vzdělání

Vladimír Balaš

Změní se učivo pro ZŠ? Finální návrh má být do ledna, uvedl Balaš

Návrh koncepce, podle které by se měly dělat úpravy vzdělávacího programu pro základní školy, by měl být podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) k dispozici v lednu 2023. O koncepci budou ještě debatovat odborníci, zásadní změny dokumentu oproti v listopadu představené verzi ale ministerstvo školství (MŠMT) podle své mluvčí Anety Lednové neočekává. 
Děti se v září vrátily po prázdninách po škol. Rozhovor

Šikana poškozuje psychické zdraví dítěte. Hrozí sebepoškozování nebo deprese, varuje psychoterapeutka

Začal nový školní rok, a s ním se opět intenzivněji otevírá téma dětské psychologie. Prvňáčci na základních školách i studenti prvních ročníků na školách středních přicházejí do nového prostředí. Po dlouhotrvajícím období s online výukou kvůli covidu situaci nemusí nést lehce, podepsat se na nich může také případná šikana. „Nejtěžší je sdělení vlastních dětí nezveličovat ani nezlehčovat. Každý případ šikany si žádá individuální přístup k řešení,“ řekla v rozhovoru pro EuroZprávy.cz psychoterapeutka Lenka Suchá.
Petr Gazdík (STAN)

Česko se pro budoucí úspěch musí více zaměřit na celoživotní učení, uvedl Gazdík

Pro úspěšné zvládnutí čtvrté průmyslové revoluce musí ČR nyní změnit vzdělávání tak, aby kladlo větší důraz na celoživotní učení. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) to dnes řekl na sněmu Hospodářské komory v Olomouci. Zhruba 60 procent prvňáčků, kteří nastoupí do škol od září, podle něj bude ve svém životě později vykonávat zatím neexistující profese. Poukázal na to, že ekonomika bude potřebovat jiné dovednosti než doposud, výuka se tomu proto musí přizpůsobit.
Petr Gazdík (STAN)

Gazdík se chce zaměřit na osvětu rodičů ve vztahu k modernizaci vzdělávání

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) se chce zaměřit na osvětu rodičů ve vztahů k modernizaci vzdělávání. Řekl to dnes v on-line debatě pořádané společností EDUin a Stálou konferencí asociací ve vzdělávání. Úspěch připravovaných změn ve školství podle něj bude do velké míry záležet právě na tom, jak se s nimi ztotožní neodborná veřejnost.
Ilustrační foto Komentář

Kam kráčíš, české školství? Stát ke vzdělávání stále přistupuje jako v předminulém století

České školství (stále!) neodpovídá potřebám zaměstnavatelů. Trpí problémy, které dlouhodobě neřeší a přesto, že se díky posledním měsícům ukázalo, že kvůli problémům s docházkou dětí a studentů do škol je schopné reagovat i na velmi těžké výzvy, přístup státu k němu neodpovídá 21. století. Nejen, že neumíme poslouchat rady od zkušenějších a chytřejších, ale i když poslechneme, neumíme pak většinou ta doporučení převést do každodenní praxe. Bohužel, nejen ke škodě současných dětí a škol, ale ke škodě všech těch budoucích studentů a institucí.
Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)

Opravujeme školy a připravujeme se na prvňáčky, shodují se starostové obcí zasažených tornádem

Oběma se už v hlavách rýsuje slavnostní projev, který zítra přednesou prvňáčkům při startu nového školního roku. Starostové jihomoravských obcí, kterými se v červnu prohnalo tornádo, uvítají žáky v improvizovaných podmínkách. První muž Moravské Nové Vsi Marek Košut (TOP 09) bude sice řečnit v původní budově, ale jeho slova mohou rušit rány kladiv i zvuk sbíječek. „Jsme šťastní, že se nám alespoň částečně podařilo zprovoznit školu. Jelikož není kompletně dodělaná střecha, tři ročníky budou jezdit do Dolních Bojanovic,“ říká pro EuroZprávy.cz Košut. Škola naopak zůstane zavřená v Hruškách. „Děti v ní uvítáme až kolem Vánoc, všechny tak čeká dojíždění do Tvrdonic,“ přibližuje starostka Hrušek Jana Filipovičová (za KDU-ČSL).
Děti se vrátily do školních lavic.

Ve školách se možná i kvůli koronaviru mění zájem o vzdělávání

V mateřských školách v minulém školním roce ubyla pětina dětí mladších tří let a na úrovni základních škol narostl zájem o individuální vzdělávání a o odklad povinné školní docházky. Důvodem může být i epidemie covidu-19, kvůli které se někteří rodiče rozhodli nechat děti doma. Na on-line tiskové konferenci to dnes řekli pracovnice Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Školství, ilustrační fotografie.

Experti: Vláda zlepšila financování školství, ve všem ale neuspěla

Pozitivními kroky vlády od voleb v roce 2017 byly hlavně reforma financování regionálního školství a navýšení platů zaměstnanců škol. Shodli se na tom zástupci školských odborů, asociací a společnosti EDUin. Za minus označili mimo jiné to, že kabinet ustoupil od podpory úpravy zákona, podle které by učitelé měli mít nárok na plat ve výši 130 procent průměrné mzdy.
Lukáš Bartoň (Piráti)

Rok distanční výuky. Část žáků ji nezvládá, jiné přiměla k samostatnosti, říká poslanec Bartoň

Je rozčarován, že i po roce zůstávají uzavřeny školy a stále jen probíhá distanční výuka, která započala na den přesně před dvanácti měsíci. Místopředsedovi Sněmovního školského výboru Lukáši Bartoňovi (Piráti) vadí, že vláda během krize dokázala pouze vypnout vzdělávací ústavy a problém detailněji neřešila. „Neudělalo se vůbec nic pro studenty či žáky, kteří nezvládají distanční výuku. Může nám tak vyrůst část generace, která díky nedostatku vzdělání bude přijímat radikální názory anebo sdílet dezinformace,“ říká pro EuroZprávy.cz poslanec Lukáš Bartoň.
Jana Černochová (ODS)

Byl nejvyšší čas poslat nejmladší žáky do škol, distanční výuky nezvládali, říká pro EZ Černochová

Je na ní patrná úleva, že se od minulé středy vrátily nejmenší děti do lavic. Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS), která má na městské části v gesci školství, se usilovně angažovala, aby se žáci prvních i druhých tříd mohli učit prezenčně. „Měli jsme ještě od bývalého ministra zdravotnictví Prymuly k dispozici studii, podle níž nejmenší dovedou čelit nákaze koronaviru. Jsem ráda, že jsem i díky písemným interpelacím přesvědčila ministra školství Plagu, aby s návratem souhlasil. Byl nejvyšší čas poslat nejmladší žáky do škol,“ říká pro EuroZprávy.cz Černochová.
ZŠ Kladská, ilustrační foto Rozhovor

Prvňáci po pauze dobře čtou, ale špatně drží tužku. Problémy jim dělá i zdravení, říká ředitelka Vávrová

ROZHOVOR – Pochvalovala si, v jak dobré formě se po měsíční vynucené pauze vrátily nejmenší děti do lavic. Ředitelku Základní školy Kladská na Praze 2 Kateřinu Vávrovou překvapilo, jak žáci první třídy dobře čtou. „Jediným problémem u nich je, že špatně drží v ruce tužku, což jsme ale předpokládali. Postřehly jsme ale s kolegyněmi, že nejmenší trochu ztratili sociální návyky jako, že když ráno vejdou do školy, musejí pozdravit,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Kateřina Vávrová.
Ilustrační fotografie

Věřím, že nejmladší žáci už na školách vydrží. Riziko nákazy hrozí, ale nebuďme hysteričtí, říká Černý

Z jeho hlasu vyvěrala radost i spokojenost. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý vítá rozhodnutí ministra zdravotnictví Jana Blatného, který v lepšící se koronavirové situaci povolil od příští středy otevřít třídy pro žáky prvních a druhých ročníků. „Uleví se učitelům, dětem i rodičům, protože pro nejmenší žáky nebyla distanční výuka vhodná,“ říká pro EuroZprávy.cz Michal Černý.
Ondřej Andrys (vpravo)

Školné neřešíme, rodičům pomůžeme se špatně vedenou distanční výukou, říká inspektor Andrys

Česká školní inspekce nemůže vstupovat do sporu rodičů, kterým se nelíbí, že v době distanční výuky musejí nadále hradit soukromým vzdělávacím zařízením školné. Náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys tvrdí, že stát není oprávněn, aby vstupoval mezi privátní subjekt a zákonné zástupce žáka. „Pokud má ale rodič výhrady ke kvalitě distanční výuky, může se obrátit na Českou školní inspekci,“ říká pro EuroZprávy.cz Ondřej Andrys.
Lukáš Bartoň (Piráti) Rozhovor

Rodiče se bouří a odmítají platit za distanční výuku školné. Nechápu je, učitelé nic nešidí, říká Bartoň

ROZHOVOR – Čiší z nich hněv a bezradnost. Rodiče dětí, kteří studují na soukromých školách, se v době zavřených vzdělávacích zařízení dožadují, aby nemuseli platit drahé školné anebo si alespoň vymohli určitou slevu. Pirátský expert na školství Lukáš Bartoň však tvrdí, že stát zákonným zástupcům nemůže nikterak pomoci. „Jelikož jde o vztah mezi zákazníkem a školou, která poskytuje nabízené služby, tak žádný politik ani vláda nemůže mezi ně vstupovat a cokoli nařizovat,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz poslanec Pirátů Lukáš Bartoň.
Michal Černý Rozhovor

Část generace může být kvůli koronaviru naprosto nevzdělaná, distanční výuku šidí, říká pro EZ šéf ředitelů

ROZHOVOR – Má obavy, že část generace bude kvůli koronavirovým restrikcím nenávratně nevzdělaná. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý tvrdí, že někteří žáci se opět do distanční výuky, která dneškem opět plošně započala, nepohrnou a šidí ji. „Čím více budou vzdělání zanedbávat, tak je pochopitelné, že vědomostní mezery budou narůstat. A pak je může postihnout nenávratná nevzdělanost,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Michal Černý.
Školství

Co má vliv na úspěch žáka v českých školách? Rozhodující jsou tři faktory

O úspěchu dětí v českých školách nerozhodují tolik studijní předpoklady jako spíše to, z jakých jsou rodin a regionů. Pokud jsou z chudé domácnosti, mají menší šanci na úspěch. Vliv má rovněž to, zda děti učí pedagogové se zaměřením na daný předmět a zda má škola dost speciálních pedagogů či školních psychologů.

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Veronika Bílková

15 let po zákazu kazetová munice dál zabíjí civilisty. Expertka na humanitární právo popsala důvody

Uplynulo více než 15 let od chvíle, kdy se více než stovka zemí z celého světa, včetně České republiky, na konferenci v irském Dublinu dohodla na přijetí Úmluvy o zákazu použití kazetové munice. Důvod, proč se v centru pozornosti ocitl tento typ zbraní, který do okolí rozptyluje velké množství menších náloží, spočívá v ničivých dopadech jejich užití na civilisty, vysvětluje profesorka Veronika Bílková v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že navzdory rychlému sjednání a přijetí dohody zůstávají stranou hlavní vojenské mocnosti, což představuje hlavní důvod, proč je kazetová munice nadále používána v ozbrojených konfliktech, včetně toho na Ukrajině, kde ji masivně využívá ruská armáda.      

včera

Max Verstappen v Bahrajnu, 2023

F1: VC Španělska a Verstappen opět školil konkurenty. Mercedes všechny překvapil

Max Verstappen z týmu Red Bull v grandiózním vystoupení ovládl Velkou cenu Španělska a navýšil tak svůj náskok v celkovém pořadí mistrovství světa Formule 1. V dramatickém souboji o druhé místo se mezi sebe pustili oba jezdci týmu Mercedes, britská ikona Lewis Hamilton a mladý talent George Russell. Nakonec to byl Hamilton, kdo se přes svého kolegu prosadil a dojel na druhé pozici.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

včera

včera

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

včera

včera

Rusko v noci opět ostřelovalo Ukrajinu. Zemřelo dvouleté dítě

Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a zemřelo teprve dvouleté dítě. Informuje o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy