnost představivosti, ať už vlastní nebo zprostředkované pomocí knih nebo filmů je darem přirozeného výběru a zkušeností. Je to biologické, stejně jako u našich předků, kteří díky nabitím zkušenostem měli výhodu v boji o přežití,“ řekl Clasen a dodává, že lidé, kteří sledují „prepper“ filmy jsou v reakci na covid-19 více zodpovědnější a lépe zásobeni ve srovnání s lidmi, kteří nemají žánr apokalyptických filmů zrovna v lásce. „Ve srovnání s někým, kdo nikdy nesimuloval konec světa na tom budeš lépe, protože budeš mít získanou zkušenost,“ konstatoval Clasen.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ivermektin zázračně neléčí, zjistila první řádná studie na skupině pacientů

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Ačkoliv je ivermektin mnohými považován za takřka svatý grál, vědci zatím nepotvrdili, že by se…

Superpočítač ukázal, že dvě roušky moc nepomohou

05.03.2021 12:02 Nošení dvou zdravotnických roušek nezvyšuje výraznějším způsobem ochranu před šířením virů v…

Mutace by mohly být méně nebezpečné pro očkované i zotavené, zjistili vědci

04.03.2021 12:21 Varianty koronaviru by mohly být méně nebezpečné pro očkované a pro lidi, kteří se z infekce…

Na světě je přes šest milionů druhů hub, zjistili vědci

03.03.2021 09:50 Vědci z Česka spočítali, že na světě je přes šest milionů druhů hub. Popsány jsou přitom jen…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama