Unie se snaží pomáhat středoškolákům i v oblasti duševního zdraví. Cestou mohou být i dny volna

Česká středoškolská unie se již deset let aktivně zapojuje do veřejné debaty ohledně vzdělávacího systému. „Reflektujeme názory středoškoláků, analyzujeme strategické dokumenty a pracujeme na odborných stanoviscích k aktuálnímu dění ve školství. Zabýváme se zejména dopady jednotlivých rozhodnutí na mladé lidi a snažíme se o to, aby jejich názory nezapadaly,“ nastínila členka představenstva ČSU Alexandra Obracajová pro EuroZprávy.cz. 

Mezi ČSU a zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy probíhá pravidelná komunikace. „Taktéž se setkáváme s poslanci a senátory zaměřenými na vzdělávací politiku, s nimiž diskutujeme náš pohled na věc.“

Pro ČSU je důležité aktivní zapojování žáků a studentů do procesu vzdělávání. Důraz klade na metodickou pestrost ve výuce a posilování občanské angažovanosti a občanského vzdělávání. „Snažíme se vyzdvihovat témata, jako je duševní zdraví nebo výuka sexuální výchovy na školách. Mezi další témata patří podpora studentských samospráv. Díky nim se mohou středoškoláci podílet na fungování a chodu školy, ale také získat spoustu cenných zkušeností,“ vylíčila Obracajová. 

Zastřešování a prosazování zájmů žáků středních škol probíhá na celostátní úrovni. „Jejich hlasy hájíme ve veřejném prostoru a rozvíjíme iniciativu na jednotlivých středních školách. Přinášíme do diskuze nadhled toho, jak své vzdělávání vnímají středoškoláci, kteří jsou nedílnou součástí.“

Do budoucna ČSU podle Obracajové plánuje podporovat studentské samosprávy na středních školách. „I nadále budeme poukazovat na aktuální problémy v českém školství, komunikovat je s ministerstvem a představovat veřejnosti. Do budoucna také plánujeme projekt, který se na základě zpětné vazby od žáků bude zaměřovat na největší problémy českého školství a na jeho podobu v budoucnosti,“ dodala.

ČSU je součástí sítě Stálé konference asociací ve vzdělávání (SKAV), kde spolupracuje s dalšími organizacemi, které se odborně věnují vzdělávací politice z různých úhlů pohledu. „Společně se věnujeme připomínkování různých klíčových dokumentů, připravujeme strategické plány pro další rozvoj všech studentů a také spolupořádáme kulaté stoly.“

Spolupráce probíhá také s mezinárodním Organizačním byrem evropských studentských unií (OBESSU). To podle Obracajové zastupuje hlasy všech středoškolských studentů na evropské úrovni. ČSU se také účastní mezinárodních setkání a edukačních programů, kde s vrstevníky z jiných zemí její členové sdílejí zkušenosti a příklady dobré praxe. Spolupracují se Studentskou komorou vysokých škol (SK RVŠ), EDUinem a dalšími organizacemi zaměřenými na participaci mládeže ve vzdělávání.

Studentům chyběla a chybí jistota

Podle loňské tiskové zprávy ČSU středoškolským studentům ve školách chybí jistota. Stála za tím distanční výuka celých tříd nebo zavírání škol při případné nákaze. Tyto náhlé změny neměly dobrý vliv na psychické zdraví studentů. „U nás ve škole to je tak, že jdeme z karantény do karantény. Jsme vždy pár dní ve škole a dozvíme se, že byl opět někdo pozitivní a jdeme domů. Neřeší se nic jiného, než kdo půjde do karantény, a nemůžeme se vůbec soustředit na výuku,“ popsala pro ČSU studentka gymnázia z Ústí nad Orlicí Elena Musilová. 

ČSU bojuje za změnu v oblasti duševního zdraví studentů. Psychologové by podle jejích členů měli být na všech školách. To samé platí o podpoře učitelů a ředitelů škol v záležitostech jejich duševního zdraví. Výuka podle ČSU má začínat v nejdříve v 8:30 a studenti mají mít nárok na určitý počet dní takzvaného duševního volna za pololetí. 

Velkým tématem v oblasti duševního zdraví je také ruská válka na Ukrajině. Server iRozhlas.cz loni v březnu upozornil na množství informací, které se k nám denně dostávají – postup ruských vojsk, váleční uprchlíci a ztráty. Tyto události totiž přišly prakticky bezprostředně po pandemii covidu-19, které obyvatelstvo – a studenty zejména – značně unavily. „Jedním z faktorů, které naše prožívání války výrazně ovlivňují, je její blízkost. Těch faktorů je ale více. Jedním z faktorů, které výrazně modifikují naše prožívání válečného konfliktu v blízkosti, bude například náš zdravotní stav či zdravotní stav členů naší rodiny,“ popsala vedoucí pracoviště molekulárního metabolismu a chronických onemocnění na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity Julie Dobrovolná. 

Související

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

Více souvisejících

Školství Česká středoškolská unie vzdělání psychologie zdraví ministerstvo školství

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Elon Musk

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační

Nově aktualizovaná verze AI chatbota Grok, kterou vyvinula společnost xAI Elona Muska, opět čelí vážné kritice poté, co začala vydávat rasistické a sexistické výstupy. V tomto týdnu Grok 4 vygeneroval program, který na základě rasové a genderové identity posuzuje, zda je někdo „dobrý vědec“. Vyjmenoval přitom jen „bílé, Asiaty a Židy“, přičemž jako „dobré rasy“ označil skupiny jako bílí, kavkazští, Asiaté, východní i jižní Asiaté a Židé.

před 1 hodinou

Sýrie

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět

Zkušenost francouzského stavebního giganta Lafarge, jenž se v letech 2011 až 2014 rozhodl pokračovat v provozu svého závodu v severovýchodní Sýrii uprostřed krvavé občanské války, nyní slouží jako výstražný příklad pro všechny nadnárodní firmy operující v konfliktních oblastech. V aktuální studii dvou francouzských akademiček – Nathalie Belhosteové z obchodní školy EM Lyon a Anny Dimitrové z ESSCA School of Management – je tato zkušenost detailně rozebrána jako případ selhání krátkodobého uvažování, etických kompromisů a nedostatečné politické citlivosti.

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají

Nová obchodní krize mezi Spojenými státy a Evropskou unií je na spadnutí poté, co americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit od srpna 30% cla na dovoz z EU. Oznámení vyvolalo v Evropě prudkou diplomatickou reakci, která signalizuje mimořádné napětí ve vztazích mezi tradičními spojenci.

před 2 hodinami

Král Charles III.

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.

Americký prezident Donald Trump přijme v září historicky druhé státní pozvání do Spojeného království. Bude hostem krále Karla III. a královny Camilly na zámku Windsor, uvedl Buckinghamský palác. Návštěva se uskuteční od 17. do 19. září a doprovodí ho i první dáma Melania Trumpová.

před 2 hodinami

Donald Trump

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství

Evropská unie čelí hrozbě nových amerických cel, která by mohla zásadně narušit obchodní vztahy s USA. Místo aby Brusel reagoval rozhodně, spoléhá na vyjednávání, jež se šibeničním termínem Donalda Trumpa sotva stihne. EU přitom nemusí hrát roli slabšího, má dostatečnou sílu i spojence po celém světě, kteří čekají na jasné evropské rozhodnutí. Je čas přestat vyčkávat a začít jednat.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pásmo Gazy

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky

Plán izraelského ministra obrany Israela Katze přesunout až 600 000 Palestinců do nově vytvořeného „humanitárního prostoru“ na troskách města Rafah vyvolal vážné obavy ze strany právních expertů, mezinárodních organizací i humanitárních pracovníků. Podle právničky Shannon Bosch z Edith Cowan University může jít o krok, který naplňuje definici válečného zločinu a zločinu proti lidskosti.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty

Ruský prezident Vladimir Putin podle nových informací sdělil Donaldu Trumpovi, že během následujících 60 dnů plánuje výrazně zesílit vojenské operace na východní Ukrajině. Podle zprávy serveru Axios k této výměně došlo během telefonátu mezi oběma lídry 3. července. Trump následně řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi: „Chce to vzít celé.“

před 4 hodinami

Kyriakos Mitsotakis

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými

Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.

před 5 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.

před 6 hodinami

Letní počasí, ilustrační foto

Horké letní počasí je definitivně zpět. Platí varování

V Česku se uplynulý týden obešel bez příliš vysokých teplot, ale hned na začátku nového týdne před nimi meteorologové varují. V jednom konkrétním regionu dnes může ojediněle být až 32 °C, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

Důchody.

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

včera

včera

včera

včera

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

včera

Fiala píše Ficovi. Slováky v dopise žádá o podporu protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) v sobotu napsal dopis adresovaný slovenskému protějšku Robertu Ficovi (Smer-SD). Předseda české vlády jej vyzval k podpoře 18. balíčku protiruských sankcí. Fico v posledních dnech naznačil, že Slovensko je připraveno sankce podpořit za určitých podmínek. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy