Unie se snaží pomáhat středoškolákům i v oblasti duševního zdraví. Cestou mohou být i dny volna

Česká středoškolská unie se již deset let aktivně zapojuje do veřejné debaty ohledně vzdělávacího systému. „Reflektujeme názory středoškoláků, analyzujeme strategické dokumenty a pracujeme na odborných stanoviscích k aktuálnímu dění ve školství. Zabýváme se zejména dopady jednotlivých rozhodnutí na mladé lidi a snažíme se o to, aby jejich názory nezapadaly,“ nastínila členka představenstva ČSU Alexandra Obracajová pro EuroZprávy.cz. 

Mezi ČSU a zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy probíhá pravidelná komunikace. „Taktéž se setkáváme s poslanci a senátory zaměřenými na vzdělávací politiku, s nimiž diskutujeme náš pohled na věc.“

Pro ČSU je důležité aktivní zapojování žáků a studentů do procesu vzdělávání. Důraz klade na metodickou pestrost ve výuce a posilování občanské angažovanosti a občanského vzdělávání. „Snažíme se vyzdvihovat témata, jako je duševní zdraví nebo výuka sexuální výchovy na školách. Mezi další témata patří podpora studentských samospráv. Díky nim se mohou středoškoláci podílet na fungování a chodu školy, ale také získat spoustu cenných zkušeností,“ vylíčila Obracajová. 

Zastřešování a prosazování zájmů žáků středních škol probíhá na celostátní úrovni. „Jejich hlasy hájíme ve veřejném prostoru a rozvíjíme iniciativu na jednotlivých středních školách. Přinášíme do diskuze nadhled toho, jak své vzdělávání vnímají středoškoláci, kteří jsou nedílnou součástí.“

Do budoucna ČSU podle Obracajové plánuje podporovat studentské samosprávy na středních školách. „I nadále budeme poukazovat na aktuální problémy v českém školství, komunikovat je s ministerstvem a představovat veřejnosti. Do budoucna také plánujeme projekt, který se na základě zpětné vazby od žáků bude zaměřovat na největší problémy českého školství a na jeho podobu v budoucnosti,“ dodala.

ČSU je součástí sítě Stálé konference asociací ve vzdělávání (SKAV), kde spolupracuje s dalšími organizacemi, které se odborně věnují vzdělávací politice z různých úhlů pohledu. „Společně se věnujeme připomínkování různých klíčových dokumentů, připravujeme strategické plány pro další rozvoj všech studentů a také spolupořádáme kulaté stoly.“

Spolupráce probíhá také s mezinárodním Organizačním byrem evropských studentských unií (OBESSU). To podle Obracajové zastupuje hlasy všech středoškolských studentů na evropské úrovni. ČSU se také účastní mezinárodních setkání a edukačních programů, kde s vrstevníky z jiných zemí její členové sdílejí zkušenosti a příklady dobré praxe. Spolupracují se Studentskou komorou vysokých škol (SK RVŠ), EDUinem a dalšími organizacemi zaměřenými na participaci mládeže ve vzdělávání.

Studentům chyběla a chybí jistota

Podle loňské tiskové zprávy ČSU středoškolským studentům ve školách chybí jistota. Stála za tím distanční výuka celých tříd nebo zavírání škol při případné nákaze. Tyto náhlé změny neměly dobrý vliv na psychické zdraví studentů. „U nás ve škole to je tak, že jdeme z karantény do karantény. Jsme vždy pár dní ve škole a dozvíme se, že byl opět někdo pozitivní a jdeme domů. Neřeší se nic jiného, než kdo půjde do karantény, a nemůžeme se vůbec soustředit na výuku,“ popsala pro ČSU studentka gymnázia z Ústí nad Orlicí Elena Musilová. 

ČSU bojuje za změnu v oblasti duševního zdraví studentů. Psychologové by podle jejích členů měli být na všech školách. To samé platí o podpoře učitelů a ředitelů škol v záležitostech jejich duševního zdraví. Výuka podle ČSU má začínat v nejdříve v 8:30 a studenti mají mít nárok na určitý počet dní takzvaného duševního volna za pololetí. 

Velkým tématem v oblasti duševního zdraví je také ruská válka na Ukrajině. Server iRozhlas.cz loni v březnu upozornil na množství informací, které se k nám denně dostávají – postup ruských vojsk, váleční uprchlíci a ztráty. Tyto události totiž přišly prakticky bezprostředně po pandemii covidu-19, které obyvatelstvo – a studenty zejména – značně unavily. „Jedním z faktorů, které naše prožívání války výrazně ovlivňují, je její blízkost. Těch faktorů je ale více. Jedním z faktorů, které výrazně modifikují naše prožívání válečného konfliktu v blízkosti, bude například náš zdravotní stav či zdravotní stav členů naší rodiny,“ popsala vedoucí pracoviště molekulárního metabolismu a chronických onemocnění na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity Julie Dobrovolná. 

Související

Více souvisejících

Školství Česká středoškolská unie vzdělání psychologie zdraví ministerstvo školství

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 9 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

Rusové dál spojují Ukrajince s terorem u Moskvy. Nesmyslná propaganda, zní z Bílého domu

Rusové ve čtvrtek prohlásili, že pachatelé teroristického útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy dostali finanční podporu z Ukrajiny, přičemž mělo dojít k zadržení osoby podezřelé z toho, že pomáhala s financováním teroristů. Bílý dům označil vyjádření ruských představitelů za nesmyslnou propagandu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy