Unie se snaží pomáhat středoškolákům i v oblasti duševního zdraví. Cestou mohou být i dny volna

Česká středoškolská unie se již deset let aktivně zapojuje do veřejné debaty ohledně vzdělávacího systému. „Reflektujeme názory středoškoláků, analyzujeme strategické dokumenty a pracujeme na odborných stanoviscích k aktuálnímu dění ve školství. Zabýváme se zejména dopady jednotlivých rozhodnutí na mladé lidi a snažíme se o to, aby jejich názory nezapadaly,“ nastínila členka představenstva ČSU Alexandra Obracajová pro EuroZprávy.cz. 

Mezi ČSU a zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy probíhá pravidelná komunikace. „Taktéž se setkáváme s poslanci a senátory zaměřenými na vzdělávací politiku, s nimiž diskutujeme náš pohled na věc.“

Pro ČSU je důležité aktivní zapojování žáků a studentů do procesu vzdělávání. Důraz klade na metodickou pestrost ve výuce a posilování občanské angažovanosti a občanského vzdělávání. „Snažíme se vyzdvihovat témata, jako je duševní zdraví nebo výuka sexuální výchovy na školách. Mezi další témata patří podpora studentských samospráv. Díky nim se mohou středoškoláci podílet na fungování a chodu školy, ale také získat spoustu cenných zkušeností,“ vylíčila Obracajová. 

Zastřešování a prosazování zájmů žáků středních škol probíhá na celostátní úrovni. „Jejich hlasy hájíme ve veřejném prostoru a rozvíjíme iniciativu na jednotlivých středních školách. Přinášíme do diskuze nadhled toho, jak své vzdělávání vnímají středoškoláci, kteří jsou nedílnou součástí.“

Do budoucna ČSU podle Obracajové plánuje podporovat studentské samosprávy na středních školách. „I nadále budeme poukazovat na aktuální problémy v českém školství, komunikovat je s ministerstvem a představovat veřejnosti. Do budoucna také plánujeme projekt, který se na základě zpětné vazby od žáků bude zaměřovat na největší problémy českého školství a na jeho podobu v budoucnosti,“ dodala.

ČSU je součástí sítě Stálé konference asociací ve vzdělávání (SKAV), kde spolupracuje s dalšími organizacemi, které se odborně věnují vzdělávací politice z různých úhlů pohledu. „Společně se věnujeme připomínkování různých klíčových dokumentů, připravujeme strategické plány pro další rozvoj všech studentů a také spolupořádáme kulaté stoly.“

Spolupráce probíhá také s mezinárodním Organizačním byrem evropských studentských unií (OBESSU). To podle Obracajové zastupuje hlasy všech středoškolských studentů na evropské úrovni. ČSU se také účastní mezinárodních setkání a edukačních programů, kde s vrstevníky z jiných zemí její členové sdílejí zkušenosti a příklady dobré praxe. Spolupracují se Studentskou komorou vysokých škol (SK RVŠ), EDUinem a dalšími organizacemi zaměřenými na participaci mládeže ve vzdělávání.

Studentům chyběla a chybí jistota

Podle loňské tiskové zprávy ČSU středoškolským studentům ve školách chybí jistota. Stála za tím distanční výuka celých tříd nebo zavírání škol při případné nákaze. Tyto náhlé změny neměly dobrý vliv na psychické zdraví studentů. „U nás ve škole to je tak, že jdeme z karantény do karantény. Jsme vždy pár dní ve škole a dozvíme se, že byl opět někdo pozitivní a jdeme domů. Neřeší se nic jiného, než kdo půjde do karantény, a nemůžeme se vůbec soustředit na výuku,“ popsala pro ČSU studentka gymnázia z Ústí nad Orlicí Elena Musilová. 

ČSU bojuje za změnu v oblasti duševního zdraví studentů. Psychologové by podle jejích členů měli být na všech školách. To samé platí o podpoře učitelů a ředitelů škol v záležitostech jejich duševního zdraví. Výuka podle ČSU má začínat v nejdříve v 8:30 a studenti mají mít nárok na určitý počet dní takzvaného duševního volna za pololetí. 

Velkým tématem v oblasti duševního zdraví je také ruská válka na Ukrajině. Server iRozhlas.cz loni v březnu upozornil na množství informací, které se k nám denně dostávají – postup ruských vojsk, váleční uprchlíci a ztráty. Tyto události totiž přišly prakticky bezprostředně po pandemii covidu-19, které obyvatelstvo – a studenty zejména – značně unavily. „Jedním z faktorů, které naše prožívání války výrazně ovlivňují, je její blízkost. Těch faktorů je ale více. Jedním z faktorů, které výrazně modifikují naše prožívání válečného konfliktu v blízkosti, bude například náš zdravotní stav či zdravotní stav členů naší rodiny,“ popsala vedoucí pracoviště molekulárního metabolismu a chronických onemocnění na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity Julie Dobrovolná. 

Související

Více souvisejících

Školství Česká středoškolská unie vzdělání psychologie zdraví ministerstvo školství

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 1 hodinou

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Část Česka trápí smog, varovali meteorologové

Pro část Moravskoslezského kraje platí od nočních hodin smogová situace, kterou vyhlásil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha zůstává v platnosti až do odvolání. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy