Unie se snaží pomáhat středoškolákům i v oblasti duševního zdraví. Cestou mohou být i dny volna

Česká středoškolská unie se již deset let aktivně zapojuje do veřejné debaty ohledně vzdělávacího systému. „Reflektujeme názory středoškoláků, analyzujeme strategické dokumenty a pracujeme na odborných stanoviscích k aktuálnímu dění ve školství. Zabýváme se zejména dopady jednotlivých rozhodnutí na mladé lidi a snažíme se o to, aby jejich názory nezapadaly,“ nastínila členka představenstva ČSU Alexandra Obracajová pro EuroZprávy.cz. 

Mezi ČSU a zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy probíhá pravidelná komunikace. „Taktéž se setkáváme s poslanci a senátory zaměřenými na vzdělávací politiku, s nimiž diskutujeme náš pohled na věc.“

Pro ČSU je důležité aktivní zapojování žáků a studentů do procesu vzdělávání. Důraz klade na metodickou pestrost ve výuce a posilování občanské angažovanosti a občanského vzdělávání. „Snažíme se vyzdvihovat témata, jako je duševní zdraví nebo výuka sexuální výchovy na školách. Mezi další témata patří podpora studentských samospráv. Díky nim se mohou středoškoláci podílet na fungování a chodu školy, ale také získat spoustu cenných zkušeností,“ vylíčila Obracajová. 

Zastřešování a prosazování zájmů žáků středních škol probíhá na celostátní úrovni. „Jejich hlasy hájíme ve veřejném prostoru a rozvíjíme iniciativu na jednotlivých středních školách. Přinášíme do diskuze nadhled toho, jak své vzdělávání vnímají středoškoláci, kteří jsou nedílnou součástí.“

Do budoucna ČSU podle Obracajové plánuje podporovat studentské samosprávy na středních školách. „I nadále budeme poukazovat na aktuální problémy v českém školství, komunikovat je s ministerstvem a představovat veřejnosti. Do budoucna také plánujeme projekt, který se na základě zpětné vazby od žáků bude zaměřovat na největší problémy českého školství a na jeho podobu v budoucnosti,“ dodala.

ČSU je součástí sítě Stálé konference asociací ve vzdělávání (SKAV), kde spolupracuje s dalšími organizacemi, které se odborně věnují vzdělávací politice z různých úhlů pohledu. „Společně se věnujeme připomínkování různých klíčových dokumentů, připravujeme strategické plány pro další rozvoj všech studentů a také spolupořádáme kulaté stoly.“

Spolupráce probíhá také s mezinárodním Organizačním byrem evropských studentských unií (OBESSU). To podle Obracajové zastupuje hlasy všech středoškolských studentů na evropské úrovni. ČSU se také účastní mezinárodních setkání a edukačních programů, kde s vrstevníky z jiných zemí její členové sdílejí zkušenosti a příklady dobré praxe. Spolupracují se Studentskou komorou vysokých škol (SK RVŠ), EDUinem a dalšími organizacemi zaměřenými na participaci mládeže ve vzdělávání.

Studentům chyběla a chybí jistota

Podle loňské tiskové zprávy ČSU středoškolským studentům ve školách chybí jistota. Stála za tím distanční výuka celých tříd nebo zavírání škol při případné nákaze. Tyto náhlé změny neměly dobrý vliv na psychické zdraví studentů. „U nás ve škole to je tak, že jdeme z karantény do karantény. Jsme vždy pár dní ve škole a dozvíme se, že byl opět někdo pozitivní a jdeme domů. Neřeší se nic jiného, než kdo půjde do karantény, a nemůžeme se vůbec soustředit na výuku,“ popsala pro ČSU studentka gymnázia z Ústí nad Orlicí Elena Musilová. 

ČSU bojuje za změnu v oblasti duševního zdraví studentů. Psychologové by podle jejích členů měli být na všech školách. To samé platí o podpoře učitelů a ředitelů škol v záležitostech jejich duševního zdraví. Výuka podle ČSU má začínat v nejdříve v 8:30 a studenti mají mít nárok na určitý počet dní takzvaného duševního volna za pololetí. 

Velkým tématem v oblasti duševního zdraví je také ruská válka na Ukrajině. Server iRozhlas.cz loni v březnu upozornil na množství informací, které se k nám denně dostávají – postup ruských vojsk, váleční uprchlíci a ztráty. Tyto události totiž přišly prakticky bezprostředně po pandemii covidu-19, které obyvatelstvo – a studenty zejména – značně unavily. „Jedním z faktorů, které naše prožívání války výrazně ovlivňují, je její blízkost. Těch faktorů je ale více. Jedním z faktorů, které výrazně modifikují naše prožívání válečného konfliktu v blízkosti, bude například náš zdravotní stav či zdravotní stav členů naší rodiny,“ popsala vedoucí pracoviště molekulárního metabolismu a chronických onemocnění na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity Julie Dobrovolná. 

Související

Vladimír Balaš

Balaš: Většina krajů má na středních školách pro uchazeče dost míst

Většina krajů má podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) dostatek míst na středních školách pro uchazeče, kteří letos končí základní školy. Přetlak zájmu se týká především Prahy a části Středočeského kraje, řekl dnes Balaš novinářům při dvoudenní návštěvě Jihočeského kraje.

Více souvisejících

Školství Česká středoškolská unie vzdělání psychologie zdraví ministerstvo školství

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Ilustrační foto

Analýza ukázala, co by bylo s důchody, kdyby neprošly reformou

Pokud stát nepřistoupí k reformě důchodového systému, začne se od 30. let rychle snižovat poměr penze k průměrné mzdě. V roce 2059 by dosáhl minima na 27,2 procenta, když v současnosti činí 48 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus. Pokud si budou chtít mladí lidé v budoucnu udržet standard dnešních důchodců, budou se muset spolehnout na vlastní investování, uvedli dnes analytici Cyrrusu.

Aktualizováno před 12 minutami

Česká národní banka

ČNB: Zahraniční dluh Česka loni klesl na 4,454 bilionu

Zahraniční dluh České republiky činil na konci loňského roku téměř 4,454 bilionu Kč. V meziročním srovnání byl o 65 miliard nižší. Představoval 65,7 procenta hrubého domácího produktu. Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku se zahraniční dluh zvýšil o 47,9 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Zahraniční dluh je sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti.

před 37 minutami

Petr Pavel

Pavel podepsal uzákonění vzniku České komory zeměměřičů a sjednocení pravomocí dozorových úřadů

Zákonný rámec pro vznik profesní České komory zeměměřičů přinese novela, kterou podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu dnes informoval Hrad. Norma také zavede povinnost Zeměměřičského úřadu, který spravuje státní mapy a databázové údaje, poskytovat tyto informace bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona.

před 56 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Hodnota globálního obchodu loni dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů

Hodnota globálního obchodu v loňském roce navzdory růstu geopolitického napětí dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů (téměř 700 bilionů Kč). V dnešní zprávě to uvedla Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Hodnota obchodu se zbožím vzrostla přibližně o deset procent na 25 miliard dolarů, hodnota obchodu se službami se zvýšila zhruba o 15 procent a dosáhla sedmi miliard dolarů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ronald Reagan

Opravdové „hvězdné války“. Reagan je zahájil před 40 lety, odhalily zaostalost Sovětů

Před čtyřiceti lety, 23. března 1983, vystoupil tehdejší americký prezident Ronald Reagan v televizním projevu s apelem na vědeckou komunitu ve Spojených státech, aby vyvinula prostředek, který zbaví zemi hrozby jaderného napadení. Výsledkem byl projekt, který se do historie zapsal jako Strategická obranná iniciativa (Strategic Defense Initiative, SDI), případně „hvězdné války“, jak jej Reaganovi kritici začali záhy posměšně nazývat. Ambiciózní protiraketový štít spoléhající do značné míry na zbraně rozmístěné ve vesmíru nakonec zůstal na papíře, přesto výrazně ovlivnil světovou politiku. Stal se jedním z článků řetězce faktorů, které vedly k ukončení studené války za západních, především amerických podmínek.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda

Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků

Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků na východě země, uvedl dnes ráno ve své pravidelné operační zprávě ukrajinský generální štáb. Podle dnešní svodky britského ministerstva obrany Rusko částečně znovu získalo kontrolu nad přístupovými cestami do města Kreminna v Luhanské oblasti a pravděpodobně bude usilovat o znovudobytí logisticky významného města Kupjansk v Charkovské oblasti.

před 2 hodinami

Senioři, ilustrační foto

Ministerstva navrhují, aby si pacienti v LDN po třech měsících hradili část péče

Ministerstva navrhují, aby si pacienti v léčebnách dlouhodobě nemocných po třech měsících hradili část péče podobně, jako je to nyní v domovech pro seniory. Vyplývá to z novely zákona o zdravotně sociální péči, kterou připravují ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí. Změna, kterou kritizují nemocnice i odbory, by měla platit od příštího roku, napsal Deník N.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

O víkendu se změní čas. Vyspíme se o hodinu méně

V noci na neděli začíná letní čas. Hodiny se ve 02:00 posunou na 03:00, noc tedy bude o hodinu kratší. V dopravě se přechod projeví tak, že noční vlaky jednorázově získají hodinu zpoždění. Letní čas bude platit následujících sedm měsíců. Poslední říjnový den se vrátí standardní středoevropský čas, nesprávně označovaný zimní.

před 3 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečka nabízel šéfovi Úřadu práce mimořádnou odměnu, pokud sám rezignuje

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nabídl podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) tehdejšímu generálnímu řediteli Úřadu práce ČR Viktoru Najmonovi, že pokud v klidu sám odejde z funkce, dá mu mimořádnou odměnu. Když se nedomluví, dostane od ministra špatné služební hodnocení, se kterým bude mít problém najít jinou práci.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Rusové válčící na Ukrajině nedostali slíbené výplaty. Je to "hromadný problém", píše server Vjorstka

V 53 z 85 ruských regionů zpozdili či vůbec nevyplatili slíbené výplaty vojákům válčícím na Ukrajině, tvrdí server Vjorstka. Vojáci s profesionálním kontraktem s armádou, vojáci zmobilizovaní do armády ze zálohy, dobrovolníci a jejich příbuzní si stěžují, že místo slibovaných 195.000 rublů (asi 55.270 Kč) měsíčně dostali na bankovní účty řádově menší sumy. Server neupřesnil, kolika vojáků se problém týká, ale tvrdí, že jde už o "hromadný problém".

Zdroj: ČTK

Další zprávy